Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Tip na výlet: Zraková pyramída v Súľove - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Tip na výlet: Zraková pyramída v Súľove

súľov hradná zraková pyramída

Upozornenie: Zraková pyramída v Súľove už bola demontovaná

Mám rád netradičné kombinácie, a presne taká je je Zraková pyramída uprostred súľovskej prírody. O tejto 18 metrov dlhej drevenej konštrukcii pripomínajúcej svetelný resp. zrakový lúč vie každý, kto sa aspoň raz šuchol okolo žilinskej Stanice, alebo má rád Súľovské skaly. Mňa táto stavba umelca Juraja Gábora fascinovala už dosť dlho, ale doteraz neviem, prečo sme sa do Súľova dostali iba včera. Prečo?

zraková pyramída juraj gábor súľov hradná
Súľovské skaly sú krásne samy o sebe, ale keď ich zarámujete do drevenej “obrazovky” je to vau

Ako sa dostať k Zrakovej pyramíde

Zo Žiliny ide celkom dobré spojenie – prestúpite v Bytči a o pár minút na to vám ide autobus do Súľova. To sme zvládli, lenže stále sme nevedeli, na ktorej zástavke vystúpiť. Tak som sa trochu poprechádzal cez Street View na Google Maps a prišiel som na to, že zástavka pri Jednote bude asi najlepšia – asi druhá v Súľove a vyzerá takto.

súľov zástavka pri jednote
Zástavka v Súľove pri Jednote

A aj keď je Súľov turistické miesto s tisíc navigačnými tabuľami, ani jedna neukazovala smer k Zrakovej pyramíde. A neboli sme sami, kto ju hľadal – po ceste tam to okrem nás bol jeden pár a po ceste dole ďalší. Takže choďte hore touto cestou a držte sa modrých značiek po 25 minútach sa tam dostanete. A keď uvidíte toto, viete, že ste nezablúdili.

zraková pyramída súľov hradná
Teda, Zuzana tam asi nebude stále, ale keď uvidíte túto drevenú stavbu, ste na mieste

Čo je Zraková pyramída

V prvom rade je to umelecké dielo Juraja Gábora, ktoré bolo súčasťou jeho výstavy v galérii – vošli ste dnu a pozerali ste sa na hodinový film prírody. Lenže prečo svoju pôvodnú myšlienku neposunúť a miesto natočených záberov radšej púšťať real life streaming. A tak sa Zraková pyramída objavila v Súľove.

výhľad zraková pyramída súľov
Mačky nám rozbili našu telku, tak sme si prišli pozrieť náš obľúbený program sem

Celá táto “sranda” stála okolo 10-tisíc eur a Juraj Gábor odhaduje, že na pôvodnom mieste môže vydržať 5 rokov, a ak ľudia nebudú úplne hovadá, tak aj dlhšie. Takže nebuďte hovadá a nenechávajte tam igelity plné odpadu, ako tam nejaký expert nechal. Slúži nielen ako kino, ale aj ako prístrešok pred slnkom či dažďom. My sme tam stretli obedovať jedného cyklistu z ešusu, takže pokojne môže slúžiť aj ako jedáleň.

zraková pyramída súľov
Môže slúžiť aj ako jedáleň alebo miesto na pózovanie. Že, Zuza?

Dajte si zrakovú pyramídu radšej cez týždeň

Zraková pyramída je naozaj veľké lákadlo, a keďže sme tam boli cez víkend, premlelo sa tam poriadne veľa ľudí. Takže ak si chcete vychutnať trošku súkromia, nekričiacich detí a ďalších zvedavcov ako vy, skúste sa do Súľova dostať cez týždeň. A keď to nejde, tak si rozprestrite pršiplášte pár stoviek metrov odtiaľ, zjedzte lepeňáky a počkajte, kým sa to tam vyprádzni. Ako sme to urobili my.

zraková pyramída súľov
Tu sme si rozprestreli pršiplášte a urobili si piknik
okuliare nebo
Nemám ani ružové okuliare, ale ten pohľad na svet je cez ne krajší
šípky súľov
A keby ste mali chuť na šípkový čaj či džem, poslúžte si
súľovské skaly súľov
Tu sme stretli ďalších zmätených ľudí, ktorí chceli ísť opačnou stranou, ako je Zraková pyramída
Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

15 komentárov

  1. Ahoj Alex, ďakujeme za komentár aj pochvalu, ale stále som presvedčená, že sú to šípky. Hlohyňa podľa mňa nemá také výrazné zúbkovanie na listoch a jej plody rastú v trsoch. Ale stále to môže byť odroda, ktorú nepoznám. 🙂

 1. Možno odveci otázka, ale opýtam sa… Keďže to tam vyzerá, že terén je tráva, myslíte, že sa tam dá dostať aj s kočíkom? Ďakujem vopred za odpoveď. 🙂

  1. Ahoj,

   určite by sa tam dalo dostať aj s kočíkom, ale bolo by to zbytočne náročné.

   Síce hore je tráva a príjemný svah, z dediny tam však vedie prudká poľná cesta plná väčších kameňov s vyjazdenými koľajami.

   Ak máš aj nosič, odporúčam ten. 🙂

  2. Ahoj Klara,
   mozno uz neskoro… ale my sme to dnes s kociarom anex sport dali, trosku sme zamakali s ramenami pri tlaceni hore, ale v pohode sme to zvladli 🙂

 2. Tomáš-veľmi pekný výstižný článok aj s fotkami-boli sme tam-krásna vyhliadka-zažili sme aj búrku-len dúfam, že si to turisti budú chrániť /odpadky na späť do batoha/-ďakujeme 22.6.2019

 3. Tomáš-veľmi pekne napísaný článok aj s fotkami-boli sme tam -krásny výhľad-zažili sme aj búrku-dúfam,že turisti ocenia toto dielo /odpad berieme do batohu/-ďakujeme

 4. Ahojte, mala by som otázku ohľadom trasy. Viete mi poradiť trasu aby som videla čo najviac zo Súľovských skál a zároveň videla aj pyramídu? Totižto zatiaľ čo som pozerala trasy, žiadna neviedla cez pyramídu a tak som celkom zmätená (nováčik v turistike). Dopredu ďakujem za odpovede:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *