Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On a Olomouc: To mesto má všetko - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On a Olomouc: To mesto má všetko

Keď poviem všetko, tak naozaj všetko.

V Olomouci máte vyhliadku, úzke uličky s mačacími hlavami, ktoré idú do kopca aj z kopca, obrovské parky, historické centrum, štýlové podniky, rozárium, vilové štrtve a aj morový stĺp.

Panoráma Olomouc výhľad z veže chrámu sv. Mořica
Za dobrovoľné vstupné si môžete vyšliapať 206 schodov a vidíte všetko

Čo všetko sa dá v Olomouci stihnúť za deň?

Všetko. A keď poviem všetko, tak to myslím vážne.

Ale je zbytočné snažiť sa vidieť, skúsiť, ochutnať, zažiť a vypiť všetko, čo môžete. Olomouc nie je ľahká žena, na ktorú tlačíte, aby ste už konečne mali sex. Olomouc je žena, s ktorou budete sex oddaľovať, aby ste si mohli užiť to koketovanie. No, dosť bolo Coelha, radšej sa pozrite na ulicu, ktorá vedie k Dómu sv. Václava.

ulice 1. máje olomouc katedrála sv. václava
Tramvaje tu tak často nejazdia, aby ste nemohli ísť chvíľu po strede cesty

V Olomouci je všetko pekné (aj škaredé) takmer na jednom mieste. Iba železničná stanica je celkom mimo, takže z nej a na ňu sme išli električkou. Ale jedna z najväčších dominánt tohto mesta, Dóm sv. Václava, je iba kúsok od Horního náměstí, kde si môžete sadnúť k morovému stĺpu, pred orloj, na terasu alebo k fontáne. Ideálne miesto na kultúrnejší chillout alebo ako bratia Česi hovoria na “zevling”.

horní námestí olomouc fontána korytnačka
Morový stĺp, meštianske domy, fontána, korytnačka, deti. To mestá má naozaj všetko

Keby začalo slnko moc pripekať, hneď pri centre nájdete dva veľké parky – Bezručovy a Smetanovy sady. Hlavne tie Bezručovy sú obrovské a pokojne by ste v nich mohli stráviť deň, pretože tam je aj Rozárium. Smetanovy sady sú lemované na okraji čarovnými vilkami, pri ktorých rozmýšľate, že aké vážené osobnosti starého Olomouca tam mohli bývať.

bezručovy sady vily
Býval tu právnik, lekár či sudca? Alebo všetci traja boli susedia

A keď som už toľko hovoril o tom dóme či katedrále sv. Václava, tak aha, aká je fotogenická. Síce som bol potom celý od trávy, kým som to odfotil, ale stálo to za to. Dúfam.

Katedrála sv. Václava Olomouc
Gotika na parádu

Olomouc a túlanie sa 

Olomouc je tak akurát veľký aj akurát malý, aby ste mohli chodiť pešo a zároveň, aby ste sa po troch hodinách nezačali nudiť. Ja som tu už raz na víkend bol, ale aj tak som objavil zase nové a pekné miesta.

ulička olomouc
No nezaľúb sa do takejto uličky

Ale aby sme neboli len klasickí turisti, išli sme aj mimo centra. A tam sme narazili na bazár s nábytkom. Veľká hala s podlažím, v ktorej to voňalo/smrdelo/zapáchalo ako na starých povalách. Boli tam klasické krámy, podnikateľské baroko z 90., ale aj nádherné socialistické kúsky. Mix nevkusu, minimalizmu a socializmu.

bazár nábytku olomouc archa
Myslím si, že sa to volalo Archa

A potom sme sa túlali uličkami v širšom centre, kde sme videli parádne budovy základných škôl, ale aj klasické bytovky z prvej republiky. Mám to rád. Naozaj, kto by tomuto dokázal odolať. Táto budova pochádza z čias, keď sa architekti nebáli navrhovať funkčne a pekne a LSD farby neznamenali, že je to pekné.

olomouc dom
Dom, do ktorého by som sa okamžite nasťahoval

Kam na obed a kam na kávu v Olomouci

Keďže sme tam boli iba deň, urobili sme si príjemnú zastávku po ceste zo Šumperka, tých káv a obedov sme až tak veľa nestihli. No dobre, iba jeden obed a jednu kávu. Obed sme skúsili v príjemnom bistre Denisova Šest, kde som si dal príjemné bazalkové rizoto a Zuzana kuraciu roládu. Jedlo bolo čerstvé, dobré a za super cenu. Zuzana mala kávu s palacinkami a ja milkshake v Café la Fée, bolo to tam milé a cítili sme sa dobre. A po ceste na stanicu, sme objavili kaviareň Kafé jak Lusk, kde sme iba nazreli, ale vyzeralo to tam parádne. O čom sme sa presvedčili aj z fotiek na ich Facebooku.

olomouc atmosféra
Olomouc ma veľmi bavil, isto sa tam rád vrátim

“Dobrý vkus,” bolo to, čo som si povedal, keď som našiel Olomouc v mnoho rebríčkoch “top European hidden gems”. Zaslúži si to. Takže ak hľadáte tip na výlet v Česku, Olomouc je úplne hitparádny výber.

 

 

 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *