Mám rád Čierne Diery. Veľmi.
Vždy, keď dajú tip na nové miesto, mám chuť tam ísť.
Väčšinou to však je v péčku ďaleko.
Ale nedávno sa tam objavil Lom Nezbud v Nezbudskej Lúčke.
Pri Žiline a ja som vedel, že tam musíme ísť.
A tak sme išli. 10 minút vláčikom, lebo je to fakt blízko.
Lom na prírodný asfalt v Nezbudskej Lúčke
Vlak nás vysadil na zástavke s čarovným názvom “Strečno-Nezbudská Lúčka” a naše malé-veľké dobrodružstvo sa mohlo začať. Podľa mapy je Nezbudský lom od zástavky približne 7 minút. A naozaj to tak bolo. Sotva sme vystúpili, už sme videli skelet budovy, ktorá bola súčasťou lomu na prírodný asfalt. Aj by sa mi srdce rozbúchalo silnejšie ako inokedy, ale mrzlo a nedalo sa. Ale malo to naozaj atmosféru.
Nezbudskú Lúčku v minulosti chceli zatopiť, lebo Vodné dielo Žilina. Ale nakoniec našli iné miesto a zákaz výstavby nových domov tu mohli zrušiť. A tak namiesto vodného diela tu ostal iba zatopený lom po ťažbe smolenca. Ten sa tu prestal ťažiť už v roku 1942 a príroda si začala postupne brať to, čo jej ľudia vzali. Aj s obeťami, pretože kvôli silným spodným prúdom sa v Nezbudskom lome utopilo už niekoľko ľudí. A ako vyzerá lom dnes? Magicky.
V lome Nezbud je zakázané sa kúpať. Kapry sú však svine, a vybavili si výnimku. Lenže ľudia sú ešte väčšie svine, a tak ich tu chodia loviť. Aj my sme tu videli niekoľko rybárov. Tí však nebolí takí zaujímaví a pekní ako toto.
Nebzduská Lúčka a jej legenda
Každé magické miesto musí mať svoju legendu. Nezbudská Lúčka, resp. Lom Nezbud nie je výnimkou – stál pri ňom hostinec so zlobrom hostinským. Nie shrekovitým zlobrom, ale takou kurvou človekom. Prečo? Pretože ľudí do hostinca navádzal lampášikom, ale potom si zmyslel, že peniažky za nocľah sú malé a každú noc lampášik premiestnil. Premiestnil ho tak, aby ľudia popadali do lomu, tam sa zabili a on si bezstarostne a bez prezliekania čistých obliečok zhrabol peniažky a iné cennosti. Ale inak je to tam milé a bez lampášiku. Našťastie.
Pozrite sa na hrad
Inak, v 15. storočí bola Nezbudská Lúčka a jej okolie známe výrobou vápna, ktoré sa používalo pri stavbe Starého hradu aj hradu Strečno. Asi aj preto sa volala Vapena Lucska. Po ceste do lomu určite uvidíte aj Kaplnku sv. Jána Nepomuckého a aj keď ste najväčší ateista, choďte sa tam pozrieť. Uvidíte odtiaľ strečniansky hrad. A keď budete mať šťastie, môže vyzerať aj takto.
Toto všetko stihnete približne za 2 hodinky a ešte vám zvýši čas kúpiť si zemiakové lupienky v staničnom bufete. Choďte sa tam pozrieť, lom je super, stará továreň je super, aj chipsy boli super. Vidíme sa tu.
4 komentáre
Príspevok sa mi veľmi páčil, lebo mi hovoril zo srdca. Baňa je moje top miesto, chodím sa tam v lete kúpať už 30 rokov. Keď sa nedá kúpať, je tam ideálna prechádzka. Nad veľkou baňou je ešte malá baňa, tam sa asfalt neťažil, kúpať sa tam nedá, len posedieť, poopekať, popozerať krásne okolie. Prajem Vá veľa šťastia pri objavovaní čarovných miest.
Evka, váš komentár ma naozaj potešil. Je super dostať pochvalu od človeka, ktorý má k tomu miesto skutočne blízko.
My sme tam boli zatiaľ len v zime, no určite sa tam plánujeme pozrieť aj v lete.
A ďakujeme za tip na malú baňu. 🙂
Krásné fotky. Ta s hradem je úplně neskutečná.