Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On a Skopje: Bola to sranda, ešte by som sa sem vrátil - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On a Skopje: Bola to sranda, ešte by som sa sem vrátil

víťazný oblúk skopje macedónsko

Keď som začiatkom roka písal “10 miest v Európe, ktoré sa oplatí navštíviť“, na bronzové, tretie miesto som dal Skopje. Dal by som ho tam aj po jeho návšteve? Zrejme nie. Vrátil by som sa sem ešte? Rozhodne. Dnes sa tu realizuje projekt “Skopje 2014”, ktorého cieľom je vrátiť hlavnému mestu Macedónska jeho zašlú slávu a, ehm, krásu. A to v Skopje znamená pridať desiatky bielych korinthských stĺpov, stovky vyčačkaných sôch a zrkadlových skiel. Teda aspoň pre niektorých. Lebo protesty proti tomu, ako Skopje vyzerá a má vyzerať sú celkom časté. A potom to tu vyzerá takto.

Víťazný oblúk v Skopje po protestoch
Videl som Víťazný oblúk v Paríži, Bukurešti a Skopje. Ale len ten v Macedónsku si ide svoje

Aký na mňa urobilo Skopje prvý dojem

Prvé, čo som zo Skopje videl, boli mihajúce sa svetlá v taxíku cestou z letiska. Keď bola naša domáca z Airbnb ubytovania nesvoja, že jej “cleaning lady” ešte maká, kým sa my chystáme ubytovať, navrhla nám – ísť sa pozrieť do marketu pod nami, aby sme sa nepozerali na strapatú blondínu drhnúcu dlážky. Urobili sme si 20-minútovú prechádzku po okolitých uliciach a mal som pocit, že som v menej hlučnom Grécku a čistejšej Bukurešti. Za svetla sa pridal aj juhoslovanský socializmus a ja som vedel, že tu bude sranda.

pošta macedónsko skopje
Moja prvá fotka v Skopje – nadčasový socialistický moloch macedónskej pošty

Centrum Skopje rozdeľuje rieka Vardar a práve na jej brehoch vidíte projekt “Skopje 2014” v akcii. Bagre, žeriavy, betónové konštrukcie, korintské stĺpy a gýč. Mňa to ale neuveriteľne bavilo, lebo ak nemáte žiadne očakávania od mesta, je to kultúrny šok ako sviňa. Alebo skôr také roztomilé morské prasiatko, lebo je to úsmevné.

Projekt Skopje 2014 v akcii
Vitajte v staroveku, vzadu vidíte obrovský chrám. Alebo to je rok 2016?

Niet sa čomu čudovať, že Skopje prezývajú aj európske mesto gýča a prirovnávajú ho svojou gýčovitosťou k Las Vegas. Rada pre vás – keď sem pôjdete, neplánujte si nič, iba sa prechádzajte po centre a potom choďte na výlet. A ozaj, ak by ste chceli vidieť, ako prichádzajú kone na svet, príďte do Skopje.

Pôrord koňa v Skopje
Kôň vychádza z vagíny na svet a od hrôzy, čo to vidí, erdží

Pre miestnych sme boli celkom atrakciou, teda hlavne Zuzana, na ktorú sa v tureckej štvrti pozerali ako na ôsmy div sveta. Ale ľudia sú tu zaujímaví – nápomocní, ale nie vtieraví, ústretoví, ale nie príliš, porozprávajú sa s tebou, ale iba tak dlho, aby neotravovali. Aj preto bol zážitok rozprávať sa so žobrákmi, ktorí vedeli po anglicky jedna báseň. Jeden mi povedal, že sa mu nepáči, že sa Slováci odkláňajú od NATO a majú bližšie k Rusku a mal pravdu. Ďalší ma oslovoval “Sir” a už len za to som mu musel dať zopár dinárov. Možno bol zmätený kvôli tým doubledeckrom, ktoré tu jazdia, a myslel si, že sme v Londýne.

Doubledecker v Skopje
O londýnsku atmosféru sa v Skopje starajú doubledeckre s volantom vľavo

Veď vravím, že v Skopje je sranda.

Čo robiť v Skopje

Ak nemáte prehnané očakávanie, v Skopje môžete robiť všetko, čo chcete. Pretože aj “chudobný”, heterosexuálny Slovák platiaci dane sa tu so svojimi slovenskými eurami cíti ako zhýralý milionár. Ak chce. My sme si na štyri dni/tri noci zmenili cca 160 € na macedónske dináre. Pri ceste domov sme si letisku pri šialenom kurze zmenili dináre na 51 €. A to sme jazdili taxíkom, jedli v reštaurácii a netreli biedu. Keď chcete, za 10 €/600 dinárov sa zo Skopje dostanete aj k takejto paráde.

Kaňon Matka pri Skopje
Kaňon Matka je asi 25 minút jazdy z centra Skopje

Ale to som trochu odbehol zo Skopje, čo? Určite sa choďte pozrieť starý Bazaar, to miesto má fakt atmosféru. Turecká štvrť s niekoľkými minaretmi, tisíc zlatníctvami, reštauráciami so super jedlom a čajovňami. Ak sa na vás budú čudne pozerať, nechcú vás zabiť ani z vás urobiť kebap, len také čosi tam často nevidia.

Old Bazaar v Skopje
Úzke uličky, zaujímavá kultúra, dobré jedlo a hlavne atmosféra. To je starý Bazaar v Skopje

Síce je centrum gýčové, ale aj najviac roztomilé. Lebo sa musíte usmievať na tom, ako veľmi sa snažia, a tak veľmi im to nejde. Inak, Skopje je prvým mestom, kde sme si nerobili zoznam toho, čo chceme vidieť. Prečo? Je to zbytočné. To, čo chcete vidieť, si vás nájde samo. Bohužiaľ, aj to, čo vidieť nechcete.

Centrum Skopje a Kamenný most
Kamenný most, západ slnka, centrum Skopje a ja sa mám dobre

Stovky sôch, mosty, drevené lode, divoký Vardar, stavebný ruch, rybári na brehu, korzujúci ľudia, palmy a sláčikový koncert z reproduktorov – to je centrum v Skopje v kocke. Je neuveriteľné, ako sa rovnaké miesto zmení za pár hodín – ráno bolo Skopje čudné, prázdne, plné podivných existencií a čím viac hodín bolo, tým som sa cítil lepšie a komfortnejšie. A nie, nebolo to tou hudbou z reproduktorov, ktorá začala hrať zároveň so zasvietením pozlátených kandelábrov.

Námestie v Skopje
Viete, ako sa po latinsky povie “úchylka na sochy”?

Nad mestom si všimnete niekoľko zaujímavých vecí – jednou z nich je aj nekonečný smog (?), ktorý mi nedáva zmysel, lebo Skopje ma iba 500-tisíc obyvateľov. Smog v Pekingu pochopím, ale v polmiliónovom meste? Nuž, ja neviem. Ďalšou je svietiaci dvojkríž na na kopci Vodno, vraj je odtiaľ pekný pohľad na mesto. Ja neviem, neboli sme tam. A treťou sú hrady pevnosti Kale. Tam sme boli, lebo je to tak 5 minút lenivej chôdze nad starým Bazaarom. A je tam celkom fajn. Aj západ slnka uvidíte, aj robotníkov oddychujúcich pod stromom a isto aj vašu budúcnosť. Ak sa lepšie pozriete, hoho.

Západ slnka z pevnosti Kale v Skopje
Je to hmla či smog, čo mi bráni pri pohľade na krajší západ slnka?

V Skopje nájdete aj niekoľko parkov, ale nečakajte žiadne Versaillské záhrady. Ale určite sa tam choďte pozrieť, možno nájdete mužov hrajúcich šachy a zrazu budete mať pocit, že ste na Kube. No dobre, taký pocit mať nebudete, ale je to super, keď fajčia jednu od druhej a rozmýšľajú päť minút, kam pohnúť koňom.

Šachy v Skopje
Pár sekúnd po fotke padol šach mat

Kontrasty sú super a v Skopje to (možno) vedia

Mám rád kontrasty, mám rád, keď námestiu dominuje socha Alexandra Macedónskeho a obrovský nápis Coca-Cola a Skopje sa postaralo o dostatok takýchto momentov. Slávny víťazný oblúk skončil po protestoch takto.

Víťazný oblúk v Skopje
Načančaný oblúk vs. farby, v pozadí socha a bager dokresľujú atmosféru mesta

Neďaleko parku so šachistami bol aj takýto parádny monument padlým hrdinom. A krásne presklené kancelárie.

Skopje monument padlých hrdinov
Wannabe antické sochy vs. presklené kancelárie. Kto dá viac?

V Bazaari nájdete všetko od jedla cez tony zlata až po ružového Chrobáka na streche.

Skopje VW Beetle
Koniec starého Bazaaru a začiatok “wow” efektov

Časť najväčšieho námestia v Skopje – stavebný ruch sa stará o to, aby staro vyzerajúci lev nezaspal. Pretože spaci lev silu Macedónska predsa nesymbolizuje.

Skopje
Wannabe staré vs. ešte nepostavené

Skopje je srandovné mesto. Postaralo sa asi o najširšiu paletu pocitov, ktorú sa mi podarilo zažiť na jednom mieste – od “wow” cez “toto nie je skutočnosť, však?” až po “tu chcem ostať navždy”. Lieta sa sem z Bratislavy za pár eur, zbaľ si svoj batoh a pozri si aj ty toto jedinečné miesto. A čo, že je gýčové ako sviňa, je tu sranda.

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *