Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
8 tipov: Podľa čoho si vyberáme ubytovanie na Airbnb - travelissimo.sk

travelissimo.sk

8 tipov: Podľa čoho si vyberáme ubytovanie na Airbnb

skúsenosti airbnb štokholm

Airbnb je super.

Odkedy sme ho prvýkrát vyskúšali, nechceme bývať inak – neotravujú vás strojené úsmevy na recepcii, dostanete rady od miestneho, máte vlastnú kuchyňu a môžete vyskúšať hókus pókus s lokálnymi jedlami, nemusíte sa odbookovať presne o 11:00 a hlavne nasávate atmosféru mesta/miesta aj v byte, lebo nie ste v sterilnej hotelovej izbe (česť tým s atmosférou).

Ak ste Airbnb ešte nikdy neskúsili, napravte to. A podľa čoho by ste mali hľadať ubytovanie cez tento portál? My to robíme takto.

1. Čím skôr si ubytovanie rezervujete, tým lepšie

Ja začínam takto – kúpim si letenky a hneď idem na tento termín rezervovať ubytovanie na Airbnb, aj keď je to tri mesiace dopredu. Prečo?

  • máte oveľa lepšiu ponuku bytov, lebo dva mesiace dopredu ešte nie sú vybookované tie najlepšie ako tomu býva, keď riešite ubytovanie tri dni pred výletom
  • ak nikam nepoletíte, letenky cez nízkonákladové letecké spoločnosti sa vám pomaly neoplatí stornovať, no ak si nájdete majiteľa bytu, ktorý má flexibilné “storno podmienky” a dáte mu vopred vedieť, vráti vám plnú/takmer plnú sumu
  • nemám to štatisticky dokázané, ale z mojich skúseností sú ceny nižšie, keď si kupujete ubytovanie o niekoľko mesiacov vopred (čo je platné ako mŕtvemu zimník tým, ktorí cestujú spontánne zo dňa na deň)

2. Prezraďte Airbnb váš dátum

Začnite tým, že Airbnb dáte presný dátum vášho výletu. Prečo? Lebo takto sa vám nezobrazia v ponuke byty, ktoré sú zarezervované na “váš” termín. Aspoň sa vyhnete sklamaniu, že aký super byt za akú super cenu ste našli, potom si nastavíte dátum a “puf”, byt z ponuky zmizol.

airbnb ubytovanie hladanie
Presne dátum vám pomôže vyradiť byty, ktoré sú už zarezervované

3. Vyberte si samostatnú alebo zdieľanú izbu, či celý byt

My, keď ideme so Zuzanou, chceme mať súkromie, lebo niekedy aj po desiatkach kilometrov máme chuť na nehanebnosti, a tak si vždy prenajímame celý byt. Ak však idete sami, súkromná izba v byte s jeho majiteľom môže byť super – dostanete tipy, možno sa skamarátite a budete po meste behať spoločne. A zdieľaná izba je výhodná zase pre tých, ktorý majú obmedzený rozpočet.

airbnb ubytovanie hladanie
Ponuka sa poriadne preriedi po zaškrtnutí vašej voľby

Každopádne zaškrtnite vždy to, čo vám najviac vyhovuje. Dostanete ponuku toho, čo chcete a nebudú vás tam lákať krásne apartmány, ktoré si nemôžete dovoliť/sú pre vás zbytočne veľké/nebudete v nich sami. Ak chcete, môžete použiť aj cenový limit, toho som sa ja dotkol zatiaľ len raz. Nie preto, že som milionár, ale ceny si sám  vyfiltrujem na mape.

4. Pozrite sa na mapu

Toto je pre mňa veľmi dôležitá časť, pri ktorej strávim najviac času. Ak chcete byť spokojný ako ja (a že sa mi to teda pri našich Airbnb bytoch stáva často), tak sa do mapiek zahrabte ako hľadač pokladov. Airbnb vám ponúka prvú mapku hneď na úvodnej obrazovke spoločne s fotkami bytov. Vyzerá takto:

airbnb ubytovanie hladanie
Skvelý odrazový mostík pri hľadaní ubytovania

Snažím sa, aby náš byt bol vždy čo najbližšie k centru. Táto mapka je na to ideálna, a keď ma zaujme cena a poloha, kliknem na červenú cenovku a tá mi ukáže náhľadovú fotku – ak ma byt osloví, otvorím si ho v novom okne a hľadám ešte ďalšie, ak ma nezaujme, idem ďalej a majiteľovi pošlem výhražný list a konskú hlavu do postele.

Potom sa vrátim k bytom, čo som si otvoril v novom okne, a keď ma nejaký dostane svojou atmosférou, zoskrollujem si na koniec stránky, a tam narazím na takúto mapu:

airbnb mapa ubytovanie
Modrým je podčiarknutá adresa bytu – teraz to je iba Bukurešť – Staré mesto/Centrum, v modrom kruhu je orientačná poloha bytu a červená šípka ukazuje na odkaz, ktorým sa prekliknete na Google

Tentokrát mi adresa bytu (podčiarknutá modrým) veľmi nepomôže, lebo je nekonkrétna. Často však narazíte na konkrétne ulice, vtedy si adresu skopírujem, kliknem na odkaz na Google Maps (pod červenou šípkou), nájdem si ju a ak je možnosť, prejdem sa po nej vďaka Street View (to je ten žltý panáčik). Ak som spokojný s polohou, štvrťou a aj domom (ktorý nie vždy je na fotkách v ponuke na Airbnb), pokračujem ďalej.

5. Chýba vám fotka? Vypýtajte si ju od hostiteľa

Človek je podozrievavý tvor presne ako v tom vtipe:
– Počujte, potom, ako ste u nás boli s manželkou na návšteve, stratil sa nám jeden strieborný príbor!
– Preboha, hádam si nemyslíte, že sme ho vzali my?!
– No, on sa potom hneď našiel, ale viete, to podozrenie tu už zostane.

A preto, ak vám chýba fotka kúpeľne, kuchyne, spálne alebo čohokoľvek, nezostávajte pri podozrení, že majiteľ bytu chce niečo schovať. Napíšte mu a poproste ho, aby vám fotku kuchyne/kúpeľne/izby na mučenie poslal. Je to v jeho záujme, aby vám vyhovel.

My sme to riešili, keď sme si hľadali ubytovanie cez Airbnb v Štokholme – v ponuke nám chýbala fotka kuchyne. Zuzana napísala majiteľovi a ten nám ju obratom poslal. Keby mu nenapísala, asi by sme prišli o takýto parádny byt a kuchyňu kvôli podozrievavosti.

airbnb skúsenosti
Kuchyňa u Davida je krásne svetlá a príjemná

6. Zlá recenzia nemusí byť zlá

Ľudia sú rôzni. Na kreténa môžete naraziť na strane hostiteľa, ale aj na strane hosťa. Preto nie všetkým negatívnym komentárom by ste mali prikladať hodnotu. Ja som bookoval ubytovanie cez Airbnb v Bukurešti a tam som narazil na takýto negatívny komentár a odpoveď hostiteľa.

ubytovanie airbnb sťažnosť
Nedokážeš vyhovieť každému, aj keď robíš maximum

Jasné, Camelia mala drvivú väčšinu recenzií vysoko pozitívnych, ale práve tento komentár – aj hosťa a hostiteľa – ma presvedčil, že ak si rezervujem tento apartmán, budem v dobrých rukách. Lebo aj úroveň odpovede na negatívnu recenziu prezradí veľa o vašom hostiteľovi a jeho prístupe ku vám a ďalším hosťom.

7. Nebojte sa noviniek bez hodnotenia

Nikomu sa nechce ísť do rizika, ak práve nie ste maklér z Wall Street, aj preto sa akosi podvedome vyhýbame apartmánom, ktoré na Airbnb nemajú žiadne hodnotenie. Teda, aj ja som to robil, ale potom som zmenil názor, lebo vďaka tomu som našiel niekoľko lacných bytov na skvelom mieste a s príjemnými majiteľmi. 

skúsenosti airbnb ubytovanie maastricht
Aj tento byt v Maastrichte bol bez hodnotenia. A bol skvelý

Prečo brať byt bez hodnotenia:

  • je to novinka, a tak majiteľ dá uvádzaciu cenu, ktorá je oveľa nižšia – my sme tak brali napríklad byt v Štokholme za 53 € na noc a po pár týždňoch už stál 87 € na noc
  • aj ostatní sa ich boja, a tak nebývajú až tak často vybookované, hoci sú parádne
  • majiteľ urobí maximum preto, aby jeho prví hostia boli spokojní a získal dobré hodnotenia – v našom Airbnb apartmáne v Holandsku na nás čakalo víno a dve minerálky
skúsenosti airbnb maastricht
Chardonnay a Pellegrini. A pred nimi blok s tipmi na raňajky, obed a večeru. Super

Na čo si dať pozor?

  • má hostiteľ potvrdený profil na Airbnb – čím viac spôsobov verifikovania, tým lepšie (Facebook, telefónne číslo)
  • veľká časť hostiteľov prenajíma viac ako jeden byt, ak ste v jeho ponuke narazili na taký bez hodnotenia, pozrite sa na recenzie jeho ďalších apartmánov
  • fotky veľa prezradia, tak ich pozorne sledujte – dali si na nich záležať a zverili ich profesionálovi, je kúpeľňa čistá, aký máte dojem z bytu

8. Nie ste si istý? Napíšte hostiteľovi

Máte akékoľvek pochybnosti o vašej správnej voľbe? Napíšte majiteľovi apartmánu a spôsob jeho komunikácia bude posledným závažím na váhe, ktoré ovplyvní vaše rozhodnutie. Komunikuje milo? Odkáže vás na svojho človeka, ktorý sa stará o byt, alebo to rieši osobne? Ako rýchlo vám odpíše? Pokojne si môžete vymyslieť aj nejaké prianie a skpútste, či vám ho splní. Samozrejme, ak si vymyslíte vaňu plnú šampanského, asi vám nevyhovie.

Už samotný výber ubytovania cez Airbnb je pre mňa také malé dobrodružstvo, keď sa hrám na zlatokopa, ktorý doluje nuggety z piesku. Ak si dáte pozor na týchto 8 vecí, riziko, že budete nespokojný s vašou izbou/apartmánom je takmer nulové. Máte aj vy nejaký tip, ktorý som nespomenul? Podeľte sa s nami v diskusii. 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *