Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona v Bari: Pravé Taliansko s históriou, morom a bez turistov - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona v Bari: Pravé Taliansko s históriou, morom a bez turistov

Bari Taliansko

Hľadáte tip na letnú dovolenku, kde si môžete na jednom mieste vychutnať pieskové pláže, prechádzky po historickom centre, charizmatické Taliansko a nepretĺkať sa davmi turistov? Práve ste ho našli, vitajte v Bari.

Len dve a pol hodiny letu z Budapešti (nájdete aj lacné letenky cez Wizzair), vás delia od návštevy tohto roztomilého mestečka na juhu Talianska. Hoci má až 328-tisíc obyvateľov, všetko, čo potrebujete, nájdete v historickom centre. A tam tých ľudí zase toľko nie je.

Kde sa v Bari najesť?

No, to je problém. Náš airbnb-hostiteľ, Vittorio, nám pripravil zoznam reštaurácií, a keď som sa ho spýtala na raňajky, povedal, že v hocijakom bistre v historickom centre sa dobre naraňajkujeme. Tak to predsa nemôže byť také zlé. Bolo. V sobotu sme si predstavovali nejaké pekné raňajky pri pobreží. Nula bodov, ani jedno bistro. Tak sme sa vrátili do centra a hlad nás donútil navštíviť prvý ako-tak vyzerajúci gastro-priestor. Ušlo to, hoci tú mastnú buchtu plnenú ricottou cítim ešte teraz. V nedeľu sme raňajkovali u starého sympatického pána pri Paláci, ktorý mi strčil do ruky croissant hneď, ako som si ho objednala.

24-bari - 143
Za dva koláče a kávu sme v Latte e Bacci zaplatili 9 eur. Ale stáli za to!

A večera? Stretli sme zopár reštaurácií s nálepkou Michelin Guide, až sme začali premýšľať, či si tam tie nálepky nedávajú sami. Tak sme jednu vyskúšali, Vini e Cucina, ale zase až taká paráda to nebola. Omdlievali sme akurát z domácich hranoliek, ktoré boli skôr okrúhle ako hranaté. Ale to tiež nezaručujem, že za to nemohol hlad.

Čo robiť v Bari?

Prechádzať sa. Kašlite na mapu, nepotrebujete ju, stačí len vojsť do spletitých uličiek starého mesta a blúdiť. Aj tak vždy trafíte naspäť, lebo more vás ďalej nepustí. Asi 15 minút chôdze od mestských hradieb a prístavu je malá mestská pláž, kde sa môžete okúpať.

Časť Bari má pravouhlé ulice, ako nám povedal náš hostiteľ Vittorio, za to môže Napoleon, ktorý to tak navrhol. Historické centrum je typicky arabsky kľukaté a úzke, označené ako Bari Vecchia. Všetko, čo potrebujete v Bari vidieť, stretnete. Desiatky kostolov zastrčených medzi domami, balkóny prehýbajúce sa pod ťarchou vypratej bielizne, ktorú pred dažďom chránili domáci igelitmi aj kostol sv. Mikuláša, ktorému síce zvnútra konkuruje akýkoľvek pražský, no už sa tam choďte pozrieť, keď ste merali cestu.

15-bari - 101
V starom meste to žije aj v sobotu ráno. Vďaka malým Talianom.

Výlety v okolí Bari

Celá Apúlia (Puglia) je krásna, trošku pripomína Toskánsko. Z miest, ktoré sú blízko Bari a lákajú na výlet, sme sa rozhodovali medzi Alberobellom a Materou, ktoré objavil Tomáš. Vybrali sme si Materu, vraj je najkrajšia večer, my sme ju okúsili poobede, prakticky počas siesty, kedy by sme v Bari aj tak už nemali čo robiť. Matera je úchvatná, len po hodine a pol cesty vlakom z Bari sa pred vami rozprestrie mesto, ako keby vytesané do skaly. Úzke chodníčky, prekrásne domy, panorámy a výhľady ako z cestovateľského kalendára. Lepšie vidieť, ako stokrát počuť. Či tak nejak.

Vittorio nám poradil aj návštevu divadla Piccini, vraj je jedno z najkrajších v Európe. Tiež nás však nejako neuchvátilo. Ja neviem, sme rozmaznaní?

Čo si z Bari priniesť?

Orecchiette. Malé ušká, cestoviny, ktoré vyrábajú tety na ulici Via Lucca. Ako som videla v TOMTO dokumente na YouTube, ženy trávia aj 10 hodín denne šúľaním cesta a vykrajovaním malých placičiek, ktoré pomocou prstov tvarujú ako mušle. Či uši. Vyrábajú a predávajú ich priamo pred domami, ak prší, sú zalezené v kuchyni, no dvere majú otvorené, usmejú sa na vás, zapózujú na fotku, pokecajú. Bol to jeden z mojich naj zážitkov z Bari. Doma si ich môžete pripraviť naslano aj nasladko, s omáčkou aj zapekané. Mňam.

Nezamilovala som sa ako v Štokholme. Len som s Bari splynula a oddýchla som si. A dúfam, že tá talianska charizma je nákazlivá. Kúsok som si chcela priniesť domov. A ako sa páčilo Tomášovi? Checkujte článok už čoskoro. 

Zatiaľ nám môžete dať like na Facebooku.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *