Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Lisabon: Mesto, kde je všetko veľké a ďaleko - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Lisabon: Mesto, kde je všetko veľké a ďaleko

Lisabon

Lisabon bol druhou časťou našej portugalskej skladačky. Keď sme plánovali letnú dovolenku, ako vždy sme hľadali najlacnejšie letenky. Vyšlo nám to nasledovne: Odletíme z Ostravy, s medzipristátím v Miláne priletíme do Porta. Odletíme z Lisabonu, priletíme do Prahy. Zostávalo nám už iba rozdeliť 10 dní na dve časti. Keďže je Lisabon väčší ako Porto, venovali sme mu o deň viac. A bola to chyba. Prečo?

Lebo Lisabon je veľký. Možno to niekomu bude vyhovovať, no na nás to bolo príliš. Všetko je ďaleko, všetko je veľké, všade je veľa ľudí a už bolo toho na nás veľa. A keď niekam prídete, poviete si, že preboha, pre toto som sem šliapal 40 minút? Áno, mohli sme ísť aj busom či metrom, ale my si radi vychutnávame práve prechádzky mestom. Len nie tým lisabonským. 

Na návšteve u Tomášových starých rodičov sme sa rozprávali o tom, ako sú mnohí miestni v Taliansku či v Španielsku unavení z más turistov, ktoré sa im prechádzajú pod oknami. Poviete si, že môžu byť radi, že im tam nosia peniaze. Stačí sa však prejsť po Ríme či Bologni v turistickej špičke a bude vám smutno. Tiež nás nebaví predierať sa ľudskými plastelínami, preto si na dovolenky vyberáme nie úplne najvychytenejšie termíny. V Portugalsku sme boli v septembri a v Porte to aj bolo cítiť – domáci prevyšovali počtom turistov, pláže boli prázdne, tourist trapy prázdne a my spokojní. V Lisabone to už neplatilo.

Lisabon

Ak si pogooglite, čo v Lisabone nevynechať, vyjde vám podobný zoznam:

  • zámok Sao Jorge
  • veža Belém
  • kláštor Hieronimov
  • štvrť Bairro Alto
  • jazda historickou električkou

Tak. Teraz si ten zoznam môžete vytlačiť, roztrhať a začať odznova. Všetky spomínané miesta boli také plné turistov, že pre mňa stratili akékoľvek čaro. Pri Sao Jorge bola zápcha aj na chodníkoch, rad pred Torre de Belém bol tak na hodinu, kláštor Hieronymov obliehali davy, Bairro Alto plné reštaurácií s menu v angličtine a jazda historickou električkou musela byť parádna, akurát niektorí mali tváre prilepené na skle, aby sa do nej vôbec zmestili.

Čo teda v Lisabone vidieť? 

Alfama

– krásne uličky na túlanie pod hradom Sao Jorge, držte sa však čo najďalej od hradu, iba tak si to užijete – pomaľované múry, farebné kachličky, vzduch nasýtený vôňou čerstvo vypratej bielizne a pokoj

Baixa

– nákupná štvrť, niečo ako Václavák a uličky smerom k Staromáku, býva preľudnená, ale má štýl. Ak chcete väčší pokoj, vyberte sa bližšie k Baixa Chiado

Riberia das Naus

– medzi stanicami Cais de Sodré a Terreiro de Paco je kúsok nábrežia, ktoré je ako stvorené na posedávanie pri pohári vína a kochanie sa výhľadom na opačnú stranu Lisabonu, štvrť Almada, ponad rieku Tejo. Odtiaľto si vychutnáte aj výhľad na most, ktorý vyzerá ako prenesený zo San Francisca – Ponte 25 de Abril a tiež almadskú sochu Krista. Tú zase ukradli z Ria de Janeira.

– kúsok odtiaľ je tiež obrovský foodcourt, alebo skôr tržnica Ribeira, kde sa môžete najesť

Miradouros

– Lisabon je miesto výhľadov – teda miradouros. Nájdete ich tu na každom kroku, niektoré sú vychytenejšie ako tie ďalšie, za niektorými budete musieť šliapať 50 minút do kopca ako na Miradouro da Nossa Senhora do Monte. Výhľad vám ponúkne krásny, no odporúčam prísť tesne pred západom Slnka. My sme ho zmeškali. Lebo to bolo ďalej, ako sme si mysleli. Lisabonská klasika.

Lisabon

LX Factory

– ak ste boli v pražskom Vnitroblocku a páčilo sa vám, tu sa vám bude tiež. Hip štvrť plná concept storov, loftov, ateliérov, malých kaviarní a reštaurácií je ideálna aj na trojhodinové potulovanie sa a posedávanie. Ak máte radi urbanizmus, súčasný dizajn a chcete mať na chvíľu pokoj od rozhorúčených uličiek a stád turistov, nájdete tu útočisko. Viac o LX Factory písal Tomáš vo svojom článku.

Čo sme nestihli, lebo sme už mali dosť, ale bolo to na našom zozname:

  • park Jardim do Torel – park s údajne krásnym výhľadom na Lisabon
  • Feira da Ladra – blšák s neuveriteľnou históriou a atmosférou

Výlety v okolí Lisabonu

– Sintra (Tomášov samostatný článok TU)

– Cabo da Roca (spolu so Sintrou, link vyššie) 

– Ericea

Kde sa najesť v Lisabone?

LX Factory nás nesklamala, najete sa tam aj počas zvyčajnej portugalskej siesty a naozaj celkom dobre. Inak sme šťastie na dobré podniky nemali, až na jednu výnimku. Skutočné gastroporno aj so špičkovou obsluhou nám ponúklo Gorki. Nenápadná reštaurácia kúsok od nášho airbnb bytu bola v čase našej návštevy otvorená len pár dní, no zážitok to bol perfektný. Je to skôr miesto na dzobkanie tapas a iných drobností pri dobrom víne, no najete sa do prasknutia.

Na raňajky odporúčame Copenhagen Coffee Lab. Skvelá káva, chutné a zdravé jedlá a dokonca aj ľahšie obedy v príjemnej atmosfére s veľmi milým majiteľom. 

Do Portugalska sme sa zbalili minimalisticky – každý do jedného batoha, aby sme si mohli naplno vychutnať aj posledný deň, keď sme sa ráno odubytovali. Bolo to to najlepšie rozdonutie a odporúčam to aj vám. Prečítajte si náš článok, ako sa najefektívnejšie zbaliť do príručnej batožiny: 

Cestujte naľahko: Ako sa zbaliť minimalisticky?

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *