Neviem, či to je tým, že sme na výlet do Banskej Bystrice prišli v posledný deň školského roka a ulice boli plné pekne oblečených šťastných školákov s vysvedčeniami. Alebo tým, že som predtým stihla vyriešiť veci, ktoré ma ťažili a prišla som si len oddýchnuť a načerpať krásu. Alebo kombináciou všetkého. V každom prípade ma Banská Bystrica úplne dostala.
Zo Žiliny je to príjemná hodinu a pol trvajúca cesta vlakom – cez kopce, lesy a neuveriteľných 22 tunelov. A keď sa po vystúpení z vlaku pozriete hore, privíta vás takáto stanica.
Vaše prvé kroky pravdepodobne povedú na Námestie SNP. Teda, naše viedli. Tento klenot zo 16. storočia ponúka všetko – fontány, bohato rozkvitnuté záhony, výhľady na kostolné veže aj malé kaviarne a bistrá.
Najintentzívnejším zážitkom z Banskej Bystrice bola pre mňa Záhrada – Centrum nezávislej kultúry – alebo CNK. Ide o kultúrne a komunitné centrum, ktoréh poslaním je prezentácia a podpora tvorby súčasného umenia performatívnych žánrov (hosťovanie a rezidenčné pobyty umelcov) a tiež organizácia vlastných podujatí. V roku 2012 získala Záhrada Cenu Nadácie Orange za komunitný rozvoj. Doteraz tu bolo podľa údajov z ich oficiálneho webu viac 1200 kultúrnych podujatí s návštenosťou približne 10 000 ľudí ročne. Hoci sem v Banskej Bystrici pobudli iba jeden celý deň, záhradu sme navštívili dvakrát. Na kávu aj večerný chill. Je to jedno z najcharizmatickejších miest, ktoré som na Slovensku navštívila. Ak si však chcete v piatok večer nájsť voľný spot na sedenie, odporúčame prísť už okolo 19:00. Záhradu nájdete ju v Beniczkého pasáži.
Dajte šancu histórii
Nie som veľký fanúšik múzeí. Spájajú sa mi so základnou školou, návštevami balneologického múzea v Piešťanoch, nekonečným čakaním v rade a následným slohom o tom, čo zaujímavé som videla. Zopár ráz som už urobila výnimku a takmer vždy to stálo za to. Namakané Ferrari múzeum v Modene bol jeden z vrcholných zážitkov celého bolognského výletu. Ale späť do Banskej Bystrice. Ak vám vyjde čas, choďte sa na stálu expozíciu vo fotogenickej budove múzea SNP. Vstup stojí len niečo okolo dvoch eur, osviežite si poznatky z dejepisu a budete sa čudovať, že práve okolo neho sa rozprestiera kraj Mariána Kotlebu.
Kam sa ísť najesť v Banskej Bystrici
Krásne logo nás doviedlo do pasáže, kde je za malou terasou ukryté Bistro Smartfood. Peter Kulhány, šéfkuchár a majiteľ, bol tri krát zaradený medzi Top Trend šéfkuchárov na Slovensku, je držiteľom striebornej medaily zo svetovej súťaže The Emirates Salon Culinaire Dubaj 2011 a pracoval tiež v Michellin Guide reštaurácii vo Francúzsku. Znie to všetko fancy, však? Ale aj tak sa to nevyrovná zážitku z jedla v Smartfood Bistre. Ako predjedlo sme si dali marinovaného jeleňa, po ňom sumčeka na zeleninovom bulgure a dezert – levanduľovú pana cottu na polovicu. Za obed s rozdeleným predjedlom a dezertom sme zaplatili do 30 eur a bol určite hodný aj viac. Dokonale vyladené chute, čerstvé suroviny a veľmi príjemná obsluha. Za mňa 10 / 10.
Pôvodne nás do Banskej Bystrice nalákal StreetFood festival, ktorý sľuboval foodtrucky z celého sveta a neviemčovšetko. V skutočnosti na nás na Námestí slobody čakalo asi 20 karavanov prevažne z Poľska, ktoré ponúkali burgre, burgre a burgre. Vyhliadli sme si jeden slovenský, no keďže bol vybrakovaný návštevníkmi, museli na 40 minút zavrieť. Tak sme sa “uspokojili” s poľským burgrom nepamätámsiakej značky, ktorý ani nestojí za to, aby som tu o ňom písala. #fail.
Podvečerné kroky nás na odporúčanie kamošky doviedli do Leroy Bar & café, ktoré sľubovalo výberovú kávu a craft limonády. Nájdete ho priamo na Námestí SNP – sadnúť si môžete aj na zdieľanej terase a užívať si tak ruch mesta. Ochutnali sme limonády, kávu aj koláče, pohádali sme sa, ideálny piatkový večer, že Tomáš?
Na druhý deň sme ešte mali v pláne vyskúšať Pigis a Tiffany’s. Počasie nám však prekazilo plány a namiesto parádnych raňajok sme su užili bavorskú Pierre Baguette zo staničného automatu. Tak do skorého videnia, Banská Bystrica.
https://www.facebook.com/travelissimo.sk/videos/1907156146220704/