Vidieť Neapol a zomrieť. Vidieť Rím sa zomrieť. Vidieť Skopje a stačilo. Také nejaké pocity mám 48 hodín po návrate z tohto umelého mesta plného gýčových sôch, čudných ľudí a nábreží, kde z reprákov hrá klasická hudba.
Keď sme s Tomášom zistili, že z Bratislavy sa bude lietať do Skopje, hneď v prvej vlne sme si kúpili cez Wizzair lacné letenky a ani sme nerozmýšľali, čo tam vlastne budeme robiť. Výber dátumu padol na predĺžený víkend vďaka 17. novembru, počasie vyzeralo priam ideálne na jesenné prechádzky mestom a po googlení večer pred odletom v posteli sme zistili, že dva celé dni nám na Skopje bohato stačia.
Čo vidieť v Skopje?
Aj Tripadvisor vám ponúkne samé šmaky – napríklad budovu ministerstva zahraničných vecí a podobne. Skopje v roku 1963 postihlo veľké zemetrasenie, ktoré zrovnalo veľkú časť mesta so zemou a zabilo stovky ľudí. Takže aj väčšina starovekých budov sa 21. storočia, žiaľ nedožila. Zemetrasenie nezasiahlo do značnej miery iba turecký Old Bazaar, ktorý ma ako jediný zo Skopje naozaj dostal, ale o tom neskôr. Z kedysi dopravnej križovatky Balkánu, v ktorej bolo cítiť turecký vplyv na každom kroku, sa postupnou výstavbou a prestavbou zmenila na gýčovú napodobeninu mesta. Boom sôch, gýču a pozlátených stĺpov prepukol navyše aj po roku 1991, po rozpade Juhoslávie, kedy sa Skopje stalo centrom kultúry, obchodu a infraštruktúry.
Mestom preteká rieka Vardar, ktorá oddeľuje tureckú časť mesta od moderne prestavaného centra. Nájdete tu kotviť umelé pirátske lode, všade na vás budú číhať obrovské ceckaté sochy a 5 metrové fontány, jednoducho všade všetko a veľa.
Matka kaňon: Vyslobodenie z nevkusu
Ak budete grcať dúhu a z uší sa vám bude sypať kryštálový cukor, vezmite si taxík za 10 eur (stoja pri Universitna Sala na rohu ulice Partizanski) a odvezte sa k Matka kaňonu, nádhernému pokojnému miestu, ktoré vás dobije energiou, kde sa poprechádzate popri skalných bralách a môžete si požičať kajak či sa previesť na člne do (vraj) krásnej jaskyne, ktorú sme my navštíviť nestihli. Pozrite si úžasnú prírodnú diverzitu, nadýchajte sa čerstvého vzduchu a vychutnajte si čaj na terase pod skalnými útesmi. Určite choďte skoro ráno, keď sú ešte turistické chodníčky prázdne a počujete tak akurát svoj dych. A ešte ďalšia rada, choďte s niekým, pre koho urobíte všetko na svete. Ja som vďaka tomu prvýkrát prekonala strach a splavila rieku aj napriek tomu, že mám fóbiu z hlbokej vody. A bol to jeden z TOP zážitkov v živote, Tomáš, tak vďaka.
Kde sa najesť v Skopje?
Hoci mi kamaráti na Facebooku písali, že jedlo v Skopje je super, že čo sa sťažujem, že sme sa dobre nenajedli, ja vám neviem. Jediné použiteľné miesto bola mexická reštaurácia v centre Skopje a druhé – turecký Destan v Old Bazaari. A aby som nezabudla, toto je miesto, pre ktoré sa oplatí kúpiť si tie lacné letenky. Mačacie hlavy, mramor, malé obchodíky s koreninami, látkami, zlatom, luxusnými šatami a koženým tovarom, kaviarne plné Turkov pri čaji, sem tam hlasná modlitba z minaretov, jednoducho neopakovateľná atmosféra, ktorá sa vám ako vôňa sladkej šiše dostane pod kožu. Old Bazaarom by som sa dokázala prechádzať celé hodiny.
Všetko v Skopje je lacné – za 4 necelé dni sme minuli asi 120 eur aj s taxíkmi a jedlom.
Priateľská rada: Nepite kávu, preboha
Milujem kávu, neviem si bez nej predstaviť ráno, doobedie, obed, poobedie, pijem ju aj teraz o 19:00. V Skopje robia najhoršiu kávu na svete. Odporné espresso s 150 ml vody, cappuccino s prepraženou kávou, ktorá chutí ako ropa a smradľavá čierna tekutina, ktorá sa mala tváriť ako výberový Honduras. Síce stojí 40 denárov, čo je v prepočte asi 20 slovenských korún, nikdy nepodľahnite. Macedónčania sú zvyknutí všetko bláznivo sladiť, tak im to asi až tak neprekáža. Dokonca barista v pojazdnom stánku v parku sa za mnou skoro rozutekal, ked si všimol, že som si nevzala cukor. “There is NO sugar, here you are!” a podával mi 2 sáčky s bielym jedom. Nabudúce si ich radšej vezmem.