Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Ostrava: Oceľové srdce Česka pohlo aj tým mojím - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Ostrava: Oceľové srdce Česka pohlo aj tým mojím

Ostravská architektúra je očarujúca

Ostrava !!! je vraj pekná. Tomáš tam chvíľu chodil do školy, ja som tam ešte nebola, tak nech je zachovaná spravodlivosť, ideme na výlet. Tretie najväčšie mesto Českej republiky má vraj čo ponúknuť, tak poďte s nami na predĺžený víkend.

Hľadáte ubytovanie v Ostrave?

Asi aj 10-krát som už využila služby siete biznis hotelov, pod ktorú patria aj Ibis či Mercure. Väčšinou pre to, že mali dobrú polohu a aj príjemnú cenu. Žiaden luxus ani veľkú krásu nečakajte, ak vám však stačia voňavé biele obliečky a meter miesta okolo postele, hotel Mercure je dobrým miestom na zloženie kufrov. A tá poloha je v tomto prípade naozaj super, 10 minút autobusom od vlakovej stanice a bývate vlastne hneď v centre Ostravy. Kúsok od hotela je ostravská Nová radnice s paternoster výťahom aj s vyhliadkovou vežou, kde sme sa pozrieť neboli, lebo sa obaja bojíme výšok a nebol s nami kamarát Peťo, ako v Košiciach, tak nás nemal kto presvedčiť.

Prekrásne budovy v Ostrave
Kúsok od nášho hotela nájdete aj takúto uličku

Kam na raňajky v Ostrave

Som ultimátny breakfastlover a kým sa ráno dobre nenajem, takmer nekomunikujem. Naše prvé kroky preto viedli do malej zastrčenej slow-food reštaurácie . Ja mám tak rada, keď niekam prídem a dostanem hneď na stôl pohár vody, že potom neviem byť objektívna, ale dobre, posnažím sa.

Dala som Sí praženicu so slaninou a k tomu domáci chlieb a nič viac mi nebolo treba. Teda až na skvelé cappuccino a pomarančovú šťavu. Nepamätám sa, koľko sme platili, ale určite to bolo nejako málo.

Skvelá káva v Sí v Ostrave
Skvelá káva v Sí v Ostrave

Ostrava a skoro michelinovský Guest

Nie je to typ reštaurácie, na ktorú by ste narazili na rušnom korze a vtiahla by vás dovnútra príjemná vôňa. Práve naopak. Guest je zastrčený v ostravských uličkách, konkrétne na Korunní a bez mapy tam sotva trafíte. Ak však máte chuť na francúzsku kuchyňu a kuchára, ktorý varil v reštaurácií ocenenej Michelinom, zapnite GPS. Brit Simon Guest začínal v kuchyni ako 14-ročná pomocná sila a dnes vás prevedie ako Chef chefov tradičnou i modernou francúzskou gastronómiou dokonca tak, že aj jedálny lístok je na neho prikrátky. Prečítate s v ňom upozornenie, že to, čo si objednáte sa môže trošku líšiť od toho, čo píšu, lebo kuchára môže kopnúť múza a vytuní to podľa aktuálnej nálady. Keď sme tam boli my, mal asi super deň, lebo to jedlo nemalo chybu. A viete čo? Ani to tak veľa nestojí. Zaplatíte tak podobne ako v reštauráciách Medusa Group. Akurát tu ako bonus dostanete ochutnávku z dezertu, hoci ste si ho neobjednali.

Čo v Ostrave vynechať?

Milujem sladkosti a ako vždy, aj v Ostrave som dostala chuť na dezert. Keďže odporúčané cupcakes by Trisha som ochutnať nemohla, lebo mala práve zatvorené, skončili sme v cukrárni u Babičky. Ak by ste čakali poctivé domáce koláče, máte smolu. Mne teda chutili skôr po margaríne a stuženom tuku ako po skutočnom masle a domácej šľahačke, akú používala moja babička. No každý máme inú babičku, to je pravda.

Socialisticko-realistická Poruba

Kedysi to bola samostatná obec, dnes je súčasťou Ostravy a ak vás čo i len trošku fascinuje urban dizajn, musíte sa sem ísť pozrieť. Výnimočná funkcionalistická architektúra 50. – 60. rokov minulého storočia je úžasne fotogenická. V čase našej návštevy tam boli dokonca cyklistické preteky a ja som len cvakala a cvakala a cvakala. Dostal ma aj areál Technickej univerzity a znova som mala pocit, že tí Česi jednoducho vedia robiť veci lepšie ako my.

Poruba je očarujúca mestská štvrť
Poruba je očarujúca mestská štvrť

Vyhajpovaná Stodolní

Byť v Ostrave a nezažiť Stodolní, to je ako ísť do Paríža a nevšímať si Eiffelovku. Nejakú veľkú slávu však nečakajte, teda ak nie ste Brit a nechystáte sa tu lúčiť so slobodou. Ulica nabitá podnikmi je v tom prípade pre vás ako stvorená.

V nedeľu skapal pes

Už som na to nejako zvyknutá, že nedeľný prevádzkový režim sa v jednotlivých mestách líši a niekde úplne absentuje. Ostrava nie je výnimkou. Služby-neslužby, keď sme sa v posledný deň nášho výletu chceli naraňajkovať v meste, smola, všetko zatvorené. Skončili sme v Novej Karoline na Subway. A tak nám treba, veď aj Boh na siedmy deň oddychoval, tak čo.

Dolní oblast Vítkovice

Keď som bola malá, myslela som si, že prívlastok “dolní” znamená dolný, akože spodný. Trvalo mi to dobrých 15 rokov, kým som zistila, čo vlastne v tých Vítkoviciach robili. A teda sa tam naozaj narobili. Prehliadka areálu vám zaberie aj pol dňa a je sa na čo pozerať, veď aha.

Dolní oblast Vítkovice stojí za návštevu.
Dolní oblast Vítkovice stojí za návštevu

TravelissimoTip: Nezabudnite si dobré topánky. Ak po svete ešte stále niekto behá v žabkách a nežije pritom na pláži, nech si ich aspoň sem neberie. Ale foťák určite nenechávajte doma.

Unikátny priemyselný areál je vďaka industriálnej architektúre rajom pre každého dizajn nadšenca. Každý rok sa tu koná festival Colours of Ostrava, na ktorý sa tento rok s Tomášom chystáme, takže určite čakajte ostravský update. Máte tipy, čo by sme nemali vynechať? Sem s nimi.

Kam ísť v Ostrave na pivo? Tomáš vám poradí. Aj to, ako nezablúdiť. Čítajte TU.

 

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

9 komentárov

  1. Jen tak v rychlosti, ač jsem Ostravák tak jsem netušil, že zde máme památku ze seznamu UNESCO a cukrárna U Babičky teda její “pobočka” je i v Bratislavě. Já tam teda ještě nebyl, ale pro příště bych raději doporučil Ollies 😛 kde jsem teda byl.

    1. Vďaka za opravu, to UNESCO som domotala.

      U Babičky v Bratislave nie je, myslela som tým naše klasické staré mamy, ktoré pečú koláče. A ďakujem za tip, Ollies vyskúšame v lete.

    2. Zklamu vás, Dolní oblast Vítkovice není na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, pokud je tak uvedeno, jedná se o chybu. Lokalita figuruje v seznamu Evropského kulturního dědictví, což je jakási obdoba UNESCA, avšak na rozdíl od něj se nebrání částečným demolicím území, které do ní spadají, spíše než o štít zde spíš jde o rozvoj samotné památky, ale DOV mají na UNESCO, to si však do pusinky žádá enormní finanční prostředky.

  2. Neděle je smutný příběh i když se to již lepší ?. S přáteli organizujeme nedělní brunch v klubu Dock. Termíny jsou k nalezení na fb stránce Snídaně sbližuje a také se dá snídat v krásném Acafe. Takže se jistě dá vyhnout prefabrikovanému nakupnímu středisku ?

  3. pokud si chcete pochutnat jako kdysi u “staré mamy” zkuste cukrárnu Sladký časy v Kampusu Palace. A jestli nerada brzy vstáváte a snídáte až po desáté, tak si tam určitě tam pochutnáte i v neděli 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *