Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Malaga: Mesto, ktoré vonia pomarančmi - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Malaga: Mesto, ktoré vonia pomarančmi

Malaga nám naservírovala ulice lemované pomarančovníkmi prehýbajúcimi sa pod ťarchou dozretého ovocia, januárové kúpanie sa v mori, výhľad na západ slnka, na ktorý do konca života nezabudnem a prístup k životu, ktorý by som aplikovala aj u nás. Čo vám toto milé španielske mesto ponúka a prečo je ideálne na zimný výlet k moru?

Malaga

Do Malagy sme leteli z Budapešti. Opäť s Wizzairom a opäť za pár eur. Ubytovanie sme si našli cez Airbnb. Veľa tam toho nie je, ale niečo určite nájdete. Napríklad môžete vyskúšať aj Verin byt, v ktorom sme bývali my. Mrknite si recenziu. Vera bola milá, požičala nám aj mapu a dala zopár tipov, čo vidieť a kam sa ísť najesť. A tým začneme.

Čo ochutnať v Malage?

Podobne ako Taliansko či Grécko, aj Španielsko miluje siestovanie a celý ich životný štýl sa odvíja od pohodového prístupu k u každodenným povinnostiam. My s Tomášom nie sme proti, poobede sme tiež zaliezli na chvíľu do postele, dobiť baterky na foťákoch. A nielen.

Na Verino odporúčanie sme sa naraňajkovali v La Recova, malom bistre, ktoré skôr pripomína starožitnosti. Keď si vypýtate breakfast, dostanete veľký krajec hriankového chleba s piatimi druhmi nátierok a džemov – z papriky, z rajčín či z jabĺk. Najviac nám chutila rajčinová a mne tiež káva, ktorú Španieli pijú s mliekom v očarujúcom pomere 1:1.

Ďalšou možnosťou na dobré raňajky, menej španielskou, viac hipsterskou, je Recyclo Bike Café s príjemnou obsluhou a širokou ponukou menu z celého sveta aj pre veľkých jedákov.

Famózna paella
Famózna paella

Obed sme vybavili na pláži. Stačí, ak zájdete do hociktorého bistra priamo na Malaguete. Všetci ponúkajú v podstate to isté za rovnaké peniaze. Ochutnajte typické španielske grilované alebo smažené sardinky a paellu. A samozrejme, nevynechajte sangriu, ľahký alkoholický nápoj z vína a ovocnej šťavy. Chutí podobne ako náš vianočný punč, ale v studenej podobe.

Z typických španielskych pochúťok skúste aj churros, nájdete ich na každom kroku. Sú to paličky zo šiškového cesta, ktoré sa namáčajú do horúcej čokolády alebo sa jedia z rajčinovou pastou a posolené. Alebo len samotné a na kvantá, že Tomáš?

Výhľad z Gibralfara
Výhľad z Gibralfara

Pamiatky v Malage: Čo nevynechať?

Historické centrum Malagy nie je veľké, prejdete ho za pol dňa. Odporúčame Picasso Museum Malaga, múzeum Pabla Picassa, najznámejšieho rodáka. Vstupné síce stojí 14 eur, no keď už ste v Malage, musíte vidieť aspoň jeden jeho obraz na vlastné oči, kde inde, keď nie tu. Fotky odtiaľ nemáme, lebo sa jeho diela fotiť nesmú.

Catedral de la Encarnación

Jednoruká katedrála má iba jednu vežu. Na dostavanie celého kostola, ktoré trvalo niečo cez 260 rokov, už nezostali peniaze a tak sa musí uspokojiť iba s jednou vežou. Na kráse jej to neuberá. Majestátnu budovu si pozrite aj za denného svetla aj večer, stojí to za to. Okolo nájdete desiatky malých reštautárácii, kde si môžete dať tapas alebo pohár vína. A pozerať sa na to, akí sú Španieli stále usmiati, hluční a dobre naladení. To to more!

Alcazaba

Pevnosť z 11. storočia je naozaj výnimočne zachovalá. Môžete sa poprechádzať pod pomarančovníkmi, vychutnať si výhľad na mesto aj na more a pokochať sa upravenými záhonmi. Takto: Alcazaba

Hneď pod ňou je Teatro Romano, rímske divadlo s amfiteátrom, ktoré je podľa informačnej brožúrky využívané na predstavenia dodnes.

Castillo de Gibralfaro

Hrad Castillo de Gibralfaro nájdete tesne nad Alcazabou. Bol postavený v 14. storočí, aby ochránil pevnosť pred útokmi nepriateľov. Cestou z hradu si môžete pozrieť jeden z najkrajších západov slnka. Celú Malagu budete mať ako na dlani – od arény, kde budú (ak budete mať šťastie) cvičiť mladí toreadori až po vzdialenejšie časti s novými budovami.

Výhľad z Gibralfara
Výhľad z Gibralfara

Iglesia de San Juan

Páčia sa vám charizmatické fotky úzkych uličiek s kostolnými vežičkami? Choďte sa prejsť ku kostolu Sv. Jána. Jedna jeho stena je srandovne farebná:

Malaga

Calle Marqués de Larios

Ulica Calle Marqués de Larios je každé obdobie roka odetá do iných svetielok. V čase našej návštevy práve dávali dolu Vianoce a inštalovali karnevalové masky. A večer je plná potulných hudobníkov.

Svetielkujúca promenáda
Svetielkujúca promenáda

Najkrajšia časť Malagy však pre mňa nebola historické centrum, ale prístav a jeho bezprostredné okolie. Moderná, novo vybudovaná promenáda s balustrádou a výhľadom na more, kolonáda s obchodíkmi a reštauráciami lemovaná palmami, ktorá ústi až na pláž a desiatky plachetníc, ktoré tu zakotvili vám vyrazí dych.

Dobrý tip: Na konci Cale Trinidad Grund v smere k prístavu nájdete informačnú kanceláriu pre turistov, kde vám dajú zadarmo mapu aj zoznam múzeí a pamiatok spolu s časmi, kedy sú verejnosti prístupné zadarmo. Niektoré múzeá či pamiatky stačí navštíviť napríklad v nedeľu či 2 hodiny pred záverečnou a vstupné jednoducho neplatíte. Dobré, že?

Toreádori tu mali práve tréning
Toreádori tu mali práve tréning

Výlety v okolí Malagy

My sme sa rozhodli, že niekam nepôjdeme a bolo to najlepšie výletové rozhodnutie so far. Namiesto tralákania sa vlakom alebo autobusom sme 4 hodiny iba tak sedeli na pláži, zbierali mušle a chillovali. Ak ste v Malage dlhšie alebo ste akčnejší ako my, naša domáca z Airbnb bytu nám poradila Rondu, ktorá vyzerá ako z Pána prsteňov a Nerju, balkón Európy, teda Balcón de Europa s parádnym výhľadom na more.

Alebo len trénujte hádzanie žabiek do mora ako my. Pozrite si potom aj Tomášov pohľad na toto mesto TU. 

Poďte sa s nami prejsť a okúpať:

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *