Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Maastricht: Roztomilé Holandsko v malom - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Maastricht: Roztomilé Holandsko v malom

Maastricht

Na plnohodnotný turistický zážitok z Maastrichtu vám postačí jeden víkend, ak vám vyjde počasie. Čo sa nám teda nestáva. Čo musíte vidieť v tomto holandskom mestečku?

Potom, ako som sa zamilovala do Štokholmu, začínam prehodnocovať svoj vzťah k dovolenkovým destináciám. Už nie som taká roztopená z vylihovania na pláži niekde pri Stredozemnom mori. Poriadny relax, potešenie pre oči aj pre chuťové poháriky ponúka aj severná Európa. Necelé dve hodiny letu z Budapešti vás delia od návštevy najstaršieho mesta v Holandsku, Maastrichtu. Vďaka svojej výhodnej polohe kúsok od hraníc s Nemeckom a Belgickom je skvelým východiskovým miestom na road trip.

V Maastrichte žije okolo 120 tisíc obyvateľov, podľa môjho odhadu má minimálne každý jeden bicykel. Ak nie dva. Cyklisti sú však ohľaduplní, cyklotrasy bezpečne vybudované, nikto vás na prechode nedrgne riadidlami do lakťa a keď sa omylom prechádzate po cyklistickom chodníku, ešte sa vám pri predbiehaní ospravedlnia. Typická severská usmievavosť a vrúcnosť, akú sme spoznali v Štokholme, nás tu čakala tiež. Či už idete na nákup potravín alebo si sadnete na terasu na raňajky, máte pocit, že ste dôležitejší ako obsluha. Čo robíme doma zle?

Zahoďte mapu

Maastricht máte prejdený hore-dole za jeden víkend. Ponúka vám dostatok priestoru pre blúdenie úzkymi uličkami, sympatickú architektúru, historické pamiatky, romantické miesta aj dostatočné možnosti gurmánskeho vyžitia. Mapu nepotrebujete, stačí sa stratiť v uličkách a nevynechať nasledujúce miesta.

TOP miesta v Maastrichte:

Námestie Vrijthof s bazilikou sv. Servatia

Najvýraznejšie námestie v Maastrichte s červenou vežou a dominantou v podobe baziliky sv. Servatia patrí k najfotografovanejším miestam. My sme šťastie na počasie nemali, obloha vyzerala ako sivá dymová clona, sem-tam pršalo, no aj tak to bol príjemný zážitok.

20-DSC_0521

Maastrichtská radnica

Hranatá radnica postavená architektom Pieterom Postom v polovici 17. storočia reprezentuje typickú holandskú architektúru. V čase našej návštevy však bola, bohužiaľ, zatvorená.

09-DSC_0404

Park Stadspark a Monsiegneur Nolenspark

Je vzácne, ak kúsok od úplného centra mesta nájdete prírodnú getaway. Nie v Maastrichte, tu sú parky hneď dva, jeden dokonca s malými srnkami a ovcami a usídlené hneď vedľa historického centra.

12-DSC_0449

Mosty cez rieku Maasa

Hoge Brug pre peších a cyklistov, Sint Servaasbrug aj pre autá, ktorý sa zdvíha, keď pod ním pláva loď, spojený malou priehradou s odparkovanými loďkami s mostom Wilhelminabrug, po ktorom môžu tiež jazdiť aj motorové vozidlá. Je to pekná prechádzka, veď pozrite na Google Maps.

Kníhkupectvo v Dominicanenkerk

Kníhkupectvo Boekhandel Dominicanen v kostole Dominicanenkerk objavil Tomáš, ako inak. Pozrite si jeho článok o tom, čo vás tu čaká.

22-DSC_0528

Ulička Rechtstraat

Prirástla mi k srdcu, lebo sme na nej bývali. Úzka ulička s obchodmi a reštauráciami na prízemí a typickými holandskými bytmi s veľkými oknami na poschodí. Vidíte susedom do kuchyne. No a čo!

Coffeeshopy na loďkách

Pri prechádzke na Maaspromenade vás na milión percent zastaví niekto, kto vám bude chcieť predať marihuanu. Na rieke sú tam totiž odparkované lode s coffeeshopmi, ktoré ponúkajú ľahké drogy domácim aj turistom. Ale úplne stačí prejsť sa tadial podvečer, sfetení budete už len z výparov.

Romantické lodenice Bassin

Ak hľadáte romantické miesto s prímorskou atmosférou, navštívte jednu z reštaurácií v lodeniciach Bassin na severe mesta. Sú síce drahšie, no tá atmosféra je neopakovateľná.

06-DSC_0384

Kto ma pozná, vie, že mám jednu obrovskú guilty pleasure. Predajne s doplnkami do domácnosti, predovšetkým do kuchyne, musím obchádzať na sto honov. Ak nechcem predávať svoje obličky na čiernom trhu. Lenže tu sa nedalo odolať. Nádherný dizajnový obchodík Dille & Kamille na ulici Sint Amorsplein je jedným z najsilnejších maastrichtských zážitkov. Mali tu všetko, čo som kedy potrebovala k životu. Minula som 30 eur a niečo priniesla aj pre vás. Zapojte sa do darovačky na mojom blogu o varení TU.

Prečo by ste mali navštíviť Maastricht?

Maastricht mi pripomínal maketu mestečka postaveného z lega. Všetko také malé a roztomilé, stovky odparkovaných bicyklov, úzke uličky plné rozkošných obchodíkov, pekární a bistier. Ak hľadáte miesto na urban prechádzky s peknou architektúrou, číhajte lacné letenky cez Wizzair.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *