Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Bukurešť: Veľká, farebná a voňavá - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Bukurešť: Veľká, farebná a voňavá

Bukurešť

Tento nadpis som mala v hlave hneď, ako som vystúpila z autobusu na Piata Universitatii – v centre hlavného mesta Rumunska. Okolo mňa sa mihali desiatky tmavých hláv, všade voňali výrazné parfémy, čerstvé koláče a na cestách sa v štyroch pruhoch miešali staré dacie s luxusnými Porsche. Takže ešte plná kontrastov. Taká je Bukurešť, ktorú som dostala ako narodeninový darček od Tomáša.

Neviem, kde prišiel na to, že mi daruje zrovna výlet do Bukurešti, hoci tuším, že rozhodol tento Airbnb byt, v ktorom sme pár nocí bývali. No nielen ten ma zbavil slov. Bukurešť je krásna, nezabudnuteľná, charizmatická a u mňa hneď po Štokholme na druhom mieste v rebríčku miest, ktoré ma počas našich výletov dostali najviac. Ale pekne po poriadku.

Bukurešť
Toto je Bukurešť. Trochu drámy, kontrasty a všetko veľkolepé.

Keď som našim oznámila, že ďalšou destináciou, kam ideme, je Bukurešť, mame skoro zabehla polievka a dedko ma vystríhal, že “si mám dávať pozor na veci, lebo sú to zlodejskí cigáni”. To ešte netušili, že v čase nášho výletu sa tam objaví aj zemetrasenie a v Budapešti, odkiaľ sme leteli, budú na ulici vybuchovať bomby. V skutočnosti som sa v Bukurešti nebála. Iba v prvý večer, keď sme šli s Tomášom k bankomatu cez pol centra mesta (čo je v bukureštianskom ponímaní ďaleko), už bola tma, fúkalo, bola som hladná, unavená a nabrúsená, už si nespomínam na čo. Vtedy mi Bukurešť pripadala nehostinná, špinavá, hlučná a pofidérna.

S novým dňom, s denným svetlom, raňajkami a teda krajšími zajtrajškami, sme ju spoznali takú, aká je v skutočnosti. Moderná, veľkolepá a očarujúca. Čo by ste si nemali nechať ujsť?

1. Ulica Lipscani

Na začiatku Lipscani nájdete Origo, malú kaviareň, kde dostanete tú najlepšiu kávu na svete aj s úžasnou obsluhou, viac o tom vám napíšem v samostatnom článku. Keď už sme pri tom, všetci v Bukurešti vedeli výborne po anglicky, čiže jazykovej bariéry sa báť nemusíte. Lipscani je niečo ako tepna starého mesta – je plná terás, kaviarní, reštaurácií, nad ktorými stoja nádherné historické budovy. V jednej netradičnej nájdete kníhkupectvo “Svetelný kolotoč – Carturesti Carusel”, o ktorom Tomáš básnil dlho predtým, než sme do Bukurešti vôbec šli. A oprávnene. Bolo to to najkrajšie kníhkupectvo, aké som kedy videla. Pozrite si fotky.

2. Bukureštianske parky

Hoci v nej žijú takmer 2 milióny ľudí, Bukurešť je neuveriteľne zelená. V centre mesta nájdete zo 10 obrovských parkov, ktoré, ak by ste ich chcel prejsť celé, zožerú aj pol dňa. Z ponuky vyberáme Parcul Cismigiu, Parcul Carol, Parcul Herastrau a Parcul Izvor, cez ktorý sa dostanete k budove parlamentu. Je to ako čarovná krajina – prechádzate sa uličkami so štvorprúdovkami a zrazu vojdete cez bránu do obrovskej záhrady s jazerom, japonskými záhradkami či záhonom ruží dlhým 30 metrov. Mágia.

Bukurešť
Aj zelené.

3. Trh Piata Obor

Milujem trhy. V každom meste musím nejaký navštíviť, hoci Tomášovi to už aj lezie na nervy. Milujem vôňu rajčín, korenia a ľudí v ich čistom naturalizme. Na obrázkoch to vyzeralo ako trh mojich snov, no skutočnosť bola rozpačitá – bolo tam veľmi veľa ľudí, všetci sa niekam náhlili, navyše sa po nás rozbehli dvaja SBSkári, keď videli Tomáša fotiť a donútili ho fotky vymazať. Mňa si nevšimli. Prečo sa tam nesmie fotiť sme sa nedozvedeli ani od Vlada, nášho hostiteľa.

Bukurešť
Sneak peak na tržnicu Piata Obor.

4. Parlament

Druhá najväčšia administratívna budova na svete (po americkom Pentagone) je skutočne veľká. Tak, že sa vám zatají dych a nezmestí sa vám do záberu. Ak budete v Bukurešti, v žiadnom prípade ju nevynechajte. Ďalšími povinnými zastávkami sú Athenaeum, sídlo vážnej hudby, Piaza Unirii s parádnou fontánou, a celá Victorei ulica – na ktorej sú divadlá, múzeá a dostanete sa ňou až do Paríža. Teda, nie tak úplne, ale k replike Víťazného oblúku.

Máme ho aj na videu, aha:

5. Uličky v centre aj mimo

Bývali sme v najcentrovatejšom centre, no aj tak sme sa s Tomášom dohodli, že budeme pravdepodobne využívať MHD. Náš domáci nám dal mapu, tak sme si na nej vyznačili, čo chceme vidieť a vydali sme sa k najbližším destináciám po svojich. Nakoniec sme MHD využili iba raz – keď sme šli na vlakovú stanicu na výlet do Brašova, inak sme denne nachodili asi 20 kilometrov a užili sme si Bukurešť  v celej jej veľkosti po svojich. Po dlhokánskych chodníkoch a alejach na koniec ktorých ani nedovidíte, po úzkych uličkách lemovaných ošarpanými budovami s grafitti by ste z autobusu sotva videli. A to by bolo škoda. Ak pôjdete do Bukurešti, odšlapte si ju. Na každom rohu vás niečo dostane. Na jednom mieste veľký luxus aj šialená chudoba. Veď aha.

Pred výletom do Bukurešti som nemala žiadne očakávania. Nič moc som si ani negooglila, zoznam miest, ktoré by sme mali navštíviť, pripravil Tomáš, ja som ich potom iba hodila do mapy. O to viac ma prekvapilo, aký vo mne zanechala dojem. Nezmazateľný. Ak premýšľate, kam sa vybrať na netradičný predĺžený víkend, poďte sa sem zamilovať.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

4 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *