Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Bologna: Rozplačte sa v pizzérii, nikto si to nevšimne - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Bologna: Rozplačte sa v pizzérii, nikto si to nevšimne

Bologna, Boloňa,bolo ňa. Bolo- toho na m-ňa veľa. Hlavné mesto regiónu Emilia-Romagna je krásne. Všade vás zohrieva oranžová, každá jedna budova, každá jedna brána a každá jedna andezitová kocka má charizmu, fakt, ale vie vás aj poriadne vyčerpať.

Poznáte ten pocit, keď vidíte na vlastné oči tie obrázky z pohľadníc, turistických sprievodcov, z Flickru, blogov a z Googlu? Pred našou cestou do Bologne som čo-to prelúskala. Aby som vedela, čo mám čakať, čo nesmieme vynechať, čo môžeme vynechať a čo sa mi určite bude páčiť. Vždy sú dve možnosti. Buď vás realita sklame alebo naopak, predčí očakávania. Ako to bolo v Bologni? Zmiešano.

neptunova fontana bologna
Neptúnova fontána je tak trochu zvrhlá

Zažila som septembrový Rím, prešla som sa Milánom počas povianočných výpredajov, hľadala som si miesto na pláži v Lido di Jesolo na prelome júla a augusta, no nikde som nemala pocit takého preľudnenia ako na Via Indipendenza. Hlavná tepna, ktorá sa tiahne stredom najcentrovitejšieho centra, bola večne plná uponáhľaných ľudí. Neviem, koľkí boli domáci a koľkí turisti. Keď sa ma Tomáš neskôr pri obede spýtal, koľko má Bologna obyvateľov, bez zaváhania som tipla 3 milióny. Síce ich má podľa oficiálnych údajov len okolo 380-tisíc, prisahám, že sa všetci celý deň prechádzajú po Via Indipendenza! Rušná nákupná ulica pripomína tak trochu divoký Manhattan. Zavrite oči a v žiadnom prípade nezastavujte, lebo do vás všetci začnú narážať ako zmyslov zbavení. Až začnete premýšľať, či nie ste priesvitní alebo čo.

Lacné letenky do Bologne

Z Budapešti sem lieta WizzAir. Ak vyčíhate lacné letenky, aj za 40 eur sa dá, a do Maďarska sa dopravíte Student Agency, celá cesta vás vyjde na naozaj smiešne peniaze. Prirátajte si ešte 6 eur za letiskový transfer (hľadajte autobusy s označením Aerobus), ktorý vás dopraví priamo do centra alebo na hlavnú vlakovú a autobusovú stanicu Bologna Centrale.

Užite si kávu na terase, hoci je február.
Užite si kávu na terase, hoci je február.

Mestská hromadná doprava v Bologni

Lístky na autobusy a trolejbusy si môžete kúpiť priamo v automate vo vozidle, za 1,50 sa vozíte neobmedzene 75 minút.

Pamiatky v Bologni

Tak podťe so mnou. Prechádzku po Via Indipendenza plnej obchodov a reštaurácií máme za sebou, ak ste šikovnejší ako ja, určite sa vám podarí trafiť na svoje ubytovanie na prvý pokus. Myslite na to, že Taliani sa s cudzím jazykom veľmi nekamošia, preto si vezmite dobrý offline slovník a zopár fráz sa naučte ešte pred cestou a pre istotu si naštudujte aj cestu, lebo pri tom ich laxnom prístupe k životu vás nasmerujú zle a bude im to jedno.

Námestie s Neptúnom

Na konci Via Indipendenza vás privíta Neptún so svojimi kočkami, ktoré sa kúpu vo fontáne. Piazza del Nettuno a Piazza Maggiore, ktoré sú podľa mňa skôr jedno veľké námestie, sú vo dne v noci plné ľudí. Ak by ste ho chceli odofotiť ako z pohľadnice, máte smolu. Alebo skúste zakričať, že máte bombu. Z jednej strany stojí za fotku Palazzo d’Accursio o Comunale a z druhej Bazilika sv. Petrónia, ktorá je celá taká zvláštne sivo-oranžová a kontrastuje so všade prítomnou teplou farbou tak, že z nej neviete spustiť oči. A celá je postavená ako keby z malých tehličiek.

Dve veže

Nielen Pisa má šikmú vežu, aj Bologna. A vedľa nej ďalšiu, menej šikmú, ale za to vyhliadkovú. Zdoláte takmer 500 schodov a máte celú Bolognu ako na dlani. Ak nemáte strach z výšok, určite do toho choďte a potom mi pošlite fotky, lebo ja sa výšok bojím. Postavili ich niekedy v 12. storočí a boli to celkom frajeri, na Bolognu sa budete pozerať z takmer 100 metrovej výšky.

bologna trhy
Ochutnajte miestne dobroty na trhu

Štvrť Quadrilatero

Obdĺžnik od Dvoch veží smerom ďalej od centra ohraničený z jednej strany Piazza Maggiore a z druhej Via Castiglione, mal pre mňa najväčšie čaro. Úzke uličky ožívajú trhmi s ovocím, zeleninou a rybami, z výkladov na vás pozerajú farebné nádhery a zrazu vám vôbec neprekáža, že do vás narážajú ľudia. Nechajte sa unášať davmi a atmosférou, všetko čuchajte a chytajte.

 Straťte sa v uličkách

Ulica rovnobežná s Via Indipendenza je krytá podobnými arkádovými chodbami s klenbami, ktoré sú rajom pre fotografov, to je Via Galliera. Do ktorejkoľvek z uličiek odbočíte, nebudete sklamaní. Možno narazíte aj na milú pekáreň Il Forno di un Chicco. Kúpte si výborný domáci chlieb, v neďalekom mäsiarstve zase prosciutto a užite si olovrant, kým budú Taliani siestovať. Na Via Ugo Bassi nájdete aj krytý trh s ovocím a zeleninou a malými lahôdkami na rohu, kde sme si kúpili výborné čerstvé cestoviny.

masiarstvo bologna prosciutto
Ochutnajte talianske špeciality

Výlet do Benátok

Nezbláznila som sa. Malé Benátky nájdete aj v Bologni. Popod Via Piella tečie kanál a cez maličké okienko v stene vidíte naozaj niečo podobné ako výjav z Benátok. Aha.

Alma Mater

Motali sme sa okolo nej a asi by sme si ju ani nevšimli, keby sa okolo nás zrazu nezačali hemžiť študenti. Bolonská univerzita Alma Mater, matka všetkých vysokých škôl, na prvý pohľad ničím nevyniká od ostatných budov, vlastne ani na druhý. Poseďte si však chvíľu na námestí Piazza Giuseppe Verdi s kávou v ruke a nasávajte atmosféru a mladícku živelnosť.

Kam ísť na raňajky v Bologni

Bývali sme v štvrti San Donato. Je to asi 25 minút od centra a ak sa naším výberom bytu od Michealy inšpirujete, vyskúšajte raňajky v Panamore. Milé malé bistro, kde majú asi tak milión druhov briošiek, croissantov a iných sladkých nežností vás ochromí diabetickou kómou. Výbornú kávu a ešte výbornejšiu obsluhu nájdete kúsok od Alma Mater v Caffetterii Lilú. Dajte si espresso macchiato a orieškový koláč.

croissant bologna
Vychutnajte si croissant s pistáciovým krémom

Výlety v okolí Bologne

Keď už budete mať všetkého dosť, nasadnite na vlak a za necelé 4 eurá sa odvezte do Modeny. Je to niečo ako Bologna v malom, no snáď ešte viac fotogenická. Za návštevu a aj za to 15 eurové vstupné stojí aj múzeum Enzo Ferrarri, o ktorom by vám viac povedal Tomáš, no nudiť sa nebudete, ani keď vás autá nezaujímajú, celé je to také pekné, milé a každých 40 minút tam zhasnú a pustia filmovú projekciu a to som mala zimomriavky.

Päť dní je na Bolognu dosť

Ak vám vyjde počasie a oželiete výlety po okolí. Inak je 5 dní málo. Určite by som sa ešte chcela ísť pozrieť do Parmy, do Ferrary aj do Florencie, v lete omrknúť pláže v Rimini a z boloňských pamiatok ešte Santuario della Madonna di San Luca, kde je podľa fotiek naozaj pekne a odporúčala nám to aj naša hostiteľka. Veď mrknite TU.

Dva tipy navyše:

Dosť bolo magnetiek a pohľadníc. Zavítajte radšej do Maisons du Monde a utraťte posledné drobné z dovolenkového budgetu na tých krásnych doplnkoch do vášho domova. Ak máte pocit, že večne nemáte čo na seba, nevynechajte ani obchod Piazza Italia na Via Indipendenza. Moje jediné šťastie v nešťastí bolo, že som cestovala iba s príručnou batožinou 🙁

Bologna je láska. Veľkolepá, hlučná, žiarivá a energická. Môžete svojmu mužovi urobiť scénu v reštaurácií, môžete sa rozplakať a liať do seba víno ako hysterická ženská, nikto si nič nevšimne. Len ten váš chlap teda asi. Byť teatrálny v Taliansku sa môže, tam sa všetko stratí. Pozrite si fotky a ak sa vám máli, prečítajte si mužský pohľad na toto mesto, toto vám odporúča Tomáš.

 

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

9 komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *