Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On a Maastricht: Mestečko požiarnika Sama - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On a Maastricht: Mestečko požiarnika Sama

bicykel maastricht

V Holandsku som ešte nikdy nebol, ale chcel som byť. Povedal som si “Think small”, a tak sme šli do Maastrichtu.

think small volskwagen
Ako v mojej obľúbenej reklamnej kampani na VW Beetle, niekedy je myslieť v malom lepšie.

Žiaden Amsterdam, žiadna masovka, žiadny Red Light District, ale príjemná atmosféra 120-tisícové mesta. Ževraj najstaršieho v Holandsku, ale Nijimegen nesúhlasí a dokonca sa do tejto bitky zapojili aj internetové zdroje a “ja nevjem uš”.

Hneď som vedel, že v Maastrichte sa mi bude páčiť

Keď sme čakali na autobus na letisku, nakopilo sa na malej zástavke asi 40 ľudí. Síce toto je fotka, keď sme už odlietali, ale aj vtedy to tu takto vyzeralo. maastricht aachen letisko

Keď prišiel malý autobus, žiadna predĺžená harmonika, vodič mal super náladu. Inde (najskôr na Slovensku) by šofér najradšej ušiel už len pri predstave, že bude predávať lístok 40 ľuďom, kvôli ktorým bude meškať 15 minút. Nastupovali sme ako prví a popritom, ako nám predal  a opečiatkoval lístky, veselo zahlásil:
– Looks like I’ll be busy.

Maastricht ma hneď dostal, ani veľké, ani malé, také akurát mesto. Celý čas som mal pocit, že sa prechádzam po zväčšenine Pontypandy (pre nepamätníkov – mestečko, v ktorom úradoval Požiarnik Sam).

maastricht uličky
Pontypandy style. Pontypandy style everywhere

Po tom, čo som zistil, že bývame na ulici plnej skvelých bistier, asi 3 minúty k tomu najkrajšiemu mostu v Maastrichte a že vlastne sme v úplnom centre, spieval som si v duchu “I’m walking on sunshine, wooo-hooo”. Poblúdili sme po našej štvrti, všade navôkol bolo cítiť leto – ľudia pili pivo na terasách, chillovali na brehu rieky Maas alebo na svojich lodiach, lebo veď piatok. A potom sme sa dostali aj my k rieke a mali sme šťastie na jeden z najkrajších pohľadov vôbec – most, balón a západ slnka (ak sa to dá nazvať, pretože sa stmievalo až okolo 21:45).

Sint Servaasbrug maastricht
Aj by som povedal, že “gýč”, ale naozaj to takto vyzeralo

Hovoriť o tom, že toto musíte vidieť a tamto nemôžete vynechať, by bolo zbytočné. Už len preto, že celé staré mesto je čarovné. Večer sme len tak bezcieľne striedali ľavú nohu s pravou a dostali sme sa do lodenice Bassin. Voda, atmosféra, reštaurácie predávajú morské potvory a ryby. Keďže sme boli po večeri, povedali sme si, že tých 50 € za večeru pre dvoch dáme. Aj by sme dali, ale pršalo.

bassin maastricht
Chcete niekoho požiadať o ruku? Akurát ste našli dokonalé miesto

Maastricht a díleri marihuany

Prechádzame sa po brehu Maasu, dvaja debili s foťákmi, ktorí majú vytetované na čelách “turisti” a Zuzana tam isto mala aj dotetované “chcem marihuanu”. Zrazu sa zo skupiny postávajúcej na schodoch oddelil jeden chlapík, moje pozorné oko si to hneď všimlo, pozrel som sa naňho, nech vyhodnotím situáciu.
– on sa na mňa pozerá, široký úsmev a z očí mu srší “chceš čo? mám niečo”
– ja sa na neho usmievam, kútiky úst mi idú dohora (nie, ešte som nefajčil) a úsmevom krútim hlavou a hovorím “thanks”
– on s pochopením pokýve hlavou a s úsmevom sa rozlúči.

marihuana maastricht
Holandsko in nutshell – bicykle a marihuana. A potom, že odkiaľ sa tie stereotypy berú

V tom Maastrichte je aj ten drug dealing plný milých ľudí. Neuveriteľné. Potom sa mi snažil predať ešte jeden asi 13 ročný chlapec na bicykli a ešte chlapík na lodi, ale stačilo zakrútiť hlavou a vybavené. To v Žiline sú neodbytnejšie aj predavačky kvetov na trhu.

Ozaj, coffeeshopy tu majú skvelo riešené – sú na lodiach. Takže sa môžete plaviť po zaujímavých riekach aj vtedy, ak kotvíte v prístave.

maastricht coffeshopy
Takto vyzerajú coffeeshopy v Maastrichte

Maastricht vs. Ľubľana

Zase labzujem kaje-taje a zrazu sa pred nami otvorí pekná alej, s maličkým námestíčkom a lavičkami. Mňa dvakrát na sedenie netreba ponúkať, hlavne vtedy nie, keď začína piecť poobedňajšie slnko.

maastricht ulica
Celkom rozotomilá alej v Pontypandy, či teda v Maastrichte

Zrazu k nám príde poloplešatý starší muž so šedivými vlasmi, okuliarmi a červenými nohavicami. Santa Claus na povinnej dovolenke, pretože sa zbláznil. Začne sa s nami rozprávať, že čo to fotíme a tak.

– Where do you come from?
– Slovakia.
– Ááh, Ljublana. (bohorovne)

Tak mu hovorím, že ani veľmi nie, že skôr Bratislava teda. Potom začne hovoriť, ako čítal o skvelom projekte bleskovej kapsuly z Bratislavy do Budapešti. Hovorím mu, že hyperloop pôjde do Viedne, ale veď hlavné mesto ako hlavné mesto. Nie, on čítal, že to pôjde do Budapešti. Asi som ho unavoval, lebo povedal, že musí ísť, lebo nemá čas. A ja radšej nemám čas rozmýšľať, prečo si nás, do pekla, stále mýlia s tým Slovinskom. Radšej vám poviem, že v Maastrichte majú aj vodný mlyn.

mlyn maastricht
Fungujúci vodný mlyn, ktorý doteraz melie múku a je spojený s pekárňou (naozaj sa hýbe, to len na fotke tak nevyzerá)

Veľa zelene v Maastrichte

Okrem zelených alejí má Maastricht priamo v centre aj dva parky – Park Stadspark a Monsiegneur Nolenspark. V jednom z nich je jazierko, vodotrysk, kačky, husi a aj srnky. Najlepšie sú však tie husi (?), ktoré cvičia jogu.
maastricht

Mňa náramne bavilo prechádzať sa po hradbách nad parkom. Keby sme mali o jeden deň viac, kúpim si pivo/víno, sadnem si tam ako miestna mládež a tam si “ako chcém, ako chcém, si chillujem, bgácho ako chcem”.

hradby maastricht

 Moje hajlajty z Maastrichtu

  • vyberajte si ubytovanie s hrubými závesmi, lebo som mal pocit, že zažívam film Insomnia s Al Pacinom (stmieva sa tam naozaj neskoro)
  • nočné uličky Maastrichtu sú super, ale vyhnite sa víkendovému centru
  • keď uvidíte v menu raňajky za 12,50 €, nezľaknite sa ich, najete sa z nich dvaja
  • mal som pocit, že turisti sú tu viac menej iba Holanďania a my a jedna česká dvojica, ktorá sedela na terase pri Maase (čaute)
  • v piatok večer bol Maastricht úplne pokojný, no v sobotu okolo obeda sa tam vyrojili davy ľudí a ja neviem odkiaľ
  • chcete poznať ženský pohľad na vec? Prečítajte si, ako páčilo v Maastrichte Zuzane
  • ostatné hajlajty sú v galérii, bez zbytočných blábolov

 

 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *