Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On: Budapešť ma na Veľkú noc vyšibala vetrom - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On: Budapešť ma na Veľkú noc vyšibala vetrom

Parliament Budapest

Som mestský chlapec, a tak som vedel, že Veľkú noc strávim radšej niekde na výlete ako šibaním. Lebo, neviem, ako to tá Veľká noc robí, ale zase to vyšlo na predĺžený víkend a to by bola škoda sedieť doma. A tak sme dali so Zuzanou strašný brainstorming, šľahali aj blesky, a vybrali sme si Budapešť – je blízko, je pekná, je tam pomerne lacno, sú tam super bistrá, dostaneme sa tam za pár eur a uvidíme miesto, odkiaľ rozhodovali Maďari o tom, že Slováci budú utlačovaní a kvôli tomu bude treba nasadnúť do tankoch.

Szabadság híd Budapest
Jedna z mojich prvých fotiek v Budapešti. Prísť autobusom o 6:15 má svoje výhody

Do Budapešti sme prišli autobusom o 6:15, síce som bol po spánku v buse dolámaný ako Shaquille O’Neal po roadtripe v Smarte, ale aj dnes som si trúfal na našich obligátnych 30 km za deň. Začali sa odpočítavať po tom, čo sme pátrali po bankomate Intesa Sanpaolo, nech nemusím platiť 7 € za výber v zahraničí. Samozrejme, že intuícia nás zaviala opačným smerom, a tak Zuzana zapla (tentokrát nie svoju vnútornú) navigáciu, vybrali sme peniaze, naraňajkovali sa v Zoske (o reštauráciách, bistrách a jedle v Budapešti TU), ubytovali sa v krásnom pavlačovom dome a poďho von.

Budapešť = Buda + Pešť

Budapešť je tak trochu doubleface, skladá sa z dvoch častí – Buda a Pešť. Problém je v tom, že klasický double face má jednu polovicu tváre peknú a druhú zohavenú, Budapešť má obe pekné, takže ktorá je ktorá? Tá na ľavej strane Dunaja je Pešť (s Parlamentom) a tá na pravej je Buda (s hradom). Po raňajkách sme sa ešte trochu pomotali s kufrom a batohom a našli tento príjemný park Károlyi kert v Bude.

park v Budapešti Károlyi
Príjemný park, pokoj, vtáky štebocú, jeden by povedal, že gýč. A asi aj trochu áno, ale sedí sa tam veľmi príjemne

Ako sme odložili kufor, chvíľu si posedeli na gauči, boli sme silnejší ako nikdy predtým, a tak sme vyrazili do mesta. Veľkonočný piatok a ulice boli pomerne prázdne a nám sa to veľmi páčilo. Ubytovanie sme mali vzdialené asi 10 minút od Mosta slobody, pred ktorým bol tak veľmi ospevovaný budapeštiansky Hlavný trh/Nagyvásárcsarnok.

nagyvásárcsarnok budapešt
Budova vám zvonka dávala veľké nádeje, že to tam bude vyzerať super

Aj vyzeralo, ale iba prvé poschodie plné zeleniny, mäsa, ovocia a syrov. Druhé poschodie bolo plné krámov, suvenírov a gýčových zbytočností.

nagyvásárcsarnok budapest
Nielen zelenina a ovocie, ale aj mäso tu vyzeralo už na prvý pohľad lepšie

A odtiaľ cez Most slobody na Budínsky hrad. Viedlo tam niekoľko desiatok schodov, na ktorých mi nerobilo najväčší problém šliapať, ale počúvať afektovaných a uškriekaných Britov, ktorí nás tieňovali. Veľké brekeke. Ale potom som sa pozrel pred seba a bolo to lepšie. Hoci Zuzane hovorím, že má mľandravý zadok, v skutočnosti to nie je až také zlé.

Buda castle stairs
Keby som jej nehovoril, že nie je mľandravý, tak toľko nedrepuje. Tak ju ani vy nechváľte

Budínsky hrad a jeho okolie

Keď sme vyšliapali hore, akurát sa tam natáčal nejaký historický film, ale okrem toho, že pri vojakoch púšťali dymovnice, sa nám veľkej akcie nedostalo. Takže ak niekde zahliadnete v kine historický akčný film z Maďarska, pristupujte k nemu opatrne. Celý areál je veľmi pekný a udržiavaný a viem o čom hovorím, dva dni na to som sa prechádzal po Bratislavskom hrade. Ale Maďari asi nie sú pokrokoví, tu sa nestavajú žiadne garáže. Hááá.

Buda castle Budapest
Síce oblaky za Budínskym hradom vyzerali, že bude pršať, nepršalo. Asi to boli len pozostatky dymovníc po vojakoch

A oplatilo sa sem šliapať? Ale hej, malo to tú svoje čaro a predsa len to najlepšie ešte len nasledovalo – Kostol sv. Mateja a Rybárska bašta. Ale aj samotný pohľad z tohto vrchu stál za to, veď sa pozrite sami, lebo písať o hudbe je ako tancovať o architektúre.

view from buda castle
Idylka pri Budínskom hrade a výhľad na Budapešť

Ku Kostolu sv. Mateja je to asi 8 minút. Bolo tu korunovaných veľa maďarských kráľov a mne tento kostol korunoval výlet na hradný kopec.

Nagyboldogasszony templom
Kostol sv. Mateja nebol vždy gotický, pôvodne bol postavený v románskom slohu, ale maďarskí králi mali radi trendy, a tak bol vždy prestavaný podľa aktuálneho slohu

Ale to som ešte nevidel, čo sa snaží skryť – Rybársku baštu. Súbor siedmich vežičiek, ktorý slúžil hlavne na okrasu. A podľa toho to aj tak vyzerá.

Halászbástya budapest
Rybráska bašta alebo aj Halászbástya má 7 vežičiek – každá z nich symbolizuje jeden kráľovský rod.

Tu to však bolo preturistované, lebo veď ide o jednu z najväčších atrakcií v Budapešti, a tak sme radšej šli dole hradným kopcom uličkami, ktoré pripomínali vyľudnenú Prahu. Lebo tu sa pešo nechodí, tu sa radšej nechajú ľudia vyviezť autobusom. Nám sa však muselo odpočítať 30 km, tak sme sa prešli až ku nábrežiu Dunaja.

Po nábreží Dunaja v Budapešti

Skoro hneď oproti nám, ako sme zišli k nábrežiu, pred nami vypínal svaly maďarský parlament. Ak sa vám zdá, že sa trochu podobá na Westminsterský palác v Londýne, tak áno, inšpiroval sa ním. Jeho stavbu začal cisár František Jozef v roku 1885 a dokončený bol o 7 rokov neskôr. Ďalšia sedmička, žeby náhoda?

Parliament Budapest
Parlament je krajší z tejto strany, keď sa naň pozeráte z Kossuth Lajos tér, už taký krásny nie je

Budu a Pešť spája navzájom 8 mostov, niektoré sú krajšie, iné zase nudné. My sme išli po troch – Most slobody, Reťazový most a Alžbetin most. Ktorý z nich je najkrajší? To ťažko povedať, ľahko povedať, ktorý je najstarší – Alžbetin most postavený v roku 1964.

Erzsébet híd budapest
Najnovší z troch mostov, nie je škaredý, ale ľudia zvyknú porovnávať a oproti zvyšným dvom je najmenej sexi

Keď máte v nohách 30 km, biedne 4 hodiny prerušovaného spánku a o 17:00 si idete na hodinku zdriemnuť, je možné, že zobudíte o desiatej v noci. A tak spíte ďalej, aby ste ráno vstali o šiestej a už o siedmej boli v prázdnej Budapešti. Božský pocit.

Szabadság híd budapest
Most slobody vyzerá v sobotu pred 8:00 približne takto. Jednoducho božsky

Ten vták, ktorého vidíte rozpínať krídla v pozadí na pilieroch, je turul. A čo ten tretí most? Ten je najstarší, prvý most, ktorý z dvoch miest vytvoril Budapešť. A je to druhý najstarší pevný most na celom Dunaji.

Lánchíd budapest
O Reťazový most majú turisti najväčší záujem, tak ak ho chcete vidieť prázdny, privstaňte si

Smerom od Reťazového mostu k parlamentu je jedna z najmrazivejších pamiatok v Budapešti – pamätník obetiam Holokaustu. Bronzové topánky na brehu dunaja symbolizujú tie topánky, ktoré si museli židia počas Druhej svetovej vojny vyzuť predtým, ako ich zastrelili fašisti, aby ich telá odniesol Dunaj.

Shoes on the Danube
Pri tomto pamätníku vás zamrazí a potom vás zamrazí ešte viac, keď si spomeniete, že viac ako 8 % voličov na Slovensku volilo ľudí, ktorí popierajú, že takéto čosi sa vôbec stalo. Bŕrrr

Bronzové topánky sú len kúsok od parlamentu a Námestia Lajosa Kossutha, z ktorého uvidíte túto budovu z menej lichotivej stránky. Ale stále je sexi, ako to tá mrcha len robí?

Országház budapest
Stále pekný parlament, ale už menej sexi ako z opačnej strany Dunaja

Čo ešte robiť v Budapešti

Vedeli ste o tom, že aj Budapešť má svoju vlastnú Sochu slobody? Tak už viete, nájdete ju na kopci, kde aj Citadellu, je to príjemná prechádzka, trochu sa zapotíte, a keď sa vám nechce, tak nachvíľu zastanete a pozeráte sa mesto z výšky. Alebo Zuzane na zadok.

liberty statue budapest
Budapeštianska socha slobody

Citadella sama o sebe nie je žiadna hitparáda, ale výhľad a kúsok prírody stojí za to. Keď sa tam fučíte hore počas skorého jarného rána, môžete vidieť aj takéto.

citadella budapest
Je jar, čerešne kvitnú, ale počasie v Budapešti akosi nie

Impozantná je aj Bazilika sv. Štefana, ktorá je najväčším kostolom v Budapešti. Najvyšší bod má 96 metrov, rovnako parlament. Prečo toto číslo? Pretože Pramaďari osídlili svoje dnešné územie práve v roku 896.

St. Stephen's Basilica
Bazilika sa počas svojej výstavby aj zrútila, lebo zlý materiál a konštrukčná chyba

Ďalším miestom, ktoré stojí za to nie je ani tak Námestie hrdinov, hoci je pekné, ale to čo je za ním – jazierko, stromy, kačičky a hrad Vajdahunyad. Celá táto kombinácia je super, môžete si posedieť na lavičkách, pozerať sa na hrad, a keď máte šťastie ako my, konajú sa tam akurát trhy – langoše, klobásy, sladkosti a super vône.

Vajdahunyad castle
Vidíte tie stánky? TIe sú plné sladkostí, klobás a langošov

Čo ma Budapešť naučila

  • choď radšej spať o ôsmej a zobuď sa pred šiestou, mesto si užiješ oveľa viac
  • keď vyrazíš na Veľkonočnú nedeľu do mesta, nestretneš turistov, ale zametačov, ktorí sa starajú, aby sa z mesta nestal jeden veľký bordel
  • chceš sa dobre najesť? Kašli na centrum, kašli aj na zapadnúte uličky v centre, choď do krásnej Židovskej štvrte, kde sú tie najlepšie kaviarne a bistrá v Budapešti
  • nájdi si ubytovanie v Židovskej štvrti – budeš to mať blízko všade a minieš 4 lístky na MHD aj to kvôli ceste z a na autobusovú stanicu
  • keď sa vraciaš do Bratislavy, prídi radšej po tme, nech ťa Autobusová šťanica a jej okolie neznechutí

Čakáme na autobus v Bratislave a ja sa rozhliadam okolo:

– Zuzana, všimla si si v Budapešti nejaký bilboard?
– Nie.

Ďalšie maďarské mesto, v ktorom sa cítil super, bezpečne a príjemne. Ale aby som nezavádzal – na jednej z mojich 800 fotiek som jeden bilboard objavil.

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *