Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On: Modena mi dala to, čo som hľadal v Bologni - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On: Modena mi dala to, čo som hľadal v Bologni

ferrari museo enzo modena

O tom, či je päť dní na jedno mesto veľa, alebo málo, sa veľmi neoplatí baviť. Napríklad v takej Žiline žijem už tisícky dní a dá sa to tu relatívne vydržať. Každopádne po troch dňoch v Bologni mi výlet do Modeny prospel. Nové prostredie, nové mesto, nové zážitky a pekný slnečný deň. Čo viac si môže človek priať? Napríklad to, aby ste tu narazili na čokoládové trhy. Aj keď si to človek praje, telo po stovkách gramov čokolády – tekutej, pistáciovej, v zmrzline – už také nadšené nie je.

 

modena namestie cokoladove trhy
Modena a jej čokoládové trhy. Instantná cukrovka takmer zaručená

Ako sa dostať z Bologne do Modeny

Ideálne vlakom z hlavnej železničnej stanice. To je tá, kde sa píše Bologna C.LE alebo Stazione Centrale. Keby ste sa tu nevyznali v obrovských tabuliach s odchodmi vlakov, vpravo stojí teta, ktorá vie dobre po anglicky a nasmeruje vás k pokladni. Lístok z Bologne do Modeny nás stál 3,75 €, spiatočný dvojnásobne viac. Žiadna zľava, ale aspoň sme si na čokoládových trhoch nemuseli hovoriť, že sme ušetrili, a tak si môžeme kúpiť viac čokolády a poriadne sa dožrať. Cesta trvá menej ako pol hodiny a vlak typu Regionale valí ako blázon. A taková zvláštnosť, síce Taliani “nesbířají figúrky slonú”, ale lístok na vlak si musia označiť ešte pred nastúpením do vozňa. Nespoliehajte sa na sprievodcu, lístok si musíte označiť sami, pred vstupom na perón nájdete označovače a či sú aj vo vlaku? V tom jednom, ktorým sme išli, som si ich nevšimol.

turisticke znacky modena
Nielen takéto značky sa starajú o to, aby ste sa nestratili. Šípky ukazujúce smer nájdete aj na zemi

Múzeum Enza Ferarriho

Stratiť sa v Modene by bolo asi celkom umením, pretože hneď ako vyjdete zo železničnej stanice, narazíte na chodníku na farebne označené šípky a navigačné tabule. A hneď, pekne čierne na žltom, koľká symbolika, sa na mňa usmialo múzeum Ferrari. Reku, o autách viem iba to, že majú štyri kolesá, motor a riadia sa volantom, ale toto by som si pozrel. Cesta do múzea trvala asi 7 minút kačacou chôdzou a užívaním si ticha a prázdnych ulíc. Sobotné ráno o pol jedenástej vyzerá v Taliansku takto, teda aspoň v Modene.

museo casa enzo ferrari modena
Žltá a čierna nesmú chýbať. A trošku červenej na štyroch kolesách nájdete vnútri

Žltá brána s nápisom “Museo Casa Enzo Ferrari” sa nedá prehliadnuť. Vošli sme do pekne udržiavaného dvora, kde stál jeden starý domček a jedna moderná hala. Ževraj domček Enzo predal, aby si mohol kúpiť svoje prvé pretekárske auto. Emócie. Taliani vedia, ako sa predať. A tak si po minútovom rozmýšľaní kupujeme lístky za 15 €. Celkom dosť na to, že to je múzeum bez jazdy na na okruhu Maranello, ale zase v Taliansku stojí jedna porcia cestovín na večeru 10 € a Ferrari je predsa vzácnejšie ako tagliatelle.

dom enza ferrariho modena
Dom, ktorý predal 20 ročný Enzo Ferrari, aby si mohol kúpiť svoje prvé pretekárske auto. Zrod legendy

Prehliadka začína v starom domčeku a už po prvom vstupe viem, že tých 15 € sa oplatilo zaplatiť. Veľmi pekne pripravená prehliadka – obrazy, citácie, motory a hlavne autá. Ferarri – červené aj nečervené, staré aj nové, formuly aj člny. A to som zvedavý, čo ma čaká v modernej hale.

ferrari casa museo enzo modena
Takto vyzerá dom Enza Ferrariho, ktorý predal, zvnútra

Prekvapenie sa koná – pri vstupe na vás čaká historický veterán Alfa Romeo. No po tom, čo vám slečna roztrhne lístok, už je to zase Ferrari. A dve Maserrati. To je to auto, ktorého Neptúnov trojzubec je v jeho znaku. Výstava vyzerá ako garáž nejakého filmového superhrdinu. Alebo zločinca, napríklad takého Fantomasa. Užite si to so mnou aj vy, aspoň takto, fotkami. Hľa.

jan kaplicky modena museo enzo ferrari
Moderná budova múzea, ktorú navrhol český architekt Jan Kaplický. Áno, to je ten, ktorého Národná knižnica vyzerala ako mimozemšťan
maserati museo enzo ferrari modena
Maserati s Neptúnovým trojzubcom na kapote
ferrari testarossa museo enzo modena
Sexi zadok Ferrari Testarossa. Toto auto poznám, lebo som hrával Need for Speed 1 (aj preto, že to tam je napísané)
ferrari garáž múzeum enza ferrariho modena
No nevyzerá to ako garáž nejakého filmového superhrdinu/zločinca?

Čo vidieť v Modene

Nemusíte mať žiadny vzťah k autám, stačí mať rád estetično a múzeum Ferrari sa vám bude páčiť. Hodinku a pol tu dokážete úplne v pohode, nie, zabiť nie, užiť si. Tak je to správne. A potom vás značky privedú do parku Ducale Estense. Príjemný park s palácom, vzácnym stromom, ktorý strážia kohúty, lavičkami a jazerikom s fontánou. Oddychovať dovolené.

giardini ducale estense modena
Čakanie na obed sa v Taliansku kráti čítaním si novín

Ďalej sa dostanete na Piazza Rome, námestie, kde je budova Accademia Militare, fontána, socha a super atmosféra. Kúsok odtiaľ je ešte aj kostol San Domenico. A ako to tu vyzerá? Radšej pridám fotku, ako keby som mal napísať “super”.

piazza rome modena
Pohľad na budovy, ktoré stoja oproti vojenskej akadémii

A ako vyzerá tá slávna vojenská akadémia? Takto.

piazza rome Accademia Militare modena
Na Piazza Rome je aj takáto pekná budova vojenskej akadémie. Fakt som neklamal, keď som tvrdil, že vyzerá super

Z Piazza Rome sa môžete vybrať na známejšiu a asi ešte krajšiu Piazza Grande hneď niekoľkými uličkami. No ak si to strihnete cez ulicu Cesare Battisti vychutnáte si takýto pohľad na dominantu Modeny – Duomo di Modena.

Duomo di Modena cesare battisti
Chodenie po úzkych modenských uličkách má pre vás pripravené aj takéto pohľady

Keď sa dostanete na Piazza Grande, otvorí sa pred vami neveľké námestie, ktoré bolo počas našej návštevy zaplnené stánkami s tehličkami, tabuľkami, zmesami, bonbónmi či pralinkami z čokolády. Okrem toho ste nemohli odrtrhnúť oči od dómu aj s jeho vežou.

piazza grande duomo di modena
Dominanta nielen Piazza Grande, ale rovno celej Modeny

Modenskému dómu viac ako zdatne sekundovala aj modenská radnica.

comune di modena
Modenská radnica, ktorá dohliada na to, aby čokoládové trhy prebiehali v poriadku

A čo ďalej? Najlepšie urobíte, keď sa budete len tak túlať uličkami v centre. Centrum Modeny nie je nijako obzvlášť veľké, môžete tu ešte naraziť na Divadlo Luciana Pavarottiho, univerzitu alebo aj takéto parádne uličky.

modena
Najlepšie, čo môžete urobiť, je túlať sa uličkami bez akéhokoľvek cieľu. Modena vám má čo ponúknuť

Modena a môj pocit z nej

Modena mi dala presne to, čo som hľadal v Bologni. Prázdne a tiché uličky, ktoré spokojne priadli talianskym šarmom a ich prúd ma unášal aj bez kanoe. Námestie s kostolom, ktorý mi pripomína stavbu z Lego Architecture, a čokoladovými trhmi. Otvorenú gelateriu/zmrzlináreň aj vo februári, po ktorej sme v susednej Bologni tak vytrvalo pátrali. Ale hlavne, Modena má tú schopnosť, že mi dokázala roztopiť kúsok z môjho ľadového srdca. A to nebezpečne rýchlo. Ak sa Bologna stala vašim prechodným domovom a hľadáte ideálne miesto na jednodňový výlet, akurát ste ho našli.

 

 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *