Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Jeho mesto: Žilina vám prirastie k srdcu aj bez víkendového dezertu - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Jeho mesto: Žilina vám prirastie k srdcu aj bez víkendového dezertu

Žilina

Pamätám si, keď som bola v Žiline prvýkrát. Bola ešte zimná jar, machrovala som v converskách, lebo som chcela urobiť dojem na svojho budúceho frajera a bola som nervózna ako pes, takže som si skoro nič z mesta nepamätala. Upokojila som sa až keď som si sadla do vlaku domov.

Moje prvé rande so Žilinou však dopadlo dobre. Dali sme si druhé, tretie, štvrté a momentálne tam trávim viac času ako vo svojom rodnom meste. Čo by ste mali v Žiline navštíviť, aké tipy na výlety ponúka toto mesto s tvárou a kde môžete ochutnať zmrzlinu lepšiu ako v Taliansku, to všetko vám dá tento článok.

Zvyčajne sa orientujem na tipy na výlety a zážitky, ktoré vám konkrétne mesto ponúkne počas predĺženého víkendu. Pri Žiline však budem opatrná. Kedysi som tu trávila iba soboty a nedele a fakt nepoznám mesto na Slovensku, kde by bolo všetko cez víkend zatvorené. Kaviareň, čo som objavila na Facebooku? Zatvorená. Raw koláče? Smola, v sobotu zatvorené. Ak chcete čo-to z môjho článku navštíviť, začnite radšej v piatok.

Žilina

Žilina? Slovenská Bologna

Viete, čo sú to laubne? Nevedela som to ani ja. Sú to vlastne arkády, ktoré lemujú Mariánske námestie a dovolia vám pohodlne sa poprechádzať, hoci prší. Taká malá Bologna. Pripravte sa však na viac problémov s dorozumievaním. Napr. v Žiline je všetko ťachšie a namiesto kobercov majú v bytoch kobáre.

Pod jednou laubňou nájdete jeden z najnovších prírastkov v žilinskej gastro-rodine, rešturáciu Korzo. Pre mňa je to topka, čo toto mesto ponúka. Krásne prostredie, otvorená kuchyňa, vychovaná obsluha, špičkový servis a ponuka vymakaných jedál s parádnym servírovaním.Trošku drahší špás, ale dostanete služby úplne adekvátne cene. Za obed pre dvoch zaplatíte do 30 eur.

Ak dostanete chuť na koláč, 5 minút chôde vás delí od Štúrbacksu. Ak poznáte bratislavskú sieť kaviarní Štúr, očakávajte niečo podobné. Čerstvé chutné koláče (ricottový bounty cheesecake), výborná káva a v lete robia navyše skvelé burgery! Ak prirátate ďalších 5 minút na trávenie, môžete si dať tradičné gofri alebo výborné poctivé koláče v kaviarni Gusto, no to už nebudete večerať.

Žilina

Keď sme pri večeri. Vyskúšajte Pivarium, Trattoriu, Spirit (všetko v centre) alebo vzdialenejšie Vulcano, kde dostanete pravú taliansku pizzu a v letných mesiacoch aj skvelú taliansku zmrzlinu. Nech vás neodradia rady, naozaj stojí za to.  Máte chuť na pivo? Piváreň Beervana vám okrem širokej ponuky remeselných pív strčí pod nos aj výborne sendviče, pizza štangle a chrumkavú pizzu, Na 7. schode zase k pivu ochutnajte tradičné syrové nite či šoudru, niečo ako slovenské prosciutto.

Čo by to bol za článok, ak by som vám neporadila, kam sa vybrať na dobrú kávu? Na žilinskom Bulvári nájdete výbornú pražiareň kávy Verticcio. Bodka. Len prídite a ochutnajte, zistíte, že neklamem.

Tipy na výlety v okolí Žiliny

Aby to nebolo len o jedle a pití, na výlet môžete ísť k Budatínu. Kaštieľ s parkom hostí aj rôzne podujatia a trhy, skúste si načasovať výlet tak, aby ste si pozreli napríklad ukážku tradičných remesiel, čím dostanete najmä deti a večné deti.

Mestská architektúra v Žiline je mierne znetvorená rekonštrukciami, to postihlo v ostatných rokoch mnohé slovenské mestá. Nájdete tu však aj pekné meštianske domy a štvrte s vkusnými domčekmi – napríklad Malá Praha. Ak máte chuť na kúsok prírody a nestačia vám zachovalé žilinské mestské parky, prejdite sa k Vodnému dielu Žilina, vyberte sa na výlet do neďalekej Terchovej či do Čičmian, ako sme boli my. Alebo sa len straťte v žilinských uličkách.

Chlapec zo začiatku môjho rozprávania je nečakane Tomáš. Ak vás zaujíma, kam by vás vo svojom rodnom meste poslal on, prečítajte si jeho článok.

Páči sa vám náš cestovateľský blog? Podporte nás na Facebooku.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *