Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Kupujete si letenky cez Wizzair? Pozor v akej mene platíte - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Kupujete si letenky cez Wizzair? Pozor v akej mene platíte

Náš milovaný Wizzair mal 20 % zľavu.
A tak sme sa ju rozhodli využiť.
Po 30 minútach hľadania destinácie, synchronizácie dátumov a výpočtov pomeru krása miesta/cena, sme si vybrali Malagu.

malaga španielsko
Malaga je také celkom pekné mesto v Španielsku

Išiel som platiť a na displeji na mňa svietilo HUF 42 968. Som naučený, že keď sumu v maďarských forintoch vydelím číslom 10, dostanem takmer presnú sumu v nebohých slovenských korunách. To bolo v tomto prípade 4 297 Sk, teda 143 €. Lenže keď som prepol na stránke Wizzair sumu do EUR, vyšlo mi cca 155 €.
To sa mi nezdalo, tak som si to prepočítal na kurzovej kalkulačke na stránke Národnej banky Slovenska. A naozaj sa ma snažil Wizzair odrbať:

Dátum som prispôsobil na deň, keď sme kupovali letenky. Pre poriadok
Dátum som prehodil na deň, keď sme kupovali letenky, aby bol rovnaký kurz ako vtedy. Pre poriadok

Celkom som tomu nerozumel, keďže som platil kartou a nie bankovým prevodom, ku ktorému si mohli pripočítať nejaké “extra fee”. Tak som sa to rozhodol zaplatiť v HUF a moja banka (VÚB) mi síce strhla viac ako 138,91, ale stále to bolo menej ako tých 155 €, ktoré si odo mňa pýtal Wizzair, keby som platil v eurách.

wizzair malaga vub
Výpis z môjho účtu. Presne toľkoto som zaplatil Wizzairu za letenky do Malagy

Wizzair prepočítava cenu letenky v domácej mene štátu, z ktorého letíte (ak letíte z Bratislavy, sú to eurá, ak z Budapešti, sú to forinty). Takže si dajte pozor na to, v akej mene platíte letenky, lebo cena nemusí byť rovnaká. 

Ďalšie ukážky, že sa oplatí viac platiť vo forintoch

Tieto naše letenky do Malagy som síce neprintscreenoval, ale dnes som si posvietil na ďalšie náhodné lety z Budapešti, či stále zaplatíte viac, keby ste chceli cálovať v Eurách. A hej, zaplatíte.

krivda wizzair
Vľavo cena vo forintoch, v strede cena v eurách a vpravo prepočet kurzu podľa NBS

Rozdiel medzi cenou vo forintoch a tou v eurách je podľa Národnej banky Slovenska cca 16 €, teda pri troche šťastia si môžete za túto cenu kúpiť jednosmernú letenku. Pri platení by bol rozdiel asi trochu nižší (viď. môj prípad s VÚBkou), ale aj teraz sa oplatí viac platiť v HUF.

krivda wizzair
Opäť podobný problém pri spiatočnej letenke z Budapešti do Porta

Nerozumiem tomu, prečo to Wizzair takto robí a či sa spolieha na nepozornosť ľudí alebo ide o softvérovú chybu. Každopádne pre každého, kto si bude kupovať letenky od maďarského prepravcu, dajte si na toto pozor. Letíte z Budapešti? Plaťte vo forintoch, ušetríte. A môžete mi za to potom kúpiť cheesecake, napríklad.

 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

2 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *