Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Kombinujte cestoviny s omáčkami ako praví Taliani - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Kombinujte cestoviny s omáčkami ako praví Taliani

cestoviny

Hoci ste ľaví ako ja. Rýchle, lacné a zároveň kvalitné? Tieto tri prídavné mená v bežnom živote akosi nejdú dokopy. Existuje však pokrm, ktorý pri výbere správnych ingrediencií, spĺňa všetky tri spomínané podmienky. Cestoviny. Viete, že ich rozdielne tvary nie sú náhodné?

Prvé cestoviny varili naši predkovia už pred Kristom. Narodili sa niekde v oblasti súčasného Grécka a vyrábali sa zo sušeného cesta, ktoré sa trhalo na kúsky. Podobne ako pizzu, o ktorej sme písali v tomto článku, recept na cestoviny vylepšili Rimania. Cesto nakrájali na rovnaké pásiky a vytvorili predchodcov súčasných lasagní. S postupom času sa výroba cestovín zdokonaľovala až do tvarov, aké poznáme dnes.

TravelissimoTip: Ochutnajte čerstvé! V Taliansku vám v dobrej reštaurácii klasické sušené cestoviny ani neponúknu. Aj v obchodoch nájdete v chladiacich boxoch čerstvé cestoviny, ktoré po uvarení chutia oveľa lahodnejšie, ako ich suchí súrodenci. Čerstvé cestoviny zoženiete aj na Slovensku alebo si ich môžete pripraviť sami doma.

Recept na domáce cestoviny

500 gramov hladkej múky
5 vajec
soľ

Domáce cestoviny pripravujeme už niekoľko generácií podľa rovnakého receptu. Na jedno vajce pripadá 100 gramov múky. Zo zmesi postupne rukou vymiesime cesto, odložíme na chvíľu na chladnejšie miesto, vyvaľkáme natenko a nakŕajame na ľubovoľné tvar – väčšinou dlhšie rezance. Po nakrájaní ich necháme presušiť na utierke. Podľa veľkosti varíme 5 – 10 minút. Cestoviny servírujeme naslano aj nasladko.

TravelissimoTip: Do slaných pridajte štipku soli, do sladkých štipku kryštálového cukru. Chute sa tak zvýraznia.

Ako správne uvariť cestoviny?

Bezvaječné cestoviny sa skladajú z múky a vody. Vaječné cestoviny obsahujú navyše aj vajcia. Varenie cestovín nie je žiadna veda, no základ je, nepokaziť základ – vodu, v ktorej sa varia.

1. Cestoviny vždy varte vo veľkom hrnci. Ak sa tlačia, budú lepkavé a zlepené.
2. Voda by mala byť taká slaná, ako Stredozemné more. Vždy je lepšie presoliť ju ako nedosoliť. Soľte však vždy až potom, ako začne vrieť.
3. Cestoviny vysypte do bubľajúcej vriacej vody a následne plameň trošku stiahnite. Tak, aby však stále vreli.
4. Nemusíte sa riadiť údajmi na obale, skôr stavte na vlastné chute. Al dente musíte pri rozhryznutí trošku cítiť zubami.
5. Skôr, ako ich scedíte, odložte si bokom hrnček vody, v ktorej sa varili.
6. Cestoviny v žiadnom prípade nepreplachujte vodou a ani do nich nepridávajte olej. Ani pri varení.

Po uvarení ich odložte na teplé miesto a prikryte. Skôr, ako ich zmiešate s omáčkou, prelejte ich troškou vody, v ktorej sa varili. Odlepia sa a lepšie sa zmiešajú s ingredienciami v omáčke.

špagety
K špagetám a cestovinám linguine sa hodia jemné omáčky

Ako správne servírovať cestoviny?

Kedysi bolo na Slovensku zvykom uvarené cestoviny zmiešať s omáčkou až na tanieri – dokonca na klbko špagiet do stredu iba tak vyliať naberačku boloňskej omáčky a posypať postrúhaným eidamom. Oveľa lepšie je variť cestoviny ako Taliani – zmiešať ich s omáčkou na panvici alebo hrnci, prípadne ich dokonca v tekutejšej omáčke dovariť.

Ako kombinovať druhy cestovín s omáčkami?

Odloženú vodu, v ktorej sa varili, použite na základ omáčky. Niektroré tvary cestovín sa viac hodia na tekuté omáčke, iné na smotanové, iné do šalátov či na zapekanie. Pozrite si s nami tento jednoduchý prehľad.

Tenké a dlhé:
Špagety, linguine (niečo medzi špagetami a lasagnami), fusilli lunghi (dlhé špirálky) kombinujte s ľahkými smotanovými omáčkami, omáčkami na olejovej báze a ľahkými omáčkami s drobnými kúskami plodov mora.

Tagliatelle, pappardelle, fettuccine a iné širšie dlhé slíže kombinujte s bohatými omáčkami, hustými omáčkami aj s mäsom. Lepšie sa na nich zachytia ako na tenkých špagetách.

Mušle a spol.:
Conhiglie, lumache a iné tvary mušličiek, do ktorých zalezie šťava, sú skvelé s tučnými smotanovými omáčkami. Tie väčšie môžete aj plniť

Rúrky:
Penne, rigatoni (penne odrezané rovno), macaroni (veľké penne), paccheri sú výborné na zapekané jedlá, ragú aj k paradajkovým omáčkam. Canelloni (veľké, hrubé rúry)  sú vhodné na plnenie a zapekanie.

Plnené:
Ravioli (štvorce) a tortellini (taštičky, ktoré sú inšpirované vraj Venušiným pupkom) môžete plniť

Mašličky:
Fargfalle sú skvelé do zapekaných cestovín a efektne vyzerajú aj v zeleninovom šaláte.

Špirálky:
Fusilli, gemelli a casercce majú zatočený tvar a tak sa hodia aj k hustejším omáčkam alebo k pestu, ktoré sa zaryje do zárezov.

Výborný článok, ktorý spomína snáď všetky existujúce tvary aj s názornými ukážkami, nájdete TU.

Ako správne jesť cestoviny?

Konzumácia cestovín nie je až taká veda, keď viete, ako na to. Odložte lyžicu, podľa etikety sa jedia iba vidličkou, pomocou ktorej si jemným zdvíhaním zachytíte klbko špagiet, ktoré jemným otáčaním pri kraji taniera namotáte na hroty vidličky a vložíte do úst. Vždy radšej menej, ako viac.

Expert na cestoviny Gennaro Contaldo, ktorý o špagetách dokáže rozprávať tak oduševnene, že si ich musíte ísť okamžite uvariť, vám v krátkom videu ukáže, ako správne kombinovať jednotlivé tvary cestovín s omáčkami a ostatnými ingedienciami.

TravelissimoTip: Ak ste hladní, nepúšťajte si to.

Foto: foodiesfeed.com, Video: YouTube.com

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *