Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Kam na pivo: To najlepšie v Žiline - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Kam na pivo: To najlepšie v Žiline

kam na pivo v žiline najlepšie

– Keď sa večne chodíš opíjať, mal by si o tých pivách napísať článok.
– Hej, hej.

Neviem, či mi to Zuzana povedala a neviem, či som jej na to takto odpovedal, ale po 4. pive si už nepamätám presne znenia rozhovoru. Každopádne áno, napíšem článok o tom, kam ísť v Žiline na pivo a kde mi najviac chutí. Ešte k tomu pridám nejaké tipy, niečo o jedle a tým, ktorí majú radi kávu, prihodím tiež pár slov, hoci ju nepijem.

Aby som nechodil okolo pohára s pivom, kým mu padne pena, v Žiline sú 3 (4, neskôr pochopíte) miesta, kde vám načapujú niečo lepšie, ako vycivenú pomstu z Hurbanova či pivo, ktorá sa hrá na to, že ho pije kráľ. Kráľ šťaniek asi. Takže kde majú to najlepšie?

Kam na pivo v Žiline: Beervana

Keď som sa dopočul o novej pivotéke v Žiline, v ktorej chcú mať 12 píp, bol som skeptický. Silno skeptický – myslel som si, že sa to nemôže uživiť. Reč je o Beervane, tá sídli v starej mestskej vile, v ktorej bola kedysi pizzeria, takže je tu pizza pec na drevo a dokonca ju tu aj pečú. A aby toho nebolo málo, je to jedna z najlepších pízz v Žiline, lepšiu asi nájdete len vo Vulcane (reštaurácia, ktorú vlastní originál Talian).

pizza beervana
Okrem dobrého piva je v Beervane aj skvelá pizza

Ale k pivu radšej, 12 píp, na ktorých je najstabilnejší 12° Urpiner, ktorý sa ale tiež rotuje. Z tých ležiakov odporúčam skúsiť pivo Čierňan, veľmi dobrá 12°, ale nie vždy sa čapuje. Chalani si dokonca pivo varia aj sami, majú kočovný pivovar a ide im to – IPA či double IPA z ich sudov bola super.

V Beervane viac čapujú špeciály – IPA, APA, AIPA a rôzne trippely či pšeničáky sú na dennom programe. Pomer česko-slovenská produkcia vs. zahraničná je slušne vyrovnaný. Nechýba Matuška, Clock, Antoš či Wywar. Na chalanoch sa mi páči, že skúšajú aj poľské pivá, ktoré sú super – napríklad Piwnie Podziemie.

kam na pivo v žiline beervana
Mottom Beervany je “pivo inak”. Nie všetko “inak” je dobré, ale toto je skvelé

Interiér mám veľmi rád, TON stoličky v kombinácii s hranatými drevenými stolmi a industriálnymi lampami sú fajn a tiež sa vnútri nefajčí. V lete nechýba ani terasa s pohodlnými „parkovými“ lavičkami. A okrem pizze určite skúste paštétu s brusnicami, je božská. Čo sa týka kávy, varia 9 grams coffee, ktoré patrí tiež medzi tie najlepšie značky na Slovensku a robia ju dobre. Bonus: Na ich webovej stránke Beervana.sk máte aktuálnu pivnú ponuku aj s údajom v %, koľko piva ešte ostáva v sude.

Kam na pivo v Žiline: Na 7. schode

Videli ste film Vesničko má, středisková? Potom chápete, prečo sa takto volá jedna z najlepších žilinských pivární. Ak vás zaujíma, prečo je pivo zo siedmeho schodu najlepšie, pozrite sa TU.

Ale späť k pivu, Na 7. schode bola prvá piváreň v Žiline, ktorá začala čapovať pivá z minipivovarov. Začali s tromi pípami, dnes ich tam majú 5. Na troch z nich sú stabilné pivá – 10° Kout, 12° Záviš z Poličky a ešte pšeničné pivo, dve pípy sú rotujúce a bývajú na nich špeciály ako napríklad IPA od Laniusu alebo silnejšie belgické špeciály.

Pivo na 7. schode
Ochutnávková pivnica na 7. schode a ich terasa. Pivo nesmie chýbať

Je to taká útulná „hospúdka“ s TON stoličkami, drevenými stolmi a veľkými výkladmi. Počas leta funguje aj terasa, na ktorej sú typické festivalové drevené lavice a pred oskarom vás chránia slnečníky. Na jedenie tu majú skvelé syrové nite (tie naozaj musíte ochutnať) a chutnú šovdru. Vnútri sa nefajčí a so sebou si môžete zobrať zaujímavé fľaškové pivo – od Brewdoga cez Otakara z Poličky až po rôzne slovinské špeciály.

A kde je tá spomínaná káva? Majitelia spolupracujú s kaviarňou Verticio, kde si pripravujú vlastné zmesi, a káva chutí naozaj skvelo. Ak mi neveríte, spýtajte sa Zuzany, ona ju pila, ja som ju iba voňal. Toto je reč o pivotéke na Bulvári, existuje tu však aj ďalšie Na 7. schode.

To sa volá Na 7. schode – ochutnávková pivnica a keby ste natrafili na plný menší 7. schod, tu máte väčšiu šancu, že nájdete voľný stôl. Priestory sú oveľa väčšie, s masívnymi drevenými stolmi s ešte masívnejšími stoličkami a je tu aj uzatvorená terasa. Poteší vás 12 píp, pričom na jednej z nich je vždy Kofola. Ostatných 11 píp sú pivá – väčšinou slovenské a české minipivovary – Wywar, Mazák, Matuška, Clock, kočovné pivovary, ale nájdu sa aj zahraničné špeciály.

Rozbehli tu aj kuchyňu so šikovnou kočkou, ktorá sa snaží každý deň vymyslieť jedno či dve jedlá. Je to o náhode, na čo narazíte – môžete to byť hot dog, tortilla, hamburger alebo aj bravčová panenka s maslovými haluškami. Je fajn, že sa rotuje nielen pivo, ale aj jedlo. Fajnšmekrov poteší dobrá ponuka rumov, ktorá je široká aj v pivotéke, ale tam je ešte doplnená aj o zaujímavé whisky. Tiež si môžete kúpiť fľaškové pivo, hlavne slovenské a české – Clock, Matuška, Lanius či Wywar.

hot dog na 7. schode
Hot dog v domácom pečive. Dip super, zemiaky tiež, ale párok by mohol byť lepší

Kam na pivo v Žiline: Plzeňská reštaurácia

Ak nie ste na špeciály a stačí vám dobre načapovaná Plzeň a k tomu dobré jedlo, pivo v Plzeňskej reštaurácii a Piváriu je pre vás asi najlepšou voľbou. Síce o Plzni hovorím, že je to také bezpohlavné pivo, ale z tých masoviek, čo sú na trhu, je to to najlepšie. A tu vám ho vedia dobre načapovať – priamo z tanku.

Kuchyňa je tiež dobrá, najviac mi tu chutí „bravčový steak z panenky pečený do ružova s grilovanou slaninkou a tymianom na šalviovej omáčke, pečený zemiačik v šupke s kyslou smotanou“, ten fakt odporúčam. Prostredie je fajn, taká masovka pre väčšie skupiny, ale dá sa to prežiť. Jediné, čo mi prekáža, je obsluha. Tá veľa chochmesu nepobrala a už sa mi stalo, že som odtiaľ raz odišiel, lebo si ma čašníčka nevšímala. Ale čo sa týka kvality piva, tak naozaj nadpriermer. Až tak, že to odporúčam aj napriek mojim drobným patáliam.

Kde je najlepšie pivo v Žiline?

Takže odpoveď na otázku „kam v Žiline na pivo“ je do Beervany alebo Na 7. schod. A či medzi nimi nevládne konkurencia? Vládne, ale taká zdravá, chalani zo Schodu chodia na pivo do Beervany a tí z Beervany na schod, samozrejme iba niekedy. Ak vám stačí nadpriemer a nie ste pivný fajnšmeker, Pivárium s Plžňou je fajn variantom.

Páči sa vám náš cestovateľský blog? Podporte nás na Facebooku.

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

4 komentáre

    1. Jakube, mám radosť, že som pomohol spríjemniť výlet do Žiliny. 🙂

      Verím, že ste našli aspoň kúsok inšpirácie pre váš pivovar.

      Prajem veľa šťastia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *