Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Čo si môžem a čo nesmiem vziať na palubu lietadla? - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Čo si môžem a čo nesmiem vziať na palubu lietadla?

prirucna batozina

Využili ste akciu Ryanairu na lacné etenky po Európe? Tak sa vám určite hodia nasledujúce tipy. Viete, čo si môžete a čo nemôžete vziať na palubu lietadla?

1. Tekutiny

Tie sú najzásadnejší problém. Môžete si vziať na palubu maximálne jeden liter tekutín rozdelený do desiatich menších fliaš s objemom maximálne 100 ml. Tie musíte mať zabalené v priehľadnom vodotesnom sáčku, ja ich nosím v priesvitnej kozmetickej taške so zipsom a v pohode. Ak si nechcete kupovať drahú vodu na letisku, vložte si do batožinu prázdnu pollitrovú fľašu, ktorú si následne na WC naplníte.

Ako tekutina sa ráta aj: zubná pasta, antibakteriálny gél na ruky, tekutý mejkap, dezodorant v spreji (ale napríklad do Milána som prepašovala klasickú striebornú Rexonu, z Milána už nie, tam mi ju vyhodili), všetky kozmetické vodičky a gély, ale aj potraviny – maslo či tavený syr v črievku.

2. Čerstvé potraviny

Lepeňáky vám nezhabú, no vajíčka či salámy, teda produkty, ktoré môžu byť niečím nakazené, tie prevážať nesmiete.

3. Ostré predmety

Manikúrové nožničky, jednorazové holiace strojčeky a cestovné príborové nožíky do 6 centimetrov, hrebene, ale aj hrnčeky a šálky, to všetok mať v príručke môžete. Ale skúste si to vložiť medzi oblečenie či uteráky, aby ste na to zbytočne neupozorňovali – áno, všetko skontroluje skener, ale vravím z vlastnej skúsenosti.

4. Kľúče a zapaľovače

Kľúče môžete mať bez obáv v príručke, podobne aj zapaľovač či menší skladací dáždnik, no na posledné dve veci zbytočne neupozorňujte, radšej ich „zapatrošte” v taške.

5. Lopty a nafukovačky.

Vyfučané. Okrem toho, že sa to nesmie, ušetríte aj priestor. Podobne si zaobstarajte aj nafukovací vankúšik na krk, ktorý vám poslúži aj pri kratšom lete ako ochrana šije v preklimatizovanom lietadle.

Ako sa pripraviť na letiskovú kontrolu?

Nedávajte si na seba zbytočne šperky, hodinky, či opasky, to môžete mať bez obáv v kabelke a „ozdobiť” sa môžete následne v odletovej hale. Tekutiny a väčšiu elektorniku majte pripravenú v kabelke alebo v ruksaku tak, aby ste to len mohli vyložiť do škatule na pás, príručnú batožinu (kufor na kolieskach či menšiu cestovnú tašku) majte zbalenú tak, aby ste ju nemuseli otvárať – bez elektroniky, kozmetiky, tekutín a „podozrivých” potravín. Ušetríte čas aj nervy.

Dobrý tip: Pri bezpečnostnej prehliadke vám nekontrolujú doklady, tie majte v pohode v taške, skontrolujú vám iba letenku pri vstupe „do radu”. Vložte si ju potom do vrecka alebo do kabelky, aby vám niekde zbytočne nevypadla.

Travelissimo radí: Ak vám nájdu niečo podozrivé, hrajte sa na blbých, v Maastrichte mi zobrali kabelku a trikrát ju skenovali, prekutrali mi peňaženku, hrabali sa v drobných minciach, kontrolovali švy, všetko, až nakoniec našli podozrivú riasenku od Loreal s futuristickým dizajnom a podávali si ju tam medzi sebou. Až po prílete domov som zistila, že som mala v jednom priečinku zabudnutý otvorený antibakteriálny gél na ruky, ktorý mi tam mohol robiť šarapatu.

Máte už ubytko? Nezabudnite si vyzdvihnúť od nás kupón na zľavu na ubytovanie cez Airbnb TU.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *