Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Bytča: Nielen zmrzlina, ale aj synagóga je tu super - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Bytča: Nielen zmrzlina, ale aj synagóga je tu super

židovská synagóga bytča

Slnko, sobota, teplo, jar vo vzduchu. Môže byť niečo lepšie, čo vás vytiahne niekde na výlet? Nás to vytiahlo do Bytče. Zuzane už dlho hovorím o tom, aká je v Bytči super zmrzlina. Teda, povedal som jej to iba raz a odvtedy do mňa hučí, nech tam ideme. Lebo keď ide o sladké, tak ju nezastaví ani cenzúra severokórejského režimu. Previezli sme sa vlakom, takým poschodovým a chvíľu sme sa cítili ako v londýskom doubledeckri. Ale iba 26 minút, potom sme vystúpili a museli šliapať asi 2 km popri hlavnej ceste, lebo neviem, či neexistuje iná cesta, alebo ju iba navigácia nepozná.

garáž bytča satelity
Už naše prvé kroky v Bytči boli sprevádzané jasným žltým signálom, že sa musíme pripraviť na slušný bizár

 

V Bytči zápas bizár vs. krása

Vynorili sme sa v štvrti, kde sa striedala krásna funkcionalistická architektúra niekde zmršená na podnikateľský barok, inde ponechaná ostrému zubu času. Veľmi rýchlo sme sa dostali k preslávenej zmrzline Kurtovič, ale prišli sme príliš skoro (dobre pre nás), lebo sa tu ešte nestáli fronty ako na džínsy v Tuzexe. Bola naozaj dobrá, istotne ju legendy časom trochu prifarbili a mystifikovali, ale bola naozaj dobrá a tých 26 minút cesty do Bytče za to stálo. Určite skúste bianco-nero.

zmrzlina kurtovič bytča
Takto nejako vyzerá bytčianska zmrzlina v akcii. (Pozn. ruka nie je moja, ja mám krajšie nechty)

Dali sme si trojitú a išli sa prejsť na hlavné námestie, kde to bol opäť číry funkcionalizmus a takýto bizár.

bytča námestie podnikateľský barok
Aj takéto skvosty majú v Bytči na námestí

Kostol tu však majú pekný, a keď sme pred ním videli asi 200 ľudí, bolo nám jasné, že sa tu koná svadba.

kostol bytča všetkých svätých
Svadobčanom počasie prialo, a tak sme si sadli na múrik pred kostol a lízali zmrzlinu

Zahrali sme sa na módnu políciu, lebo sme prízemní a všetko najlepšie vieme. Ale zase nie sme lakomí, a tak sme udelili tri medaily – pán v obtiahnutých zvoncoch s topánkami na opätku, ktorý vyzeral ako spevák z Abby, vyhráva zlato. Všetci tí s červenými košeľami, červenými kravatami  a o dve číslami väčším sakom zapnutým na všetky gombíky sú na delenom druhom mieste. A nepopulárny bronz vyhrala pani v krátkej sukni vpredu a dlhej sukni v zadu v červených kozačkách so strapcami. Povedali sme si, že bolo dosť bizáru a išli sme sa pozrieť na bytčiansky Sobášny palác.

Sobášny palác a miesto, kde sa môžete super najesť 

Keď sme prišli do k Sobášnemu palácu, bol som milo prekvapený. Pekné, tiché, udržiavané a čisté. Sú tu lavičky, štrkové chodníčky a zopár párov, ktoré tu venčia deti alebo si skracujú čakanie na dôchodok.

sobášny palác bytča park
A keď máte šťastie, v areáli Sobášneho paláca stretnete aj červené čiapočku

A keďže zmrzlinu sme už istotne vychodili, vysedeli a vyohovárali, chceli sme sa najesť. Foursquare našiel najbližšie podniky v Žiline, takže sme veľké šance nejakej fajn reštaurácii nedávali. Lenže v areáli je aj príjemný podnik Palatín. Po rýchlom rešerši som zistil, že mu Trend udelil nejaké ocenenia, menu vyzeralo super a mal aj vonkajšiu terasu. A presne to sme potrebovali. Zuzana si dala rizoto s ratatouille, ktoré vyzeralo takto. Škoda, že sa mi nepodarilo odfotiť to, ako chutilo.

palatín reštaurácia bytča sobášny palác
Červená čiapočka je rizoto. Nemal náhodou červenú čiapočku zjesť vlk?

Ja som si dal Popper 13° Palatín. Kedysi som ho pil a chutil mi. Tentokrát mi chutil o niečo menej. Neviem teraz, či to je kvôli tomu, že bol o 40 centov lacnejší ako ten, ktorý som pil, alebo bol iba slabo vychladený. A čo som ním zapíjal? Bravčovú panenku v cesnakovej omáčke s domácimi šúľancami. Bolo to super. Dokopy sme za domácu limonádu, dve pivá a dve hlavné jedlá platili 21 €.

reštaurácia palatín bytča
Vyzerá to fajn, chutilo ešte viac. Konečne som prišiel na chuť zemiakovým šúľancom

Synagóga v Bytči

To najkrajšie nás však ešte len čakalo – židovská synagóga, ktorá v Bytči stojí už od roku 1801. Po Druhej svetovej vojne v Bytči neostali takmer žiadni židia a dnes ich tu je ešte menej. Komunisti z nej istotne vyrobili nejaký sklad, ako to mali vo zvyku a až dnes sa na nej začalo trochu pracovať. Vraj má už novú strechu a budú pokračovať ďalej. Zatiaľ vyzerá takto, stavil by som však svoju nefungujúcu obličku na to, že po rekonštrukcii nebudete takáto čarovná.

židovská synagóga bytča
Takto vyzerá bytčianska synagóga, keď si odmyslíte jej okolie
synagóga bytča
A takto vyzerá, keď vidíte aj jej okolie. Hotový bizár

Späť z Bytče sme radšej išli z autobusovej stanice, lebo tá je v centre mesta. Ešte sme sa pomotali okolo bytčianskeho pivovaru Popper. Ten za Mečiarovej vlády kúpil jeho kamoško Karol Konárik a varil sračky, dnes ho má niekto iný a je to celkom piteľné pivo. Žiadna hitparáda, ale tie silnejšie verzie sú fajn. Vystupuje pod hlavičkou Steiger, čo je vlastne posledný naozaj veľký a naozaj nezávislý pivovar na Slovensku.

pivovar popper bytča
V sobotu zatvorené, v iné dni môžete ísť na exkurziu

Bytča je fajn

Presne tak, Bytča je fajn. Ak ju máte po ceste alebo bývate v okolí 30 km, rozhodne ju navštívte. Nájdete tu veľmi pekné miesta, aj neuveriteľný nevkus, máte sa kde najesť, uvidíte čarovnú synagógu a príjemný Sobášný palác a dáte si naozaj dobrú zmrzlinu. My sme si po ceste domov dali ešte jednu. Za to môže Zuzana!

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

2 komentáre

  1. železničná stanica sa nenachádza v meste ale je to akoby mestská časť Bytče a je to krásna dedinka Hrabové a samozrejme do mesta vedie aj iná cesta ako tá popri hl. ceste a je oveľa krajšia 😀 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *