Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
On a Bukurešť: Mesto, kde kradne atmosféra – vám srdce - travelissimo.sk

travelissimo.sk

On a Bukurešť: Mesto, kde kradne atmosféra – vám srdce

ľudia bukurešť lipscani

Bukurešť bola darček pre Zuzanu. Narodeninový, prekvapivý, bez opýtania. Našťastie som to nekonzultoval s nikým, keby som si prišiel pre radu napríklad k jej dedkovi, asi by ma odradil. Prvé, čo Zuzane povedal, keď sa dozvedel, že ideme do Bukurešti, bolo: “Dávaj si pozor, aby vás tam neokradli.” Lebo jeho okradnúť chceli, a tak radšej vo vlaku sedel celý čas na kufri.

Pred 40 rokmi.

Síce aj dnes tu jazdia Olcity a staré Dacie, ale za ten čas sa tu veľa zmenilo k lepšiemu a krajšiemu. Isto aj slnko zapadá krajšie.

bukurešť západ slnka
Ak je tu nejaký pamätník, ktorý tam bol pre 40-timi rokmi – zapadá krajšie?

Aké boli moje prvé dojmy z Bukurešti?

Vďaka hodinovému časovému posunu sme prileteli do Bukurešti okolo 18:00, užili si cca hodinovú jazdu autobusom z letiska (videli sme aj víťazný oblúk, nie ten v Paríži), ubytovali sme sa okolo 19:00 a potom sa z balkóna pozerali na tmu a hučiace autá.

airbnb výhľad z balkóna
Výhľad z balkóna. Okrem jazdiacich áut vidíte aj Intercontinental

A okrem toho nás ešte čakala “nebezpečná” misia: vybrať si peniaze z bankomatu Intesa, ku ktorému sme to mali asi 15 minút po svojich. A práve počas tejto prechádzky som si uvedomil, že Rumunsko, teda aspoň Bukurešť, mi pripomína Grécko – hlučné ulice, poletujúce smeti, temperamentní ľudia, ktorí by svoj temperament najradšej rozvíjali pri káve s cigaretou a patina na každom kroku. Lenže s tisíckrát horšou povesťou a s miliónkrát viac Daciami. Ale mne sa to páčilo.

bukurešť ľudia ulica
Niekedy som si miesto uličiek a stavieb všímal viac ľudí. Lebo atmosféru Bukurešti tvoria práve oni

Bukurešť je veľká a zelená

A teraz mi ešte napadá, že je aj hlučná. Veľmi hlučná.

Je to celkom sranda, že kráčate k Arcul de Triumf, víťaznému oblúku, asi kilometrovou alejou plnou stromov a z jednej strany cítite pokoj prírody a parkov a z druhej strany ste ohučaný štvorprúdovkou a stále trúbiacimi Rumuni. A na konci vašej polokrížovej cesty na vás čaká takéto. Ako v Paríži (asi preto, že to Parížom je inšpirované).

víťazný oblúk v bukurešti
Víťazný oblúk okolo ktorého krúžia (hlavne) Dacie

Len neďaleko odtiaľ je veľký park, v ktorom už našťastie autá nechodia. Keby tam jazdili po Aleji Michaela Jacksona (áno, naozaj tam taká je), asi by ste Beat it vo svojom srdci nepočuli. Alebo možno Rumunov podceňujem a tú štvorprúdovku tam dali naschvál, aby ste si ten božský pokoj v parku Herăstrău užívali ešte viac. A ja som si ho užíval. Fakt, super miesto a veľké, takže sa tam stratia aj stovky ľudí.

Herastrau Bukurešti
Povedali by ste, že takéto čosi môžete nájsť takmer v srdci Bukurešti?

Ďalším super miestom, kde ste sa mohli ukryť pred hukotom veľkomesta, lebo 1,9-miliónová Bukurešť sa inak nazvať nedá, sú záhrady Cișmigiu. Tam tiež nechýba jazierko a na tomto si môžete dokonca začlnkovať.

záhrady Cișmigiu v Bukurešti
Tolkien napísal knižku, ja som dodal ilustračnú fotku

A aby tej zelene nebolo príliš veľa, neďaleko odtiaľ je obrovský parlamentný palác. Druhá najväčšia administratívna budova na svete sa zrodila v Ceaucescovej komunustickej hlave po silnom zemetrasení v roku 1977. Je vysoká 84 metrov a jej rozloha je 365-tisíc metrov štvorcových. Má 1100 izieb, pracovalo na nej 700 architektov, dnes sa jej hodnota odhaduje na 3 miliardy eur a dokončená bola v roku 1997. Jednoducho gigant.

bukurešť paralament palác
Kvôli výstavbe Parlamentného paláca muselo byť presťahovaných 40-tisíc obyvateľov Bukurešti

Ale keď sem prídete peši, neohúri vás až tak veľmi, ako ste čakali – v Bukurešti je všetko také veľké, že toto sa vám zdá iba o kúsok väčšie ako všetko ostatné.

A čo historické centrum Bukurešti?

Pre mňa mali bočné uličky historického centra Bukurešti obrovské čaro – patina, rozpadajúce sa budovy, graffiti, streetart. Genius loci ako lusk, ale takí ázijskí turisti by si so svojim 20 stlačení spúšte/minúta asi na svoje neprišli.

ulice graffiti bukurešť
Zuzana sa bála dotknúť telefónu. Zbabelec!

Potom tam však boli aj pešie zóny, ktoré voňali, boli reprezentatívne a turistom sa tam páčilo. Mne však už menej, pretože tu som prvýkrát videl, že v Bukurešti fakt žijú skoro 2 milióny obyvateľov. Väčšinu času som mal pocit, že som v menšom meste ako Bologna (320-tisíc obyvateľov), v ktorej som mal naopak pocit, že tu musí žiť aspoň milión ľudí. Ale jasné, rozumiem, keď je mesto koncentrované na menšom priestore.

historické centrum Bukurešť
Tu je ešte pohodička, až neskôr sa to začne plniť

Asi najväčším zážitkom z centra bolo pre mňa magické kníhkupectvo. Strávili sme tu asi hodinu a pol, a keby sme mali viac času, tak pokojne aj poldňa.

kníhkupectvo bukurešť
Veľa svetla, veľa kníh, veľa pozitívnej energie

Ak by ste chceli vidieť viac fotiek, kliknite SEM.

Ulička v Bukurešti
Neďaleko kníhkupectva sme našli aj takú ošarpanú uličku, ktorá mala dokonalú atmosféru

Bukurešť je taká, akú si ju spravíte

Päť dní, no dobre, skôr štyri a pol dňa, v Bukurešti ušlo veľmi rýchlo. Síce sme jeden deň strávili v Brašove, ale aj tak to išlo až podozrivo rýchlo. Zabudnite na všetko to, čo sa o hlavnom meste Rumunska hovorí. Bukurešť je bezpečná, ale sú to miesta, kde sa cítite menej bezpečne. Bukurešť je plná tichých parkov, ale aj hlučných štvorprúdoviek. Bukurešť je plná uličiek s atmosférou, ale aj megalomanských stavieb. A hlavne – Bukurešť je taká, aká si ju spravíte. My sme si ju urobili nezabudnuteľnú. Pa.

A aby ste videli, že nedrístam, pozrite si tieto fotky.

 

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

3 komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *