Dáma na Dunaji, ktorá svoju sukňu rozkladá na oboch jeho brehoch a ešte si ju ozdobila peknými domčekmi. Taká je Budapešť. Elegantná, pokojná, fotogenická aj zábavná.
Čítali ste Tomášov článok o našom predĺženom víkende v Budapešti? Ak áno, určite máte pocit, že už viac sa o tomto dvojjedinom meste na Dunaji napísať nedá. No asi ani nedá, v električke som ho čítala 7 minút. Ak vám však cesta do práce trvá dlhšie alebo len hľadáte tipy na výlety, premýšľate, čo by ste v Budapešti nemali vynechať a kam si určite zobrať nabitý foťák, prečítajte si môj ženský pohľad na toto sympatické mesto.
Romantika pre dvoch
Hľadáte miesto na romantický víkendový pobyt pre dve osoby rôzneho či rovnakého pohlavia, ktorých spája nejaký ten cit? Budapešť je dobrý tip. Ponúka uličky na zamilované prechádzky, bistrá na rande v útulnom prostredí aj výhľady na krásne panorámy pri západe slnka. Napríklad výhľad z Budínskeho hradu, z Rybárskej bašty alebo Citadelly. Nezabudnite si zobrať zámok a pripnúť ho na jeden z mostov. A tiež si obuť pohodlné topánky. Chôdza po dlaždičkách, mramorových platniach či pololesných cestičkách vedúcich k Citadelle nie je nič pre balerínky či sandáliky.
Pre prechádzkofilov
Dobrým východiskovým miestom na spoznávanie Budapešti je námestie Ferenc Deák Tér – okrem iného aj dopravný uzol a prestupná stanica metra, z ktorej sa dostanete prakticky všade. Susedí s ulicou Király utca, ktorá je plná obchodov a reštaurácií a môžete si na nej kúpiť aj skvelé trdelníky, posedieť na lavičke a prejsť sa do Židovskej štvrte. Pár minút odtiaľ stojí známa synagóga na Dohány utca. A zrazu ste v gastronomickom raji. Veď si prečítajte TU.
Francúzske korzo pripomína Andrassy Út, vraj jedna z najkrajších ulíc v Budapešti. Tvorí pomyselnú hranicu medzi mestskými časťami Terézváros a Lipótváros. Spolu s Budínskym hradom je súčasťou Svetového dedičstva UNESCO. Nájdete na nej Múzeum teroru, pred ktorým sa stojí rad a na jej konci majestátne Námestie hrdinov, ktoré si zaslúži minimálne dve fotky. Tomáš tam sedel asi 20 minút a čakal, kým všetci vypadnú. Za ním si môžete odpočinúť po dlhej prechádzke v parku pri kúpeľoch. Nad jazierkom na vás čakajú sympatické kreslo-lavičky a celé je to veľmi príjemné miesto na pookriatie.
Pre foto-nadšencov
Budapeštiansky parlament je jedno z najfotogenickejších miest. Z “Buda” strany mení farby podľa slnečného svitu, dokonca aj v noci je krásne osvetlený, preto si nezabudnite statív. Na fotkách výborne vyzerá aj Hlavný trh/Nagyvásárcsarnok a budapeštianske mosty. Kostol sv. Mateja má na svojom vrchole vyhliadkovú vežu, ktorá mi trošku pripomínala tú na košickom Dóme sv. Alžbety. Nostalgickým miestom, z ktorého som mala poriadne zimomriavky, je pamätník židovským obetiam, ktorý pozostáva z bronzových topánok. Tomáš vravel, že tam postavili Židov do daru, prikázali im vyzuť sa, zviazali ich reťazou a jedného zastrelili. Brrr. Nezabúdajme na minulosť a podľa nej si voľme budúcnosť.
Bazilika sv. Štefana tróni nad Budapešťou, krásne ju vidíte z hradu aj z Citadelly. Zblízka je ešte majestátnejšia. Vstup do vnútra je spoplatnený jedným eurom a keď sa vám nechce stáť v rade, nestojte, nič dychvyrážajúce vo vnútri neuvidíte, krajšia je zvonka.
Budapešť párty people
Ruin bary sú unikátne priestory, ktoré vyzdvihujú ošumelosť interiéru, ponúkajú priestory aj pre väčšie skupiny zábavychtivých jedincov pri dobrom pití. V Budapešti ich nájdete veeeľa veľa. Pomocníkom vám bude najmä Foursquare. Chcete predsa piť tak, aby ste mali blízko domov.
Top 3 prečo Maďarsko
- Je to kúsok. Bratislava je jediné hlavné mesto, ktoré susedí s dvomi štátmi. V Budapešti ste za 3 hodinky luxusnými autobusmi Student Agency s toaletami, dostanete aj kávu, aj pitie aj časopisy.
- V Maďarsku sa cítite tak zvláštne bezpečne. Neviem, čím presne to je, ale aj Tomáš povedal, že mal rovnaký pocit ako v Gyori. Hoci na uliciach stretnete asociálov, na staniciach metra majú bezdomovci zariadené svoje spálne, stále máte pocit, že vám nič nehrozí. Náš výlet sme absolovali tesne po teroristických útokoch v Bruseli, takže v uliciach bol aj vďaka tomu zvýšený počet hliadok, na každom väčšom námestí aj pár policajtov so samopalmi a na námestí hrdinov dokonca aj príslušníci armády. A stále som mala pocit, že mi nič nehrozí.
- Maďari sú milí. Oveľa viac sa usmievajú ako my, možno preto, že za raňajky v bistre pre dvoch zaplatíte v prepočte 300 slovenských korún a nie 26 eur, ako po návrate do Bratislavy. Obsluha sa vás spýta, či vám chutilo a vyzerá, že ju aj naozaj zaujíma odpoveď. Donesú vám pohár vody, porozrpávajú story behind, ak sa spýtate. Sympatické. Celé.
Čo sme nestihli za víkend Budapešti, ale chceli by sme:
– Jazda električkou číslo 2. Prevezie vás po nábreží Dunaja, z jednej strany uvidíte celú panorámu okolo Budínskeho hradu, prejdete okolo parlamentu a ďalej až na kraj sveta, možno.
– Ochutnať ešte zopár špecialít z ich prekrásnych bistier. Tomáš mi povedal, že sa mám krotiť, keď píšem o jedle. Že to vyzerá, že mi platia, aby som ich ospevovala. Ale nie je to tak. Môžete si prečítať, kde nám chutilo a kam by sme ešte šli v TOMTO článku.
– Okúpať sa v kúpeľoch. Neviem síce úplne, či má Tomáš pozitívny vzťah k wellnessu, ale keďže tam bude kopa holých ľudí, tak tipujem, že skôr nie. Ale ja by som tie kúpele určite vyskúšala. Už len tá budova bola krásna.
– Vziať si bicykle a ísť sa najesť SEM, vraj je to tam veľmi pekné, tak nám poradila kamoška a nesplnila som sľub, že sa tam pozrieť pôjdeme.
Páči sa vám náš cestovateľský blog? Podporte nás lajkom na Facebooku.