Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Ona a Banská Štiavnica: Tam je vraj pekne - travelissimo.sk

travelissimo.sk

Ona a Banská Štiavnica: Tam je vraj pekne

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica? Tam je vraj pekne. Taká bola takmer každá reakcia, keď som kamarátom povedala, že najbližší víkend strávime v tomto banskom meste. Tak sa mi zdá, že som tam už kedysi pred tisíc rokmi na základnej bola, ale to mohla byť aj Modra. Kto vie. V každom prípade, kto chce spoznávať svet, mal by poznať aj to, čo má doma. A do sveta sa nám s Tomášovou striedavo zdravo-chorou nohou ešte asi veľmi nechce ísť. Tak sme checkli ubytovanie v Banskej Štiavnici cez Airbnb a horsa sa fárať.

Dva dni a dosť

Dva dni vám na návštevu tohto mestečka na strednom Slovensku určite stačia. Pobeháte námestie, hore-dole, teda skôr hore, lebo ako už Tomáš písal, snáď všetko je tu dokopca.

Čo by ste mali vidieť v Banskej Štiavnici:

Námestie sv. Trojice

Jedno z najznámejších námestí na Slovensku so stĺpom so sochou sv. Trojice je síce zase plné áut, jedno dokonca bolo zle odparkované a vydalo sa dole briežkom, až ho zastavil múrik, no vidieť sa oplatí. Určite nakuknite do Antikvariatiku a kúpte mi nejakú krásnu kresbu zo starej botanickej knihy, mala som narodky.

Botanická záhrada 

Banskoštiavnická botanická záhrada sa rozkladá hneď vedľa Strednej priemyselnej školy. Dostane vás pokojom, hustou zeleňou a krásnymi vysokými stromami. Ak si chcete chvíľku oddýchnuť od chodenia hore dole a posedieť v tieni kríkov, ideálne miesto.

02-DSC_0017

Kostol sv. Kataríny 

Na ulici A. Kmeťa (kde je super hračkárstvo MoMo), ktorá by určite mala byť pešou zónou (!) stojí Kostol. sv. Kataríny. Nádherná stavba, s oblohou krásne fotogenická, určite na ňu natrafíte napríklad, keď sa vydáte na Starý a Nový hrad.

Nový zámok + Starý zámok

Nový zámok vyzerá z pohľadu od mesta taký majestátny a veliký, no keď si vyšliapete tie desiatky metrov hore, zistíte, že je to len taká malá búdka s rozhľadňou. Ale výhľad cestou tam je celkom pekný, budete si mať čo pofotiť. Starý hrad je v podstate hneď v centre, dostanete sa k nemu cez schodíky poza kostol sv. Kataríny. Za ním sa skrývajú malé staromestské uličky a cesta do lesa, k tajchu Klinger.

Tajch Klinger 

Spomenula som si na ten motivačný obrázok. Ako týpek kopal tunel a hľadal diamanty a keď bol už tesne pred nimi, vzdal to a otočil sa. Tak to skoro dopadlo aj s Tajchom Klinger. Vydali sme sa do lesa, len tak na prechádzku a nasledovali turistické značky. Sem-tam nás niekto obehol, evidentne niekam šli. No potom si Tomo sadol na pník, že už sa mu nechce, mne sa tiež dvakrát nechcelo, no pár, čo šiel okolo, spomenul jazero. Tak sa pýtam, čo to je za jazero a ako je ďaleko. Že už len pár minút, je to tajch a stojí za to. A stál. Krásna priezračná voda chránená stromami z každej strany a ten pokoj. Choďte sem.

Kalvária 

Na Kalvárií sme síce neboli, lebo sme lenivci a Tomáš je invalid, no už aj pohľad na ňu zdola stojí za to.

Banská Štiavnica a gastro

Tieto slová nejdú dokopy. Kto nás pozná, vie, že si užívame miestnu gastronómiu. Každý nás posielal do Divnej pani, jednej z najznámejších kaviarní, no bola to tragédia. Pomalá obsluha, neupratané stoly, predražené koláče a nič, čo by stálo za to vidieť. Obsluhovali študenti, snažili sa, no boli šialene domotaní, dorezané ruky, obviazané prsty, spotení, unavení. Majiteľovi by som odporúčala na sobotu aspoň 2 profesionálov. Ak tam boli, ospravedlňujem sa. Na káve sme boli aj v kaviarni Archanjel (objednala som si epresso, dostala cappuccino) a aj v bájnom Art Café, kde sme za džbán uhorkovej limonády vysolili 5 eur a čakali na účet 15 minút. Na terase boli okrem nás obsadené len dva stoly.

Ale! V Štyroch sochách, podniku na začiatku úplného centra mesta, sme sa najedli skvele, so super obsluhou a príjemným čistým prostredím. Ale rátajte s tým, že si trochu priplatíte.

Ešte by som sa tam vrátila. Ale už s vlastnou desiatou, prípadne mi šupnite do komentára tipy, kde dostaneme pizzu s normálnymi čerstvými hríbikmi a nie tými v sladkokyslom náleve.

Prečítajte si, ako sa v Banskej Štiavici páčilo Tomášovi.

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

6 komentárov

  1. Z toho co som sa tu docitala, vidim, ze o BS neviete zhola nic a to ze si VY myslite, ze BS je len jej centrum je len vasa chyba. PS : Pizza s hribikmi sa da kupit napr. v UV pizzerii.

    1. Ďakujeme za reakciu aj za tip, kam ísť na pizzu. Určite je čo vidieť aj mimo centra mesta, no toto bol môj názor práve na centrum mesta, o ktorom som tak veľa počula. Toho centra, v ktorom kvalita gastroprevádzok a cesta plná áut vedúca stredom promenády nebola pre mňa to pravé.

  2. Takúto pizzu dostanete v Black M, UV Pizzerii, Kachelmanne… Asi ste mali najprv na Trojici zájsť do Informačného centra, tak by ste zo Štiavnice videli podstatne viac. Alebo si najať sprievodcu. Kľudne sa ozvite nabudúce… 🙂

  3. Dobry den, volam sa Monika a pracujem v gastro sluzbach priamo v centre Banskej Štiavnice a poviem vám v sezone je skutocne vela navstevnikov…kapacita malebného mestečka praská vo švíkoch a z roka na rok je viac hostí..majú rozne poziadavky a ocakavania od personalu, je to krasna praca, no skuste si predstavit ze BŠ ma cca 10 000 obyvatelov aj s okolitymi stvrťami a len do centra príde denne okolo -? tisic navstevníkov, dvere sa rano otvoria a zavrú sa az o 23 vecer…Dakujem a pevne verím, ze budete mat teraz viac pochopenia pre tuto pracu, ktorú robime a snazíme sa stale zlepsovat..

    1. Dobrý deň, ja v tomto súhlasím s autorkou článku. Podľa mňa je Banská Štiavnica v rámci Slovenska v tomto ohľade jednou z najhorších. Teraz nehodnotím kvalitu jedla, ale obsluhu a v tomto naozaj zaostávate a nie je mojím cieľom niekoho uraziť ani nič podobné. Chápem aj veci ako, že majiteľ možno málo platí, alebo to zle organizuje, prípadne to má personálne poddimenzované a pod., ale úprimne, to nie je vec, ktorú dokáže vyriešiť zákazník. V Štiavnici som bol už veľakrát a kvalita obsluhy v Štiavnici je žiaľ podľa môjho názoru dlhodobo veľmi nízka. Ale berte to len ako názor jedného človeka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *