Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
Predĺžený víkend v Aténach: Čo sa oplatí vidieť?

travelissimo.sk

Ona a Atény: Lenivé a ošarpané mesto, ktoré sa oplatí ochutnať

Atény

V Grécku som ešte nebola, Ryanair ponúkal lacné letenky do Atén z Bratislavy a odvšadial som počúvala, ako je tam krásne. Navyše, Tomáš bol pol roka erazmáckym Grékom a zanechalo to v ňom obrovskú stopu, tak som túto trhovou ekonomikou skúšanú krajinku chcela zažiť na vlastné zmysly. Ak premýšľate, či sa do Atén oplatí ísť na výlet, čítajte. Lebo oplatí

Grécko je lacné. Tak mi vravel Tomáš, že nám v pohode stačí 200 eurové vreckové pre oboch dohromady na 4 dni. Po gréckej zemi som kráčala asi 5 minút a už som stihla vyhodiť do vzduchu prvú dvacku – nenechajte sa oklamať ako ja – metro z letiska do centra stojí 10 eur pre jednu osobu, 18 eur skupinový lístok pre dvoch. Vypýtala som si spiatočné lístky a oba som označila v označovači – platné sú však iba 48 hodín, takže sme si cestou späť museli aj tak kúpiť ďalšie.

Atény

Kde sa ubytovať v Aténach?

Jednoznačne na pulze doby. Vybrali sme si Plaku, centrálnu štvrť, kde máte všetko na dlani. Naše obľúbené Airbnb ponúkalo parádne byty za super ceny s úžasnými výhľadmi na Akropolu. Vybrali sme si TENTO a lepšie sme asi nemohli urobiť. Úplné centrum Atén sme mali doslova pod nosom, byt bol čistý, krásny a ani raz sme nepoužili MHD – letiskovú prepravu nerátam. Ana, naša hostiteľka, nám navyše pripravila mapu a zoznam gastroprevádzok, ktoré sa oplatí navštíviť. Win win.

Čo vidieť v Aténach

Akropola

Navštíviť Atény a nevidieť Akropolu by bolo pomerne zvláštne rozhodnutie. Pripravte sa na 10 alebo 20 eurové vstupné v závislosti od sezóny, množstvo Aziatov s foťákmi, silný vietor a parádny výhľad.

Atény

 Olympijský štadión Panathinaiko

Cez pracovné dni, keď nie je preplnený turistami, je to parádny zážitok. Veľkolepý štadión nájdete kúsok od Národnej záhrady, takže si najskôr užite výmenu stráží pri Parlamente a potom sa poprechádzajte po tej dokonale majestátnej tartanovej ploche najstaršieho športového svätostánku na svete.

Vo vnútornej časti štadióna nájdete prehliadku faklí a olympijských plagátov za ostatné desaťročia. Vstupné je 5 alebo 10 eur, zase podľa sezóny.

Plaka

Štvrť, v ktorej sme bývali, je plná obchodov, obchodíkov, rýchleho občerstvenia a kaviarní. Nájdete v nej parlament so spomínanou výmenou stráží so smiešnymi topánočkami, križovatky, na ktorých červená znamená všetko možné, len nie STOJ, predavačov žrebov aj desiatky obchodíkov s koreninami, suvenírmi, bylinkami a pralinkami. Taký malý nákupný raj v centre Atén. Alebo prekliatie, keď cestujete s príručnou batožinou. 

Mt. Lycabettus

Ak máte radi super výhľady, ako my, určite si to vyšliapte na Mt. Lycabettus. Ak sa vám kráčať do kopca s výškou 300 m.n.m. nechce, môžete to skúsiť aj lanovkou. My sme šli pešo, vychutnali sme si kúsok gréckej prírody a asi za 20 minút aj parádny výhľad na celé mesto. A vietor, parádny vietor. Hore si môžete dať za odmenu kávu či obed v reštaurácii.

Anafiotika

Moje úplne najobľúbenejšie miesto z celých Atén je Anafiotika. Malé roztomilé domčeky, úzke cestičky a chodníčky vymaľované bielou farbou, všade pomarančovníky, mandarinkovníky, mačky a rozvešaná vypratá bielizeň, sem-tam pekný výhľad na mesto a romantika.

Atény

Monastiraki a blšák

Trhy sú moja srdcovka, neviem, či viac zeleninové, alebo tie so starožitnosťami. V každom prípade za návštevu určite stojí aj štvrť Monastiraki plná tradičných reštaurácií a uličiek plných blšákov. Nájdete tu všetko, šijacie stroje aj modely vláčikov.

Grafitti

Neviem, či som v niektorom meste videla toľko streetartu a ošarpaných opustených budov ako v Aténach. V centre, mimo neho, pri historických pamiatkach aj luxusných hoteloch, bolo to všade.

Také lacné a také chutné

Grécka gastronómia je kapitola sama o sebe. Feta, med, olivy, olivový olej, grécke jogurty, oriešky, zelenina, všetko tam chutí neuveriteľne. V žiadnej inej krajine som sa tak dobre nenajedla.

Atény

A čo výlety po okolí? Nevieme. Boli sme leniví ako Gréci, dali sme šancu len Pireusu – dostanete sa tam pohodlne metrom, a bolo by to totálne fiasko, ak by sme sa dobre nenajedli a nekúpila som si tam super športovú podprsenku vo výpredaji. Nie je tam totiž nič, čo by nás oslovilo – prístav je to veľkolepý, no keďže bolo asi 8 stupňov a fúkal 30-km-h-severák, na romantickú prechádzku po nábreží to veľmi nebolo. Ukryli sme sa v Street Souvlaki, rýchlom občerstvení, kde sme za 5 eur dostali dva gyrosy v pite s litrom vody a kráľovsky sa najedli.

Ak budete mať cestu do Pireusu, určite ich ochutnajte. A jeden gyros poprosím poštou na Moyzesovu 5 v Žiline.

Pozrite si naše video z Atén: 

 

 

 

 

Zuzana

Zuzana

Som idealistka, ktorá verí, že všetko je možné, príležitostná hedonistka, čo nenávidí ranné vstávanie, no východ Slnka miluje a nerváčka s talianskou povahou. Nemám rada sladké reči, ale sladké činy hej, najmä tie pri sporáku. Vo voľnom čase sa venujem životu.

More Posts - Website - Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *