Dobrého býva málo. Čo je malé, to je milé. A tak by som s podobnými frazeologizmami mohla pokračovať ešte zopár riadkov. Práve tie dokonale vystihujú Porto – malé kompaktné mestečko obmývané Atlantickým oceánom. Na jeho ako-také prebádanie vám bude stačiť predĺžený víkend. Neurobte však rovnakú chybu ako my a pokojne zostaňte aj o 3 – 4 dni dlhšie a užite si aj jednodňové výlety v okolí Porta.
Mnohí označujú Porto ako najkrajšie mesto Portugalska. Keď som si o ňom čítala pred našou dovolenkou, našla som srandovný článok s titulkom, že je to mesto, kde budete šťastní, že vám ušiel vlak. Myslela som si, že sem-tam zveličujú a prikrášľujú ako klasický cestopis. A potom sme dorazili, do nosa mi udrela vôňa oceánu a zistila som, čo je to láska na prvý pohľad. Nech to znie ako najväčšie klišé.
Zamilovala som si Maastricht, Štokholm, dostala ma Modena aj Malaga. Pri Porte to však bolo ešte o kúsok iné. Keďže Tomášova kamarátka v Porte erazmovala, vypýtali sme si zopár tipov, čo v nevynechať, čo vynechať, kam sa ísť najesť a kde sú najlepšie pláže. Popritom sme si už, klasicky, pripravili vlastný dovolenkový plán. Keď sa to spojilo, vzniklo toto:
Avenida dos Aliados
Hlavná tepna Porta. Pripomína trochu Václavák, nielen preto, že na jednom konci je týpek na koni, ale aj architektúrou – navyše, po oboch stranách námestia je tiež cesta pre autá. Na námestí je eklektický, možno trochu nevkusný McDonald’s. Nakuknite.
Riberia
Počas našej návštevy Porto hostilo preteky Red Bull Air Race. Ulice boli plné turistov, Riberia, teda nábrežie rieky Douro, ohradené vysokým plotom kvôli bezpečnosti, všade plno policajtov a tak. Nie úplne príjemný zážitok pre ľudí, ktorí si ctia svoj intímny priestor ako my dvaja. Inak paráda – malé reštaurácie, farebné domčeky, lavičky, výhľad na most, ktorý postavil Eiffel…
Ponte de D. Luís I.
To je ten most, ktorý postavil Eiffel. A ak sa trochu posnažíte a potrápite predstavivosť, tú Eiffelovku tam aj uvidíte. Takú osminku z nej. Videli sme ho už prvý večer, keď sme sa posilnení sangriou a fantastickou večerou vybrali na prechádzku po meste. Myslím, že to bol jeden z najkrajších zážitkov z Porta.
Vlaková stanica Sao Bento
Prekrásna vlaková stanica zdobená azulejos – malými modrými kachličkami, ktorými Portugalci krášlia svoje domy zvonku, zvnútra a možno aj v chladničke. Sú všade a sú krásne. Vyberte sa na stanicu aj keď nebudete nikam cestovať. Nebudete jediní.
Katedrála Sé
Neďaleko vlakovej stanice Sao Bento tróni na kopci katedrála Sé. Je pekná, to áno, no odporúčam vám rýchlo si ju omrknúť, pofotiť výhľady na mesto a potom sa vydať uličkami smerom k rieke. Úzke chodníčky, studené kachličky, malé okná ozdobené kvetmi, to je Porto at it’s best.
Mercado do Bolhão
Tomáš už vie, že milujem tržnice. Zeleninové trhy, trhy s rybami, blšáky, smradľavé, voňavé, farebné, plné, prázdne. Tak sme nemohli vynechať Mecado de Bolhao. Nevynechajte ho ani vy – kochajte sa čerstvosťou a voňajte korok, z ktorého Portugalci vedia vyrobiť všetko – a prečo by aj nie, keď patria k najväčším svetovým producentom tohto artikla.
Vila Nova De Gaia
To je tá druhá časť Porta, keď prejdete z centra mesta mostom Ponte D. Luís I. na opačnú stranu rieky Douro. Je plná menších či väčších vinární, ktoré vás prevedú aj pivnicami s ochutnávkou ich vína za cca 10 eur. My sme si však kúpili portské v obchode a dva večery nasávali ducha mesta priamo na brehu rieky. A nič nám nechýbalo. Možno max. chipsy.
Čo ešte nevynechať v Porte:
Livraria Lelo
Ak ste pravovernými fanúšikmi Harryho Pottera, tak asi viete, že práve v tomto kníhkupectve sa Harry zrodil v Rowlingovej hlave. My sme sa dnu nedostali. Bol tam nátresk a radšej sme si kúpili pohár portského na neďalekom strešnom bare Base Bar v parku G. Gomes Fernandes, kde sa, mimochodom, fantasticky chillovalo.
Park Palácio de Cristall
Park s upravenými záhradami, krásnou stavbou pripomínajoucou žilinskú korytnačku a s výhľadom na rieku Douro. V čase našej návštevy tu bol malý knižný trh, na tráve sedeli ľudia, pili, jedli oddychovali a ja som sa zase zamilovala.
Rua Santa Catarina
Nákupná pasáž rušná asi ako Václavák. Ale aj to občas treba.
Čo ochutnať v Porte
Typickým portským jedlom je franchesihna (franseziňa). Je to chlieb plnený mäsom, šunkou, vajíčkom, syrom s omáčkou a hranolkami. Nie je to veľmi fotogenický zážitok, ale riadna kalorická bomba, ktorú po celom dni na nohách oceníte.
Portugalci často pripravujú a konzumujú ryby, keďže ich majú poruke stále čerstvé. Vyskúšajte bacalhao, tresku zapečenú so zemiakmi a smotanou.
U Red Poppy som čítala, že káva v Portugalsku je hnusná. Naša erazmácka-superguide Eva nám však vravela, že je fakt dobrá. Tak som si s nulovými predsudkami objednala asi všade, kde sme sedeli, a chutila mi. Horkosťou a absenciou akýchkoľvek kvetinových či čokoládových nuansí mi trošku pripomínala taliansku, no bola naozaj dobrá. Akoby Tomáš povedal: káva, ktorá sa na nič nehrá.
Z alkoholu samozrejme portské víno a sangria. Víno je v Portugalsku kapitola sama o sebe. Nebojte sa ani na oko podradných fľašiek za 4 eurá z večierky. Budú super, to vám garantujem. A sangria? Tento lahodný osviežujúci drink som si obľúbila ešte v Malage a poviem vám, neviem sa toho dopiť.
Portugalci majú radi sladkosti – najmä pekárenské výrobky, ktoré si, podobne ako Taliani, užívajú v malých pekárničkách na každom rohu so šálkou silného espressa. Typickým koláčikom je pastel de nata. Košíček s lístkového cesta s vanilkovou plnkou je sladký, mastný a fantastický.
Mestská doprava v Porte
Centrum a priľahlé uličky zvládnete peši prejsť celé, hore-dole, aj trikrát za deň. Je tam relatívne veľa schodov a prevýšení, čiže pekný zadok si odnesiete ako suvenír. Inak má Porto peknú a spoľahlivú sieť metra – lístky si kupujete v automatoch pred vstupom do stanice.
Prenájom auta v Porte: Výhody a nevýhody
Naši kamaráti dovolenkovali v Porte týždeň pred nami. Keďže sú ostrieľaní paddleboardisti, zobrali si so sebou aj dosky, že prebehnú po pobreží a nájdu zaujímavé spoty. Prenajali si auto a plánovali trip. Lenže ochutnali portské, spoznali portugalský životný štýl a zistili, že nepiť víno sa tu jednoducho nedá. Tak auto väčšinou stálo.
Dopravné spojenie vlakmi a autobusmi je naozaj príjemné, ak si odmyslíte meškajúce spoje. Portugalci sa nikam neponáhľajú, skúste to aj vy. Ak vás zaujíma viac detailov, hľadáte rady a tipy na prenájom auta v Porte, napíšte mi. Skontaktujem vás.
Ako sa dostať na pláž v Porte?
Spred prekrásnej vlakovej stanice Sao Bento, ktorú som spomínala vyššie, odchádza autobus priamo na pláž – číslo 500 (lístok si kupujete u šoféra alebo lacnejší v automate). Nechajte sa odviesť do časti Foz, kam sa chodia kúpať domáci – napríklad na zastávku Praia dos Ingleses, odkiaľ potom môžete peši prejsť ďalej na pláž, ktorá sa vám bude páčiť. Alebo posedieť v plážovom bare a dať si kávu či dobrý drink.
Očaria vás skaly, vietor a studený Atlantik. Nebuďte prekvapený, keď narazíte na hlúčik šantiacich portugalských detí, hoci šialene fúka, je len 20 stupňov a voda má tak mínus sedem.
Ak sa odveziete ďalej, narazíte na pláž Matosinhos. Ak máte radi široké piesčité pláže s pozvoľnejším vstupom do mora, tu sa vám bude páčiť. Neďaleko je veľkolepý park Parque da Cidade, kde sa môžete ukryť pred vetrom.
Pre skutočne nezabudnuteľný zážitok z pláže odporúčam výlet na Praia de Costa Nova. Je to jedna z najkrajších pláží, aké som kedy videla. Nekonečný horizont, jemnučký biely piesok, všetko čisté, nepoškvrnená príroda okolo a drevená cestička cez pieskové duny… Presedela by som tam celý deň bez pohnutia. O výlete do Costa Nova píšem nižšie.
Tipy na výlety v okolí Porta
Ako som spomínala, Porto si zaslúži aj týždeň vášho života. Ak si ho pochodíte celé hore-dolu, vykúpete si telo zvnútra v úžasnom víne, užijete si výhľady a západy slnka pri rieke, nájdite si čas aj na jeden či dva výlety.
Aveiro: Portugalské Benátky
Ako sa sem dostanete: vlakom zo stanice Sao Bento, lístky si kúpite priamo na stanici v automate
Maličké turistické mestečko Aveiro, ktoré je od Porta vzdialené približne 40 km, mi trošku pripomínalo Brašov. V centre mesta ste stretli len turistov, a že ich bolo. Akonáhle ste vystrčili nos z úplného centra, nestretli ste nikoho. Dokonca ani reštauráciu, v ktorej by ste sa mohli najesť. Najväčším lákadlom Aveira sú loďky, podobné tým benátskym, ktoré prevážajú turistov po rieke za 10 eur. Je to však výborná prestupná stanica za ďalším výletom.
Praia de Costa Nova: Jedna z najkrajších európskych pláží
Ako sa sem dostanete: Z Aveira sa autobusom priamo zo stanice alebo aj z jednej z ďalších zastávok v meste odvezte do Costa Nova.
Costa Nova, malá dedinka, ktorá žije z cestovného ruchu a keramickej výroby vás očarí fotogenickými pásikavými domčekmi. Len tak sa prechádzajte, voňajte pečené ryby a potom choďte na pláž. Praia da Costa Nova (Pláž Costa Nova) vám ponúkne súkromie, pokoj, nedotknutú prírodu aj čisté (a štýlové) verejné toalety.
Ďalšie tipy na výlety okolo Porta:
- Braga
- Coimbra
- Lamego
Alebo na toto všetko zabudnite a len sa túlajte. Uličkami Porta, ktoré vás ukryjú pred páliacim slnkom, omámia vôňou vypratej bielizne, prilákajú do malej pekárne či rodinnej reštaurácie. Porozprávajte sa s Portugalcami, hoci neviete ani slovo v tomto ich nemčinoidnom jazyku. Sú neuveriteľne milí, dobrosrdeční. Napríklad, čakali sme na autobus na zastávke, z ktorej sme sa mali dostať na pláž. Zrazu nám starý pán niečo energicky vysvetľuje. Nerozumeli sme ani slovo, lebo narozdiel od španielčiny je portugalčina strašne neintuitívna. Tak sa pristavila ďalšia pani a vysvetlila nám, že ak chceme ísť na pláž, musíme sa presunúť na inú, dočasnú zastávku – posunutú kvôli Red Bull Air Race.
Alebo sa nechajte zlákať fľašou dobrého vína a len nasávajte atmosféru.
My sme si ju priniesli aj domov. Presne o takomto čase minulý týždeň sme sa vrátili na Slovensko a jediné, čo som odvtedy dokázala urobiť, bolo vyprať bielizeň. Nech nám tu vonia ako tam. A vypiť otvoriť dve fľaše portského.
Tak olá, Porto, zase niekedy!
A prečítajte si, ako sa v Porte páčilo Tomášovi.
3 komentáre
V porte som bol na erasme, ochutnávky vína naozaj stoja za to, väčšinou dostanete vouchery pri výstupe lanovkou 🙂 super článok , bez cestovky je to vždy lepšie 🙂