Hneď na úvod – skúste sa spýtať matky dvoch, troch, štyroch detí, ktoré z nich má najradšej. Rovnaká je aj odpoveď na otázku, ktorý región Talianska je najkrajší – jednoducho neexistuje.
Vždy som vedel, že Taliansko je rozdelené na nejaké regióny, ale o nich som vedel ešte menej ako o štátoch USA, takže som začal pátrať. A vypátral som toho naozaj veľa a naozaj zaujímavé informácie, veď čítajte ďalej.
Regiónov Talianska je 20 a každý je iný. Stavím sa, že keby ste sa spýtali 21 Talianov, ktorý ich región je najkrajší, ani jedna odpoveď by sa neopakovala 2-krát. Lebo veď Taliani. Prečítajte si sprievodcu týmto rozdelením Apeninského polostrova a zistite, čím je ktorá oblasť výnimočná.
Región Abruzzy/Abruzzo
Hlavné mesto: L’Aquila
Keď susedíte s regiónom, v ktorom sa nachádza hlavné mesto Talianska, je veľká pravdepodobnosť, že budete v jeho tieni. A s Abruzzami je to naozaj tak, teda do istej miery, pretože Rimania sem veľmi radi chodia oddychovať. Asi utekajú pred turistami, ktorých tu nie je vôbec veľa, čo je škoda, pretože 1/3 Abruzzy tvoria národné parky.
Je to jeden z najhornatejších regiónov v Taliansku, ako dôkaz tu na váš čaká vrch Corno Grande (2 914 m n. m.), ktorý je najvyšším bodom v celých Apeninách. Okrem kopcov tu nájdete aj 150 kilometrov pobrežia Jadranského mora, takže okrem turistiky a lyžovania, sa tu môžete aj vykúpať.
Abruzzy sú jedným zo štyroch regiónov v Taliansku, v ktorom nenájdete žiadnu pamiatku zapísanú v zozname UNESCO, napriek tomu je to región plný zachovaných renesančných hradov a zámkov. Ak milujete sadnúť do auta a spoznávať menej známe a pre turistov menej príťažlivé miesta alebo radi lyžujete či turistikujete, ste tu na správnom mieste. A ako bonus – je to jeden z najlacnejších regiónov v Taliansku.
Ktoré miesta navštíviť:
L’Aquila, Pescara, Sulmona, Scanno, Chieti, Teramo, Castel del Monte, Santo Stefano di Sessanio, Národný park Abruzzo, Gran Sasso e Monti della Laga.
Región Údolie Aosty/Valle d’Aosta
Hlavné mesto: Aosta
Valle d’Aosta je najmenší a zároveň najmenej obývaný región, ktorý susedí s Francúzskom, Švajčiarskom a Piedmontom (ďalší taliansky región). Najväčším lákadlom Údolia Aosty sú Alpy, na tomto území nájdete aj takých velikánov ako Mont Blanc či Matterhorn. Takže ak hľadáte miesto pre lyžovačku či turistiku (v lete aj v zime) tu nemusíte použiť ani lupu, aby ste to našli.
Valle d’Aosta nie je iba o horách, ale aj o histórii. Hlavné mesto Aosta je známe vďaka svojím skvostným rímskym ruinám, ostatné mestá majú stredoveké hrady prípadne aspoň ich ruiny. Tento región je autonómny a aj vďaka tomu a úspešnému poľnohospodárskemu priemyslu patrí medzi najbohatšie v celom Taliansku. Keď chcete miernejšie teploty, krásne hory, menej preplnené miesta a máte radi lyžovanie, turistiku či hrady, tento región je dobrým riešením.
Ktoré miesta navštíviť:
Aosta, Courmayeur, Breuil-Cervinia, La Thuile, Cogne.
Región Apúlia/Puglia
Hlavné mesto: Bari
Apúlia je región, ktorý sme so Zuzanou už navštívili. Teda jeho hlavné mesto Bari (do ktorého sa lieta z Budapešti) a neďalekú Materu, ktorá je však už v regióne Basicilata. A teda môžem povedať, že tam je naozaj pekne. Puglia je opätkom talianskej čižmy, a tak je tu dĺllhe pobrežie. Dlhé a veľmi pekné. A navyše tento región nie je veľmi turisticky poškvrnený, chodia sem dovolenkovať hlavne Taliani, takže ak sem prídete v júni či v júli, máte šancu na prázdne pláže.
Regióny na juhu Talianska sú väčšinou chudobné, no tento je svetlou výnimkou. Jasné, nie je taký bohatý ako oblasti na severe, no vďaka dobrému poľnohospodárstvu, hlavne výrobe olivového oleja, je to tu príjemné. Nie je to však len o plážach, ale aj o peknom vidieku a historických mestách (Bari je super a Alberobello vyzerá byť super ešte viac). Navyše, Apúlia je vďaka svojej polohe skvelým odrazovým mostíkom do Čiernej Hory, Albánska, Chorvátska či Grécka.
Ktoré miesta navštíviť:
Alberobello, Bari, Brindisi, Lecce, Taranto, Manfredonia, Monopoli, Ostuni, Otranto, Isole Tremiti.
Región Basilicata
Hlavné mesto: Potenza
Ak je Puglia opätok a Kalábria špička talianskej čižmy, potom región Basilicata je jej podrážka. Aj na mape, aj v skutočnosti, pretože ide o jeden z najchudobnejších regiónov. Teda, čo sa týka ekonomickej sily. Ak je reč o prírode, vidieku, lesoch a čarovných historických dedinkách, Basilicata má truhlice plné zlata.
Postaviť sa na nohy pomáha tomuto regiónu fabrika Fiatu a aj to, že Matera bola zaradená do svetového dedičstva UNESCO. Boli sme tam a musím povedať, že naozaj zaslúžene. Takýchto malých dediniek, tu nájdete omnoho viac – Armento, Atella či Melfi. Regiónom prechádzajú aj Apeniny, takže Basilicata je super aj pre turistov. Najlepšie, čo môžete urobiť, je prísť sem autom a urobiť si namakaný roadtrip.
Ktoré miesta navštíviť:
Armento, Atella, Potenza, Melfi, Maratea, Matera, Venosa, Tursi, Metaponto, Policoro.
Región Kalábria/Calabria
Hlavné mesto: Catanzaro
A tu máme konečne región, ktorý je špičkou talianskej čižmy. Miesto toho, aby vás nakopal tam, kde vás to bude poriadne bolieť, vás objíme svojím slnečným počasím, vôňou olivových hájov a citrusových kerov. Kalábria je najjužnejšia čas Talianska, obmývajú ju dve moria – Iónske a Tyrrhénske a áno, známa je hlavne svojimi krásnymi plážami a nebesky modrej vode.
Ale! Nie je to iba planina, Calabria je poriadne hornatý región a je tu aj niekoľko národných parkov (Parco Nazionale della Sila, Parco Nazionale dell’Aspromonte). Takže máte dosť miest na turistiku, ak by vás prestalo baviť mrochtenie na plážiach, vďaka ktorým Kalábria už nepatrí medzi tie najchudobnejšie regióny.
A áno, aj tu (ako v celom Taliansku) nájdete parádne miesta dýchajúce históriou – napríklad mestečko Stilo. Aj počas túry narazíte na malé stredoveké dedinky, ktoré sú ukryté v horách. Kalábria je skvelá, ak si chcete užiť pekné pláže a zároveň menej ľudí, turistiku, príjemné ceny a super južanské jedlo.
Ktoré miesta navštíviť:
Capo Vaticano, Catanzaro, Reggio Calabria, Tropea (!!!), Badolato, Sybaris, Scalea, Cosenza.
Región Kampánia/Campania
Hlavné mesto: Neapol
Kampánia má všetko – slnečné pobrežie (Amalfi), historické miesta (Pompeje, Neapol), čarovné ostrovy (Capri, Ischia), kúsok Grécka (Paestum) a pre istotu sú tu aj národné parky (Cilento a Valdiano). Druhý najľudnatejší región po Lombardii je nechválne známy svojím hlavným mestom Neapol – problémy s odpadom hromadiacim sa na uliciach, mafia a časté krádeže, aj preto sa turisti Kampánii vyhýbajú, čo je škoda.
Hlavne kvôli hornatej časti pobrežia Amalfi, ktorá dostane milovníkov slnka aj turistiky – jej súčasťou je legendárna sopka Vezuv, ktorá pochovala neďaleké Pompeje. Z pekných pláží to máte do Apenín naozaj iba kúsok. Campania je ďalší región, ktorý namiešal super koktail histórie, pláží a prírody. A zajesť ho môžete pravou Mozzarellou di bufala a pizzou Napolitana, ktoré sa tu narodili. A určite sa nevyhnite Neapolu, chaos kombinovaný s krásou a neporiadkom má skutočne niečo do seba.
Ktoré miesta navštíviť:
Neapol, pobrežie Amalfi, ostrovy Capri, Ischia a Procida, Paestum, Salerno, sopku Vezuv, Sorrento.
Región Emilia-Romagna
Hlavné mesto: Bologna
Aj región Emilia-Romagna sme mali tú česť navštíviť. Konkrétne červenú Bolognu a Modenu. Na oboch mestách bolo vidieť, že táto oblasť je bohatá (štvrtá najbohatšia v Taliansku v prepočte HDP na obyvateľa). Je to vďaka automobilovému priemyslu – Lamborghini, Ferrari a v minulosti aj Maserati sa vyrábali v tomto regióne. Nie je to však všetko iba o autách.
Aj keď mne ako absolútnemu automobilovému analfabetovi padla sánka v Modene, keď sme navštívili rodný dom Enza Ferrariho a múzeum jeho značky. Keď sme hľadali mesto na krátky výlet z Bologne, nevedeli sme si vybrať – Parma, Modena, Ferrara, Ravena či Rimini. Všetko krásne a všetko blízko. Nehovoriac o tom, že v každom z nich je množstvo čarovnej architektúry, ale nakoniec sme si vybrali Modenu a boli sme spokojní.
Emilia-Romagna je veľmi kultúrny región, veď v Bologni nájdete najstaršiu univerzitu na svete. Navyše na správnej adrese sú tu aj milovníci skvelého jedla – parmská šunka, tortellini či syr parmigiano-reggiano vznikli práve v tomto regióne. Veľkou výhodou je, že hoci je tu krásne, ľudí je tu menej ako v Toskánsku (aj keď na môj vkus ich bolo v Bologni až príliš).
Ktoré miesta navštíviť:
Bologna, Rimini, Ferrara, Modena, Piacenza, Ravenna, Parma.
Región Furlansko-Júlske Benátky/Friuli-Venezia Giulia
Hlavné mesto: Terst
Ako napovedá názov, tak Frulansko-Júlske Benátky naozaj susedia s týmto známym talianskym mestom a okrem toho ležia na hranici s Rakúskom a Slovinskom. Ako už býva zvykom, tak tieto hraničné regióny majú zaujímavú históriu a táto oblasť nie je výnimkou. Multikultúra, autonómia a aj vlastný jazyk, ktorý sa len trochu podobá na Taliančinu, sú výsledkom polohy regiónu Friuli-Venezia Giulia.
Aj napriek tomu, že Furlansko-Júlske Benátky patria k najmenším regiónom v Taliansku, majú pobrežie aj hory – v lete na pláž a v zime na lyže. Alpy v tejto časti sú super nielen na turistiku, ale aj na horský bicykel či lezenie. Ak by sme chceli zabaliť tento región do štvorslovného “rarka” bolo by to – kopce, jazerá, lesy a pláže.
Okrem toho sú tu aj pekné hrady a paláce, jeden z tých top je v hlavnom meste Terst. Celkom sympatickým prekvapením je, že aj keď sú Benátky na skok, sem už veľa turistov z nich nezamieri. Takže preľudnenosti sa obávať nemusíte. Naopak, môžete sa tešiť na skvelé víno, ktoré sa síce veľmi nevyváža, ale o to chutí lepšie.
Ktoré miesta navštíviť:
Terst, Pordenone, Udine, Gorizia, Lignano, Palmanova, Monte Zoncolan, Tarvisio.
Región Lazio
Hlavné mesto: Rím
Lazio Rím je taliansky futbalový klub a ja som vždy rozmýšľal, či to “Lazio” je niečo také ako Tatran Bytčica, Telovýchodná jednota Oravská Lesná alebo Sokol Brezovička. Konečne však viem, že Lazio je región v Taliansku, ktorého hlavným mestom je hlavné mesto Talianska (Rím). Tak.
Ale Lazio nie je iba o Ríme. Tento prevažne hornatý región je plný kopcov, turisticky príjemných vrchov, pieskových pláží, jazier a stredovekých miest. Ak vám ostane čas, choďte sa pozrieť k jazerám Bracciano či Albano, ktoré sú pri malých roztomilých dedinkách. Keď navštívite Rím počas leta a máte pocit, že sa roztápate ako zmrzlina, odbehnite si na pláž (Sperlonga) alebo sa schlaďte v tieni hôr. V prípade, že vám turisti lezú na nervy, urobte si výlet na vidiek a navštívte niektorú z historických dediniek – Tivoli či Viterbo.
Ktoré miesta navštíviť:
Rím, Tivoli, Viterbo, Sperlonga, Ostia Antica, Civita di Bagnoregio, Cervara di Roma.
Región Ligúria
Hlavné mesto: Janov
Ligúria je ten hadík, ktorý sa vlní na severozápade Talianska pozdĺž Ligúrskeho mora. Takmer polovica hraníc tohto regiónu je pri vode, takže môžete tipovať, čo sa tu dá robiť najlepšie. Presne tak, kúpať. A aj keď vám meno “Ligúria” nič nehovorí, každý cestovateľ už počul o rozkošnom farebnom mestečku Cinque Terre, ktoré nájdete okrem tejto oblasti a aj na fotke nižšie.
Ligúria však nie je iba o tomto fotogenickom mestečku, dnes aj v minulosti bol tento región dôležitým centrom prístavov, veď z hlavného mesta Ligúrie, Janova, pochádza Kryštof Kolumbus. Aj dnes v ligurských prístavoch kotví množstvo zaoceánskych lodí, ktoré sem priviezli ľudí vychutnať si toto členité, skalnaté a hlavne pekné pobrežie.
Prezývku Talianska riviéra dostala Ligúria zaslúžene. Ktovie, či aj tento názov priťahuje boháčov a celebrity, aby si v tomto regióne kupovali svoje letné sídla. Ak v Portofino stretnete nejakú hollywoodsku hviezdu, napríklad Rihannu či Kylie Minogue, nebuďte prekvapený, majú to tu rady a vy si Ligúriu zamilujete tiež.
Ktoré miesta navštíviť:
Cinque Terre, Portofino, Janov, Portovenere, Ventimiglia, La Spezia, Sanremo.
Región Lombardsko/Lombardia
Hlavné mesto: Miláno
Zoznámte sa s najbohatším a zároveň najľudnatejším talianskym regiónom. Taká je Lombardia, región, ktorého hlavným mestom je Miláno. To je ekonomickým (aj módnym) centrom celého Talianska. A aby toho nebolo málo, tak Lombardsko má na svojom území talianske Alpy aj Apeniny a zrejme najkrajšie jazerá celého Talianska. Takže áno, naozaj to je najbohatší región.
Miláno nie je len o peniazoch a módnom oblečení, ale aj o kultúre a umení – čaká tu na vás jeden z najznámejších operných domov – La Scala. Ďalšími mestami, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Bergamo či Brescia. Povinnou zástavkou pre milovníkov prírody sú jazerá Como, Maggiore a Garda. A keby ste náhodou mali Talianov plné zuby, do Švajčiarska dohodíte aj surovou špagetou.
Ktoré miesta navštíviť:
Miláno, Bergamo, jazerá Como, Maggiore a Garda, Brescia, Sirmione, Pavia, Cremona, Mantua.
Región Marky/Marche
Hlavné mesto: Ancona
Hoci už od roku 2002 sa v Nemecku platí Eurom, ich staršie platidlo, Marky, sú stále známejšie ako tento rovnomenný taliansky región. Či je to smola, ťažko povedať, pretože táto kopcovitá oblasť tak stále ponúka dostatok súkromia aj v historických mestečkách, aj na pobreží plnom pláží, ale aj na horách. Marky sú síce v tieni Toskánska a zrejme ho nikdy nepredbehnú, ale ak chcete menej mainstreamovú destináciu ako Toskánsko, práve ste ju našli.
V minulosti chudobný, dnes vďaka nábytkárstvu a textilnému priemyslu prosperujúci región nie je turisticky nedotknutý. Môže za to aj dlhé pobrežie pri Jadranskom mori, ktoré je atraktívne, ale keby ste sa niekoho spýtali, či pôjde radšej na Síciliu alebo navštívi Marky, odpoveď je jasná. Preto, ak hľadáte menej turistov (nájdete tu hlavne Taliano a Angličanov), pekné pláže, možnosti na turistiku a zároveň nechcete platiť majland, Marky vám to dajú. Navyše z hlavného mesta Ancona sa loďou ľahko dostanete do Chorvátska či Grécka.
Ktoré miesta navštíviť:
Ancona, Urbino, Fano, Pesaro, Ascoli Piceno, Cingoli.
Región Molise
Hlavné mesto: Campobasso
Druhý najmenší a zároveň najmladší taliansky región. To je Molise, ktoré sa od Abrúzz oddelilo v roku 1963. Síce býva zvykom, že tí najmladší a najmenší bývajú šikanovaní, ale Molise je skôr opomenuté. Turistický ruch v tejto kopcovitej oblasti nie je takmer vôbec rozvinutý aj napriek tomu, že je tu kúsok pobrežia pri Jadranskom mori.
A práve to je výhoda pre tých, ktorí majú radi objavovanie turistami takmer nedotknutých častí Talianska a že takých je dnes už málo. Kúzelný vidiek, malé mestečká, žiadni turisti a super ceny, to tu na vás čaká. V roku 2002 tu bolo silné zemetrasenie a niektoré budovy a pamiatky sú poškodené dodnes, aj to pridáva plusové body pre dobrodruhov, ktorí rozmýšľajú o tomto regióne. Ak neveríte, že v Taliansku existuje pokojné miesto, Molise také je.
Ktoré miesta navštíviť:
Campobasso, Isernia, Agnone, Larino, Termoli.
Región Piemont/Piemonte
Hlavné mesto: Turín
Hoci Piemont lemujú z troch strán Alpy, v skutočnosti je viac rovinatý región ako hornatý. Aj tak si však väčšina ľudí myslí, že je to tu kopec na kopci, zrejme za to môžu zimné olympijské hry v Turíne (2006), ktoré túto myšlienku stále živia. Tento región preslávila hlavne automobilka Fiat, skvelé víno a super jedlo.
Práve tento Piemont sa zaslúžil o to, že svet pozná “slow food”, teda pravý opak fast foodu. A keď k tomu pridáte miestne odrody vína ako Barolo, Barbaresco, Nebbiolo či Barbera, každý “foodie” tu bude chrochtať blahom. Ale to nie je všetko, Piemont sa postaral o to, že môžete priberať z Nutelly. Túto čokoládovo-orieškovú nátierku vyrobili práve tu pod názvom gianduia.
Keby ste mali pocit, že priberáte, môžete si tu zalyžovať, aj keď nie ste olympionik. A okrem toho robiť množstvo iných športov. V tomto regióne si príde na svoje každý, okrem športovcov sú to milovníci historických miest, okázalého baroka (Savoyovci tu zanechali silnú stopu), peknej prírody (jedno z najkrajších talianskych jazier Maggiore), ale aj všetci gurmáni a foodies. Piemont je dôkaz, že aj to, čo je pre všetkých, nemusí byť nudné.
Ktoré mesta navštíviť:
Turín, Barolo (milovníci vína sa zamilujú ešte viac), Stresa, Verbania (a jazero Maggiore), Alba, Asti.
Región Sardínia/Sardegna
Hlavné mesto: Cagliari
Sardínia je ďalším z piatich nezávislých regiónov a jedným z približne 350 ostrovov Talianska. Po Sicílii je to druhý najväčší ostrov v Stredozemnom mori a od pobrežia svojej materskej čižmy je vzdialený až 300 km. Je to sused francúzskej Korziky, na ktorú môžete pri lepšom tréningu aj preplávať, pri slabšej kondícii to dáte loďkou.
Slnečná Sardínia je známa hlavne vďaka svojim plážiam, hlavne tie oblasti Costa Smeralda sú žiadané až tak, že si tu postavili zopár viliek aj celebrity. S tým súvisia plné pláže a vyššie ceny, ale ak sa sem vydáte mimo hlavnej turistickej sezóny (mimo júl, august), pláže sú tiché a príjemné. Ak vám návšteva Sardegne vyjde na vrchol sezóny, pri pobreží je veľa menších ostrovov, kde sú pláže rovnako pekné a turistom sa na ne nechce alebo o nich nevedia.
Sardínia, konkrétne Alghero, je najslnečnejším miestom zo všetkých stredomorských ostrovov. Ročne tu svieti slnko 2606 hodín, to znamená, že za rok sa do slnečného rána zobudíte 222-krát a pri jasnej oblohe zaspávate 218-krát. Sardínčania o sebe hovoria, že nie sú Taliani a obyvatelia Alghera zase, že nie sú Sardínčania. Je to tu veselé. Okrem pláží tu je pekná príroda, preháňajú sa tu divé kone, malé mestečká čupia na upätí kopcov a nájdete tu kopec histórie zapísanej v UNESCO. Tak trochu raj, tak trochu netaliansky.
Ktoré miesta navštíviť:
Alghero, Cagliari, Olbia, Sassari, Maddalena Archipelago, Stintino, Costa Smeralda, Nuoro.
Región Sicília
Hlavné mesto: Palermo
Sicília vyzerá na mape ako šišatá futbalová lopta, ktorú sa talianska čižma chystá čochvíľa odkopnúť. Ale bude mať čo robiť, pretože tento ostrov je najväčší v celom Taliansku a zároveň v Stredozemnom mori. Keď sa tu postavíte na pobrežie, uvidíte Kalábriu. Sicília je ďalším nezávislým regiónom a zároveň kolískou Cosa Nostry (fanúšikovia Krstného otca si istotne pamätajú mladého Al Pacina, ako sa tu skrýval).
Aj samotní Taliani, čo je veľké prekvapenie, vám potvrdia, že Sicília je viac talianskejšia ako ktorýkoľvek iný región. Aj v dobrom, aj v zlom, podobne ako manželský sľub. Aj preto je zaujímavosťou, že sa tu mieša viacero kultúr, hlavne tá grécka a arabská. Miestni majú vlastný dialekt, ktorý je mixom gréčtiny a taliančiny. Práve Gréci tu po sebe zanechali majestátne chrámy a poriadny kus architektúry (Syrakúzy, Agrigento).
Sicíliu volajú aj ostrovom slnka a pláže s krištáľovou vodou tu lákajú Talianov aj turistov. Ďalšími veľkými lákadlami sú Etna (najvyššia činná sopka v Európe), skvelé jedlo (môžete tipovať, odkiaľ sú cannoli), malé mestečká ako Trapani, do ktorého sa Zuzana zamilovala, alebo Taormina. Navyše po Sicílii sa dá super cestovať, aj keď máte obmedzený rozpočet. A pikoška na záver – tento ostrov si zamiloval Archimedes.
Ktoré miesta navštíviť:
Palermo, Syrakúzy, Agrigento, Trapani, Taormino, Modica, Ragusa, Catania.
Región Tridentsko-Horná Adiža/Trentino-Alto Adige
Hlavné mesto: Trident
Tridentsko-Horná Adiža nie je práve najjednoduchší názov, aj preto niektorí volajú tento región Južné Tirolsko. Mysleli ste si, že Tirolsko je v Rakúsku? Nuž áno, tento región v minulosti patril Rakúsko-Uhorsku, no v roku 1919 po anexii patrí už Taliansku. Aj preto tu na mnohých miestach počujete miešať sa taliančinu s nemčinou a ráz tejto oblasti je viac rakúsky ako taliansky.
Hlavným lákadlom tohto regiónu sú Dolomity a Alpy, takže áno – najviac sa tu lyžuje, turistikuje, a keď chcete oddychovať, určite vám miestni odporúčia prechádzku okolo jazera Garda a ochutnávku ich vína. Ak chcete vidieť netalianské Taliansko a precvičiť si nemčinu, Tridentsko-Horná Adiža/Južné Tirolsko je ideálne. A nielen v zime, v lete ju tu ešte menej turistov a ak máte radi pokoj, prídete si na svoje.
Ktoré miesta navštíviť:
Trident, Bolzano, Nago-Torbole (kúpeľné mesto pri jazeru Garda), Bressanone, Rovereto, Arco, Merano.
Región Toskánsko/Toscana
Hlavné mesto: Florencia
A sme tu, vlnité svahy Toskánska plné viníc, poetiky a romantiky. Kto by túto predstavu nepoznal + samozrejme mestá Florencia a Siena. Tie už v minulosti bojovali o to, ktoré z nich bude hlavným mestom Toskánska (vyhrala to Florencia) a dnes bojujú o to, ktoré z nich bude označené ako najkrajšie. Pre mňa je to Siena, mám radšej menej prefláklé miesta.
Okrem toho, že Tosánsko je rodiskom talianskej renesancie, aj zopár zaujímavých ľudí tu urobilo svoje prvé kroky – Da Vinci, Galileo, Boticelli či Michelangelo. Príjemným bonusom v tomto regióne sú trattorie, kde okrem vína ochutnajte jedlá ako Panzanella, Crostini Toscani alebo Cacciucco.
Problémom tohto Toskánska je, že nebudete vedieť kam skôr – vychutnať si vidiek, alebo ísť sa pozrieť na šikmú vežu v Pise? Piť víno Chianti (Vino Nobile di Montepulciano, Brunello di Montalcino) v malej dedinke, alebo sa kochať Florenciou? Ísť na pobrežie Tyrrhénskeho mora, alebo sa nechať očariť krásou Sieny? Najlepšie, čo môžete urobiť, je zažiť všetko. Toskánsko je región, v ktorom máte čo spoznávať aj po troch rokoch života tu.
Ktoré miesta vidieť:
Florencia, Pisa, Siena, Arezzo, Montepulciano, Pienza, Livorno, ostrov Elba, San Gimignano, Carrara, Cortona, Montalcino, Lucca.
Región Umbria
Hlavné mesto: Perugia
Umbria je jeden z mála talianskych regiónov, ktoré nemajú pobrežie. V tomto prípade to nie je žiadny hendikep, lebo vyniká v niečom inom – je považovaná za zelené srdce Talianska. Mnohí o nej hovoria, že je to Toskánsko pred pár desaťročiami – veľa kultúry, krásny vidiek a čarovná príroda s tým rozdielom, že tu nie je toľko turistov ako v susednom Laziu či práve Toskánsku a navyše sú tu prijateľnejšie ceny.
Umbria je známa hlavne vďaka svojim viniciam a olivovým hájom, malým mestečkám v kopcoch a bohatou históriou. V tomto všetkom sa podobá na Toskánsko, je však oveľa divokejšia, úprimnejšia a menej známa. Ak okrem spoznávania nových miest milujete čokoládu, potom je Umbria a jej hlavné mesto Perugia, kde sa koná najväčší festival čokolády v Taliansku, správnym miestom pre vás. Prípadne, ak hľadáte únik z ukričaného Ríma, tak je to sem z hlavného mesta bližšie ako do Toskánska.
Ktoré miesta navštíviť:
Perugia, Spello, Orvieto, Assisi, Deruta, Narni, Foligno, jazero Trasimeno, Spoleto, Todi.
Región Benátsko/Veneto
Hlavné mesto: Benátky
Nekoná sa žiadne prekvapenie, hlavným mestom Benátska sú skutočne Benátky. A väčšina z tých 60 miliónov ľudí, ktorí tento región navštívi, to urobí práve kvôli hlavnému mestu. Je to však škoda, pretože tento tretí najbohatší (po Lombardsku a Laziu) región Talianska má čo ponúknuť. A je toho veľa, bolo by jednoduchšie menovať to, čo ponúknuť nemôže. Zrejme jedine pokoj od turistov.
Vo Verone si môžete pozrieť mesto, kde sa odohrával dej Shakespearovho diela Rómeo a Júlia, Benátky si môžete vychutnať, kým ich nezatopí voda, Padova dýcha históriou a ukazuje čarovnú architektúru, počas zimy si zalyžujete v Cortina d’Ampezzo, malebné dedinky čakajú v okolí Trevisa, poprechádzate sa pri veľkom jazere Garda, ochutnáte Prosecco či víno Valpolicella na mieste svojho vzniku alebo sa okúpete v Jadranskom mori. Také je Benátsko.
Ktoré miesta navštíviť:
Benátky, Veronoa, Padova, jazero Garda, Asolo, oblasť Valpolicella, ostrovy Murano, Burano a Torcello.
Označiť niektorý z týchto regiónov za najkrajší by bolo voči zvyšným 19 nefér. Jasné, život nie je fér, ale toto sa naozaj nedá. Každý taliansky región je iný a ten, ktorý je najkrajší pre jedného, druhý nemusí chcieť ani navštíviť. Pre mňa sú najkrajšími regiónmi Kalábria, Apúlia a Ligúria. Vidíte? Ani ja som nedokázal vybrať iba jeden. A čo vy, ktorý je pre vás ten najkrajší? Napíšte nám do komentára a aj to, prečo sa vám páči najviac.
4 komentáre