Zamilovať sa do mesta sa dá. Nám s Tomášom to ukázal švédsky Štokholm, mojej kolegyni a dobrej kamarátke Lucke zase estónsky Tallinn. Prečítajte si jej vyznanie tomuto roztomilému mestu.
“Na úvod svojho osobného vyznania sa dobrovoľne priznávam, že nie som žiadny veľký cestovateľ. Neštítim sa vyhľadávaných turistických atrakcií a päťminútové leňošenie na pláži zvládnem tiež,” začína svoje rozprávanie Lucia.
“Ak sa však spýtate môjho priateľa Michala, zaručene vám povie, že som blázon a skutočne neskutočná plánovačka tých najnáročnejších a v jeho očiach naozaj nezmyselných túr, výstupov či návštev divných miest, ktoré zaručene MUSÍME vidieť. Tak či onak, nebojím sa tvrdiť, že Michal si Tallinn zamiloval rovnako.
Prečo práve Estónsko?
V roku 2015 sme mali možnosť zúčastniť sa na trochu nezvyčajnej výprave a spoznať Pobaltie. Prešli sme sa po krásnych piesočnatých plážach a dunách Litvy, navštívili malebné hrady a zámky Lotyšska a zamilovali sme sa do najčarovnejšieho, najčistejšieho a najpriateľskejšieho štátu Európy (a vôbec nezáleží na tom, koľko som ich už videla) ─ Estónska. Ešte teraz, takmer po roku, ma pri spomienke na tento zážitok príjemne rozbolí brucho podobne ako v pätnástich pri prvom zaručene zaľúbenom bozku.
Hoci nás nesprevádzalo vždy ukážkové letné počasie a hneď prvý deň sme zažili naozaj silný vietor, čarovnému Tallinnu som i tento malý prešľap okamžite odpustila. Tí, čo ma poznajú a dobre vedia, aký veľký osobný problém s vetrom mám, teraz určite od údivu otvorili ústa. Áno, Tallinnu odpustím všetko. Aj škriekajúce čajky priamo v historickom centre.
Bez paniky, v pokoji
Rozpisovať sa o tom, že Tallinn je hlavným mestom Estónska, že leží na brehu Baltského mora a že je asi 80 km južne od fínskych Helsínk (o nich možno v inom článku), pravdepodobne nemá zmysel. Jedno porovnanie si však neodpustím. Toto mesto má približne rovnaký počet obyvateľov ako Bratislava. Napriek tomu ma nechytala panika z preľudnenia, čo sa o našom hlavnom meste povedať nedá. Rovnako som nemala potrebu kŕčovito si držať tašku, aby ma náhodou niekto neokradol. Príjemné veľkomesto, vravela som si.
Bývaj ako olympionik
Kde sa v Tallinne lacno ubytujete, vám pravdepodobne neporadím. Kde však nájdete bývalý hotel olympionikov z roku 1980 Pirita Top Spa Hotel, viem určite. Na prvý pohľad (aspoň ten môj) architektonicky nie veľmi vábna budova, nám na úvod pripravila menšie problémy. Príčinou bola spleť chodieb a schodísk, ktorá spôsobila, že kufor som musela nosiť hore-dole dlhšie, než by som chcela. Nakoniec sa však, samozrejme, ukázalo, že stačilo prepnúť na čítanie s porozumením…
Poloha hotela na brehu Baltského mora a na dohľad historického centra i hlavného tallinnského prístavu sa ukázala strategicky veľmi výhodná a zároveň nám poskytla jedno veľké ponaučenie: UŽ NIKDY NIKAM NEPÔJDEME BEZ STATÍVU. Pretože, ak by sme ho mali, už by ste híkali nad fotografiou očarujúcej večernej panorámy nádherného Tallinnu a nielen nad týmto „pokusom“.
Jedz do prasknutia
Ak k svojim cestovateľským zážitkom radíte i výborné miestne špeciality podobne ako my, poradím vám naozaj spoľahlivo. Pri návšteve Tallinnu (a platí to napríklad aj pre lotyšskú Rigu), prakticky nemá zmysel pokúšať sa najesť inde než vo skvelých samoobslužných bistrách siete Lido. Okrem toho, že sú krásne zariadené, ponúkajú všemožné polievky, mäsité jedlá, prílohy, dezerty, nápoje a všetko, čo si len vaše chuťové poháriky vedia predstaviť. Vyberiete si, čo chcete, a skombinujete tak, ako vám to práve vyhovuje. Samozrejme, nezabudnite ochutnať všadeprítomný šašli(y)k ─ šašlõkk. Poteší sa aj vaša peňaženka, pretože vzhľadom na kvalitu a množstvo sú ceny naozaj prijateľné. V neposlednom rade je dôležité i to, že v porovnaní s reštauráciami s obsluhou ušetríte nemálo času. Práve preto sme sa i my vyhli reštaurácii Olde Hansa na Radničnom námestí (Raekoja plats) propagovanej cestovateľskými webmi. Hoci láka na pravú stredovekú atmosféru, terasa plná hlučných turistov nás spoľahlivo odradila.
Vstúp do histórie
To, že ste dorazili do historického centra Tallinnu (na estónskych mapách označeného ako Vanalinn), zistíte okamžite. Mohutné kamenné hradby s pôvodnou dĺžkou viac ako dva kilometre, ktorých súčasťou bolo až 47 bášt, skutočne neprehliadnete. A hoci dnes už nie sú kompletné a zachovala sa „len“ väčšia polovica vežičiek, všetko, čo sa dalo, Estónci, samozrejme, nádherne zrekonštruovali. Súčasťou hradieb sú romantické drevené ochodze. Po niektorých sa dá prejsť, na iných sú vybudované útulné kaviarne.
Na vstup do starého mesta si môžete vybrať hneď niekoľko pôvodných kamenných brán. Hoci nie je veľké a rýchle spoznávanie vám tak nezaberie viac ako jeden či dva dni, odporúčam zostať dlhšie. Vychutnajte si neopakovateľnú atmosféru, preskúmajte úzke uličky, nazrite do chutných okienok s farebnými okenicami a vykukajte všetky výklady dizajnových obchodíkov.
Ústredným bodom historického centra je už spomínané Radničné námestie so zaujímavou budovou radnice a vraj s najstaršou lekárňou (dom č. 11) v Európe, ktorá stále funguje. Zároveň v nej nájdete malé múzeum farmácie.
V sezóne sa vám takmer nemôže stať, že by ste tu nenatrafili na tradičný trh. Z množstva remeselníckych výrobkov a suvenírov, ktoré dostať aj vo všadeprítomných obchodíkoch, si vyberie každý. Treba však priznať, že s cenami je to o niečo horšie.
Radničné námestie je skvelým orientačným bodom a rýchlo sa z neho dostanete k ostatným najznámejším tallinnským zaujímavostiam. Spomenúť môžem napríklad Kostol sv. Olafa (nie, nemyslím toho snehuliaka z rozprávky), ktorý bol v 16. a 17. storočí najvyššou stavbou Európy. Ak si trúfnete, môžete po naozaj úzkych schodoch vyšliapať až na vyhliadkovú plošinu.
Neprehliadnuteľný je aj pravoslávny Chrám sv. Alexandra Nevského týčiaci sa na kopci Toompea. Hoci nie som milovníčka kostolov ani ako určitého spôsobu umenia či kusu histórie, tento chrám mi doslova vyrazil dych. Prvýkrát sa mi ako ateistke (tolerantnej) chcelo od dojatia plakať. Prečo, to neviem. Ale ešte aj teraz pri spomienke na to, ako tam stojím, dýcham sladkú vôňu stoviek horiacich sviečok a hľadím na modliace sa ženy s hlavami zahalenými do farebných šatiek, sa mi slzy tisnú do očí.
Hneď oproti tejto oslnivej kráse môžete vidieť budovu estónskeho parlamentu. Práve táto časť starého mesta skrýva najúžasnejšie uličky, nádherné hradné ochodze a neskutočné panoramatické výhľady.
A hoci Tallinn ponúka aj niekoľko múzeí, na ne nám už čas, žiaľ, nezostal. Tak možno (určite) nabudúce…”
Mohlo by sa vám hodiť:
- Tých, ktorí by chceli ochutnať miestny alkohol, upozorňujem, že v celom Estónsku vám ho rovnako ako pivo predajú len do 22. hodiny (platí v obchodoch, nie v reštauráciách a baroch).
- Neovládate angličtinu? Nevadí. Využite nemčinu či celkom bežnú ruštinu.
- Ak už navštívite Tallinn, neváhajte a skočte si trajektom do fínskej metropoly Helsinki. Osemdesiat kilometrov ubehne ako voda (necelé dve hodiny) a vy budete môcť v rukách hrdo zvierať magnetku z ďalšieho nádherného európskeho veľkomesta.