Keď som si vyberal miesto pre svoje Erasmus, mal som na výber z Grécka, Portugalska a Estónska. Išiel som v zimnom semestri a síce v tropických horúčavách bohujem-kristujem, chcel som niečo teplejšie. Niečo, kde sa bude dať kúpať aj v októbri. Moja voľba v tomto prípade nebola hip-hopová tvorba, ale Portugalsko. Grécko bolo až na druhom mieste, ale keďže štúdijné oddelenie bralo ohľad na moje biedne známky iba za prvý semester magisterského stupňa, ostala mi krajina pre odpadlíkov. Tá na Peloponézskom polostrove.
Za pol roka v Hellase som si k tejto krásnej krajine vytvoril silný citový vzťah. Nedá sa povedať, že by som sa zamiloval, ale určite sa sem bude veľmi rád vracať. Tu je 5 dôvodov, prečo by ste sa mali do Grécka ísť aspoň raz pozrieť. A prípadne sa aj zamilovať, také ťažké to zase nie je.
1. Grécke ostrovy
V Grécku je je od 1200 do 6000 ostrovov. Prečo takýto šialený rozptyl? Nie je to kvôli tomu, že by boli Gréci leniví ich spočítať, je to kvôli definícii toho, čo ostrov ešte je a čo už nie je – takže o tom rozhoduje rozloha. No a z tohto množstva som žiaľ mal šťastie len na jeden – Zakynthos, ale tu som slintal. Naozaj.
Okrem Navagio Beach sú na Zakynthose Modré jaskyne. Prečo “modré”? Asi pre toto:
A Zakynthos zďaleka nie je ostrov, pri ktorom by ste mali skončiť. Medzi tie najznámejšie a úplne právom patria romantické Santorini, farebný Mykonos, ale aj tie najväčšie dovolenkové klišé ako Rhodos, Kréta či Kos sú super. Ak by ste však hľadali niečo menej známe, tu máte zopár mojich tipov z môjho tajného zoznamu: Sifnos, Folegandros, Astypalaia či Symi.
2. Grécka kuchyňa
Prvé jedlo, s ktorým som prišiel do styku v Grécku bola gyros pita. Za 1,70 € niekde na hlavnom námestí v Patrase, kde som mal univerzitu. Neskúsený, nesmelý, neznalý pomerov som sa najedol z gyrosu v nejakom lokálnom fastfoode. A chutil božsky, či skôr Diovsky?
A tak to pokračovalo so všetkým, čo som kde ochutnal. Grécke stolovanie a kuchyňa ma úplne odrovnali – vždy čistý obrus na stole, vždy džbán s vodou, vždy geniálny olivový olej, vždy čerstvý chlieb. Jednoducho to Gréci vedia robiť. A čo mi najviac chutilo? Určite skúste moussaku, souvlaki, grécky šalát, ale mňa najviac dostalo stifado. To je moja srdcovka. A keby ste chceli, tu nájdete recept na stifado.
Veľkou výhodou je, že super jedlo dostanete nielen vo vychytenej taverne, ale aj v poslednej taverničke na konci zapadnutej dediny. Fakticky. Síce tam budete mať problém objednať si víno, ak nepoznáte slovo “krasy”, ale tá atmosféra vás dostane. Ešte jedna rada – “kokyno krasy” je červené víno a “lefko krasy” je biele. A rosé je rosé, to je ízy.
Ešte k alkoholu – síce nie som veľký milovník aromatických nápojov, no anízové Ouzo s trochou vody a ľadom je naozaj dobré. Okrem toho by ste mali skúsiť rakomelo – zohriata rakija s trochou medu, najčastejšie podávaná v roztomilých medených džbánikoch.
Tip na dezert: Máte chuť na niečo sladké? Zabudnite na baklavu, v tom teple potrebujete niečo ľahké. Dajte si grécky jogurt s medom a orechmi. Šielene jednoduché a ešte šialenejšie dobré.
3. V Grécku nájdete neuveriteľný kus histórie
Kolíska európskej civilizácie. Niekedy sa tak prezývajú iba Atény, inokedy celé Grécko. Každopádne je jasné, že poriadny tu bude na vás čakať poriadny kus histórie. Ja síce nie som veľmi na múzeá, bol som tu tuším iba v jednom v Olympii, no chodiť medzi obrovskými kamennými piliermi je skvelé.
Síce som si robil srandu, vždy keď sme prišli pred nejakú super starú pamiatku: “Zase ďalšie kamene?” Ale v skutočnosti ma to fascinovalo. Ktoré mestá by som odporučil? Mám veľkú výhodu, že som to videl mimo turistickej sezóny, a tak tam bolo minimum ľudí. No určite si pozrite Atény, ktoré som navštívil ako posledné. Prísť vo februári na Olympijský štadión pre 45-tisíc divákov a byť tam sám, je nezabudnuteľné.
A čo ďalej? Veľkú atmoféru mali aj Delfy, kde je jedna z najdôležitejších a aj najkrajších veštiarní v celom Grécku. Síce vám tu už nič nevyveštia, ale aj tak budete len neveriacky krútiť hlavou. Mne sa veľmi páčilo aj v roztomilej Parge, v Ioannine s ostrovom uprostred jazera a určite odporúčam vidieť Olympiu.
4. Životný štýl
No jo, Gréci sú leniví, nechce sa im robiť a doviedli Európsku zónu do veľkých problémov. Áno, keď vodič aténskeho metra dostával príplatky za to, že prišiel načas do práce, asi na tom niečo pravdy bude. Ale musíte sa na to pozerať z iného uhla pohľadu – nejdete tu robiť ministra financií, ale užívať si život.
A práve na to je Grécko ako stvorené. Prvé dve grécky frázy, ktoré som sa naučil boli “xalara” a “syga, syga”. Čo to znamená? Xalara je niečo ako pohodička, nič sa nedeje a syga, syga je “pomaly, pomaly” a presne to charakterizuje Grékov – majú radi život a vedia si ho užívať. A poobednú siestu si zamilujete.
S Grékom by ste nechceli asi spolupracovať, pretože si poobednú kávu či máte dokáže vychutnávať aj tri hodiny a osladí si ju 6 šulanými cigaretami, ale keď sa na nich pozriete a vidíte, ako si to užívajú a nikam sa neponáhľajú, chcete tak žiť aj vy. Jednoducho, ak sem idete na výlet či dovolenku, grécky životný štýl si zamilujete.
5. Meteora
Chuťovka nakoniec. Meteora si zaslúži samostatnú kategóriu, pretože je to naozaj magické miesto. My sme sem prišli zároveň s východom slnka, pár hodín predtým, ako sem autobusy začali zvážať nemeckých a britských dôchodcov. Ak chcete Meteoru cítiť, príďte sem mimo sezóny a skoro ráno.
Sranda je, že návšteva samotných monasterov bola pre mňa nuda. Teda bolo to fajn, no oproti sedeniu na skale, absolútnemu tichu a neuveriteľnému genius loci to bolo nič. Toto miesto sa mi zarylo poriadne hlboko pod kožu. Prečítajte si viac o Meteore viac v mojom samostatnom článku. Ja sa idem pozerať v ústrety krajším zajtrajškom, teda ďalšej návšteve Grécka. Čau!
Páči sa vám náš cestovateľský blog? Podporte nás na Facebooku.
6 komentárov
Začínam uvažovať o dovolenke v Grécku
Neuvažujte, choďte. 🙂
Ja keď som sa dozvedel, že miesto Portugalska budem v Grécku, bol som trochu sklamaný. Ale po tom polroku som si povedal, že lepšie miesto na ničnerobenie, oddych a príležitostné štúdium som si nemohol vybrať.