Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
10 mýtov o lietaní, ktorých sa nemusíte báť - travelissimo.sk

travelissimo.sk

10 mýtov o lietaní, ktorých sa nemusíte báť

lietadlo wizzair letisko budapešť

Báť sa lietania je iracionálne. Väčšie nebezpečenstvo vám hrozí v aute, vo vlaku, na trojkolke, ale aj na švihadle. Lietanie je bezkonkurenčne najbezpečnejší spôsob dopravy. Lenže ľudia sú iracionálni, rozhodujú sa na základe emócií. Vy, ja, Zuzana a aj Brad Pitt. Niektorí ľudia sa boja lietať aj kvôli mýtom. Mýtom, ktoré nie sú pravdivé. Tu je 10 najčastejších.

1. Silikónové prsia môžu vybuchnúť

Kde sa vzal, tu sa vzal mýtus o tom, že silikónové prsia vám pri zmene tlaku môžu vybuchnúť. A to sa pri lietaní stáva. Zmena tlaku, nie vybuchujúce prsia. Silikónový implantát je taký stabilný, že nielen nevybuchnú, ale dokonca sa ani nezväčšia. Nič. Jednoducho – ak máte silikónové prsia, môžete sa pokojne stať kozmonautkou, nič sa nestane.

letisko budapešt wizzair lietadlo
Máte silikónové prsia a tento pohľad pred sebou? Pokojne nastúpte

2. Toaleta vás pri splachovaní vcucne

Mýtom o tom, že pani ostala pri splachovaní sedieť a tlak ju prisal k toalete až tak, že ju museli vyslobodiť po prístaní, sa zaoberala aj BBC a aj Bořiči Mýtov (1. séria, 5. epizóda). Je to pravda? Museli by ste mať veľmi veľký a s najväčšou pravdepodobnosťou gumený zadok, aby ste dokázali misu vákuovo uzatvoriť. Je takmer nulová šanca, že sa to stane. Síce som nikdy nebol dobrý v matematike, ale “takmer nulová” je viac ako “nulová”, aj preto sa pri splachovaní radšej postavte.

3. Mobilné telefóny robia chaos

Čo urobí letuška ako prvé po tom, čo vás upozorní na to, že by ste mali mať vaše elektronické zariadenia vypnuté? Začne sa hrať so zapnutým mobilom. Asi takto nejako, množstvo výskumov a aj moji milovaní Bořiči Mýtov (4. séria, 6. epizóda) dokázali, že zapnutý telefón nemá žiaden vplyv na zariadenie v pilotnej kabínke.

4. Môžu sa otvoriť dvere počas letu

Aj ja som veľakrát rozmýšľal, či náhodou opitá letuška alebo vášnivý parašutista nemôže omylom otvoriť dvere počas letu. Je to však fyzicky nemožné, pretože rozdiel medzi vonkajším tlakom a tým v kabíne je veľmi výrazný. Niečo podobné, ako sa nedajú otvoriť dvere na aute, ktoré spadlo do jazera. Otvoríte ich až vtedy, keď je plné vody a tlak je vyrovnaný.

 

lietadlo wizzair letisko budapešť
Dvere na lietadle sa počas letu naozaj nedajú otvoriť. Môže za to tlak

5. Pilot je na palube zbytočný

Zlé jazyky tvrdia, že piloti si chodia do lietadla iba pospať a zobrať si za výplatu, že o všetko sa postará autopilot. Áno, autopilot je dôležitý a počas bezproblémového letu ho aj väčšina pilotov využíva, no pristávanie a vzlietanie je čisto v réžii pilotov. Keď sme pri tom, v Bořičoch Mýtov skúšali, či úplný amatér dokáže pristáť s lietadlom podľa inštrukcií na diaľku. Ako to dopadlo? 5. séria, 25. epizóda.

6. Kyslíková maska nefunguje tak ako hovoria vo Fight Clube

– Víte, proč do letadel dávají kyslíkové masky?
– Aby se dalo dýchat.
– Kyslík vás nadopuje. V katastrofické situaci začnete v panice mohutně dýchat. Náhle pocítíte euforii a odevzdanost. Smiřujete se s osudem.

Nie, kyslíkové masky sa vysunú vždy, keď lietadlo príde o tlak v kabíne. Čo sa stáva pomerne často a nebude nasledovať žiadna havária. Ak ste vyššie ako 9000 metrov, masky slúžia na to, aby ste dýchali normálne, kým pilot neklesne na úroveň približne 3000 metrov. Síce budete nadopovaní, ale môže za to skôr adrenalín a nie kyslík.

7. Keď do lietadla udrie blesk, spadne

Minule som čítal status na Facebooku, že “už sme mali byť v Londýne hodinu a do nášho lietadla 4-krát udrel blesk”. Ako keby mal autor väčšie starosti s meškaním ako bleskom. A tak som sa začal zaujímať, čo sa stane s lietadlom, do ktorého udrie blesk. Nič, čo by vás ohrozilo. Lietadlo, ktoré zasiahol blesk, nespadlo už od roku 1967. Radšej si pozrite video, ako to vyzerá. Síce desivo, ale bezpečne.

https://www.youtube.com/watch?v=Ff1VMJSTcRM

8. V lietadle sa opijete rýchlejšie

Nie ste jediný, kto si to myslel. Zaoberali sa tým aj vedci a tí prišli na to, že je to blbosť. Navyše, opica z lietadla môže byť horšia – lietanie (aj alkohol) vás dehydratujú, takže bude silnejšia. Ak sa chcete opiť rýchlejšie, lejte si vodku do oka. Napríklad.

9. Vzduch v lietadle je plný baktérií

Bojíte sa, že v lietadle ochoriete kvôli vzduchu plnému baktérií? Väčšia šanca je, že to bude kvôli niečomu, čoho sa dotknete – kľučka, operadlo, magazín. Pretože vzduch v lietadle je dôkladne filtrovaný. Takže najväčším strašiakom v lietadle je všetko okrem vzduchu – preto je antibakteriálny gél super pomocníkom v lietadle.

10. Obsah záchodov sa vypúšťa do vzduchu

Síce máte pocit, že svet je plný sračiek, ale nie je to kvôli tomu, že by lietadlá vypúšťali obsah záchodov do vzduchu. Lietadlá nie sú vlaky, ktoré si to môžu dovoliť. Pilot nedokáže jedným tlačítkom vypustiť obsah záchoda do vzduchu. Tie sa vyprázdnia až po pristatí. Takže ak máte podozrenie, že ste boli zasiahnutý, s najväčšou pravdepodobnosťou to bol vták.

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

1 comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *