Warning: Declaration of W3TC\DbCache_Wpdb::prepare($query, $args) should be compatible with wpdb::prepare($query, ...$args) in /data/a/6/a61a4c52-6875-4c26-9d14-071c6b565a34/travelissimo.sk/web/wp-content/plugins/w3-total-cache/DbCache_Wpdb.php on line 8
10 miest v Európe, ktoré sa oplatí navštíviť - travelissimo.sk

travelissimo.sk

10 miest v Európe, ktoré sa oplatí navštíviť

V novom roku sa zvykne väčšinou bilancovať. Ale to znamená, že sa musíte pozerať dozadu, do minulosti, a s tým je spojené, že vám sekne v krku. Načo riskovať? Ja sa radšej pozrieť priamo do budúcnosti a napíšem si zoznam 10 miest, ktoré by som chcel navštíviť. A dám vám dosť dôvodov na to, aby ste ich chceli navštíviť aj vy. Tu sú.

10. Salzburg

Mesto s rozprávkovým menom Soľnohrad nemôže byť škaredé. A ani nie je, veď človek s tak vycibreným vkusom ako Mozart by sa len sotva narodil do niečoho nepekného. Tí, ktorí držia štíhlu líniu, sa nemusia obávať útokov sladkých Mozartových gúľ, pretože to budete mať kde vychodiť – výstup na najväčší zachovaný hrad v Európe, staré mesto lemované meštianskymi domami či palác Mirabell. A skvelé ohlasy na vianočné trhy. Máte chuť na rakúsky punč? Dajte prednosť Salzburgu pred Viedňou.

Salzburg v noci (zdroj: pixabay.com)
Salzburg v noci (zdroj: pixabay.com)

9. Český Krumlov

Český Krumlov je ako malá Praha, ale s väčším srdcom. Historické centrum nájdete na ostrove a predsa všetko, čo nájdete na ostrove, je tajomnejšie a vzácnejšie – mušľa, poklad, vrak lode a logicky aj Český Krumlov. V Európe ešte nie úplne prevarené mesto. Ale Ázijcov je tu naozaj požehnane, napadá mi parafráza citátu Bohumil Stejskala o “cihelne”, ale nejdem pokúšať Boha cestovania, ktorý by mi mohol zatvoriť brány tohto mesta. Krumlov je ideálne navštíviť začiatkom jari, veď to poznáte – vtedy ešte neúradujú mravci.

Český Krumlov v noci (zdroj: pixabay.com)
Český Krumlov v noci (zdroj: pixabay.com)

8. Odense

Predstavte si mix rozprávkového mesta z knižky Hansa Christiana Andersena a domov z Legolandu. Tak presne takéto niečo dostanete v Odense. Prívetivé, malé, farebné, dánske mestečko plné atmosféry. A toho Andersena nespomínam náhodou, narodil sa tu. Náhody predsa neexistujú. A čím viac fotiek Odense vidím, tým viac mi pripomína mestečko Pontypandy, v ktorom úradoval Požiarnik Sam.

Odense pripomína Pontypandy
Odense pripomína Pontypandy (zdroj: flickr.com/Nigel Swales)

7. Tallinn

Prídem do Tallinnu, sadnem na prvý autobus a celý deň sa budem voziť. Vybavené, MHD zadarmo treba využiť. Ale nie, Tallinn a celkovo Estónsko ma fascinuje kvôli tomu, ako sa má správne viesť štát. Aj preto chcem vidieť ich hlavné mesto, ktoré je len tak mimochodom naozaj pekné. Ale nehovorte to hlavne ľuďom z marketingu, pretože na ich hlavnom námestí by určite natočili vianočnú reklamu pre mobilného operátora a potom by som to tu veľmi rýchlo znenávidel.

Talinn a jeho námestie ideálne na vianočné reklamy (zdroj: pixabay.com)
Talinn a jeho námestie ideálne na vianočné reklamy (zdroj: pixabay.com)

6. Bukurešť

Hej, hej, Rumunsko je ten štát, kde jazdia iba staré Dacie, po nociach tu pije krv Drakula a všetci sú pastieri. Keď som videl Bukurešť v seriáli Top Gear, viac som slintal nad mestom ako nad autami (a to tam jazdili na Ferrari a Aston Martine). Obrovský parlament, ktorý by sa viac hodil do strategickej hry ako do Rumunska, Víťazný obluk, ktorý museli ukradnúť z Paríža či celkovú atmosféru mesta, povedal som si: “Tam pôjdeš.” A teraz vám píšem, prečo nie práve v roku 2016?

Víťazný oblúk v Bukurešti (zdroj: pixabay.com)
Víťazný oblúk v Bukurešti (zdroj: pixabay.com)

5. Tirana

Albánsko je v očiach mnohých ešte stále zakázaná krajina, jasné, nájdu sa tu “no go” zóny, kde si mafia v pokoji pestuje svoju marihuanu, no Tirana sem nepatrí. A to treba využiť, pretože je to mesto úžasných kontrastov. Nájdete tu ošarpané domy, ale aj mauzóleum pre kráľovskú rodinu za desiatky miliónov dolárov, ktoré si nechal postaviť Enver Hodža. To je ten diktátor, čo dostal Albánsko do totálnej izolácie a vybudoval po celej krajine vojenské bunkre. Aj preto je Tirana obrovské lákadlo – stále je nepoznaná.

Tirana je mesto plné kontrastov (zdroj: pixabay.com)
Tirana je mesto plné kontrastov (zdroj: pixabay.com)

4. Utrecht

Tour de France 2015 štartovalo v holandskom Utrechte, a keď som odtiaľ videl zábery a fotky, zamiloval som sa. Nie do Sagana ani Contadora, ale do mesta. Je mi jedno, či tu vedia piecť také dobré marihuanové koláčiky ako v Amsterdame, je mi jedno, že tu majú menej galérií a múzeí ako v hlavnom meste Holandska, jednoducho sem musím ísť. Utrecht je dôkaz, že láska na prvý pohľad nie je iba mýtus.

Utrecht trochu pripomína Amsterdam, s tým rozdielom, že je krajší (zdroj: flickr.com/SanShoot)
Utrecht trochu pripomína Amsterdam, s tým rozdielom, že je krajší (zdroj: flickr.com/SanShoot)

3. Skopje

Štatistika je nuda a ani mi veľmi nejde, preto nejdem hovoriť, koľkí z vás nadávali, keď sa dozvedeli, že Wizzair bude z Bratislavy lietať aj do Skopje. Ja som bol najprv neutrálnejší ako Švajčiarsko, no keď som naštartoval internety a pozrel si nejaké fotky, moje srdce začalo tancovať makarénu. Hlavné mesto Macedónska je podobné ako Bukurešť – tiež je tu Víťazný oblúk (koľko ich tí Francúzi mali, že im ukradli dva a ani jeden im nechýba?) a majestátna budova, tu však v nej sídli Archeologické múzeum.

Do Skopje priletíte aj z Bratislavy (zdroj: pixabay.com)
Do Skopje priletíte aj z Bratislavy (zdroj: pixabay.com)

2. Lisabon

Portugalsko je pre mňa oveľa väčším lákadlom ako Španielsko, a keď som rozmýšľal či Porto, alebo Lisabon, chcel som, aby sa zlúčili do jedného mesta. Potom som však videl film Imagine, ktorý sa odohráva v Lisabone a prečítal si Remarqovu knihu Noc v Lisabone a bolo jasné. Atmosféra z týchto diel ma opantala a rozhodla za mňa. Prechádzky v prístave, túlanie sa úzkymi uličkami v kopcoch a električky stokrát krajšie ako tie v San Franciscu. A preto kričím: “Do Lisabonu!”

Atmosféra - to je to, čím je Lisabon typický. A ešte električkami (zdroj: pixabay.com)
Atmosféra – to je to, čím je Lisabon typický. A ešte električkami (zdroj: pixabay.com)

1. Bologna

Nie Pohoda, ale Taliansko je láska. A preto prvé zahraničné mesto, ktoré navštívim, bude Bologna. Ohnivá oranžová na každom kroku, vysoká škola s menom Alma Mater, mesto, z ktorého je to na skok do Parmy, Modeny či Rimini. A hlavne – málo turistov a veľa atmosféry. Prepáč Rím, prepáč Miláno, je to tak. Stačí si pozrieť toto video.

 Páčia sa vám tieto tipy na výlet? Pridajte si nás na Facebooku a majte vždy tie najčerstvejšie informácie.

Avatar

Tomáš

Nie som dobrodruh. Namiesto turistických topánok máme radšej pohár vína v ruke. Nie som milovník exotických miest. Namiesto štípanca od komára na Bali dám prednosť večeri v úzkej uličke. A kto som? Tomáš, ktorý má rád pekné veci.

More Posts - Website

5 komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *